Za Balkanske prostore se jako često može reći Balkanski lonac, jer na ovim prostorima imamo jako veliki broj rasa, kultura i nacionalnoisti. Baš iz tog razloga imamo jako veliki broj mješovitih brakova, koji se na žalost završavaju sa krahom….
Balkan je globalno poznat po bezbrojnim političkim izazovima i napetostima; no, poznati su i po gostoljubivosti svojih stanovnika, izvrsnoj kulinarskoj ponudi i živoj društvenoj atmosferi. Nedavno se pojavio zamjetan trend, gdje pojedinci sve više napuštaju svoju tradiciju, što izaziva uzbunu među onima koji su posvećeni očuvanju tih običaja. Postoji opipljiva bojazan da bi zadiranje zapadnih i raznih drugih utjecaja moglo u konačnici zasjeniti i nagrizati njihovo kulturno nasljeđe. Danas predstavljamo izuzetnu priču koja je ostavila obitelj Loz u stanju zaprepaštenja. Miijana, djevojka o kojoj je riječ, otkrila je da je njen brat tijekom studija upoznao mladu Novopazarku, a veza je na kraju prerasla u ljubavnu vezu i završila brakom.
Izričito je izjavila da ne želi da je drugi uznemiravaju po pitanjima vjere, nacionalnosti ili bilo koje druge teme; usprkos tome, smatrala je da je organizacija vjenčanja neobična za našu lokaciju. Čini se da je ova mlada žena porijeklom iz Novog Pazara i da je prilično imućna, a roditelji joj žive u inozemstvu. Zbog toga je vjenčanje održano u Beogradu, a potom u Novom Pazaru, a ne u Loznici. S obzirom na donekle patrijarhalnu strukturu Mijanine obitelji, očekivalo se da će njezin brat preuzeti odgovornost za većinu studija; no ubrzo se pokazalo da je sve odluke donosila mladenkina obitelj.
Umjesto tradicionalnog crkvenog vjenčanja, okupili smo se u restoranu, gdje su svi prisutni uživali. Neočekivano otkriće došlo je kada je postalo jasno da će vjenčanje biti bez alkohola, u skladu s islamskim uvjerenjima obitelji. Mijana je istaknula shvaćanje da brojni muslimani na Balkanu piju alkohol, ali ne kao rezultat alkoholizma, već kao izraz tradicije i kulture svojstvene južnoslavenskim narodima. Stoga je bilo žalosno što nisu mogli nazdraviti njenom bratu i njegovom partneru.
BONUS:
Vjera se obično definira kao prihvaćanje istinitosti prijedloga bez potrebe za provjerom. Posljedično, ono utjelovljuje duhovno tumačenje pojedinca o tome kako netko percipira ishode, razmišlja ili komunicira. U primjeni, vjera se pokazala nevjerojatno korisnom, jer pojedinci često vjeruju u veći broj koncepata od onih koji su odmah vidljivi u njihovim svakodnevnim iskustvima.
Ljudi vjeruju u razne poruke, ideje, učinkovitost djelovanja, ljubav, namjere drugih i brojne druge pojave, vjerojatne ili nevjerojatne. Kako je izvijestio Washington Post, dužnosnici imaju razloga vjerovati da su pojedinci koji su ukrali prijenosno računalo i vanjski tvrdi disk od zaposlenika Ministarstva obrane namjeravali prodati ukradene predmete. U tom smislu bitno je razlikovati osobna uvjerenja od kolektivnih uvjerenja koja prevladavaju u široj zajednici. Iz psihološke perspektive, vjera se može okarakterizirati kao kognitivno stanje koje se predstavlja u obliku tvrdnje.