Prema imunolozima, ovo je vrijeme kada treba procijeniti natečene limfne čvorove. Vjerojatno znate za svoj krvožilni sustav koji se sastoji od krvnih žila, arterija i vena koje dovode crvena krvna zrnca i kisik kroz cijelo tijelo.

Je li moguće da stres dovede do natečenih limfnih čvorova?

“Prema Samuelu Mathisu, doktoru medicine, MBA, certificiranom liječniku obiteljske medicine i asistentu profesora obiteljske medicine na Medicinskom ogranku Sveučilišta u Teksasu, natečeni limfni čvorovi nisu izravna posljedica stresa. On pojašnjava da, iako sam stres nije izravno uzrokuje natečene limfne čvorove, može utjecati na imunološki sustav, potencijalno dovodeći do njihovog oticanja.

Dr. Bertley razrađuje funkciju kortizola, napominjući da u vrijeme stresa naše tijelo proizvodi ovaj hormon.

Isprva, kortizol jača imunološki sustav, povećavajući njegovu sposobnost da se bori protiv bolesti. Međutim, ako se stres nastavi tijekom vremena, povišene razine kortizola mogu ugroziti imunološki sustav, povećavajući vjerojatnost infekcija koje rezultiraju natečenim limfnim čvorovima.

Koliko dugo natečeni limfni čvorovi ostaju takvi? Dr. Bertley pojašnjava da “otok limfnih čvorova traje sve dok postoji imunološka aktivnost”. Tipično, nekronične bakterijske infekcije rješavaju se brže od virusnih infekcija, općenito unutar vremenskog okvira od jednog do tri tjedna.

  • Dr. Mathis napominje da limfni čvorovi koji su natečeni, ali nisu bolni i smanjuju se u veličini unutar nekoliko tjedana, obično nisu razlog za zabrinutost i općenito nisu povezani s ozbiljnim zdravstvenim problemom. Unatoč tome, ako oteklina potraje duže od četiri tjedna, savjetuje se konzultirati se s liječnikom, prenosi The Healthy.

Što znače natečeni limfni čvorovi? Tipično, natečeni limfni čvorovi sugeriraju da vaš imunološki sustav aktivno funkcionira. Prema dr. Bertleyju, “kada nateknu, to je dobar pokazatelj da ljudsko tijelo razvija imunološki odgovor i da je spremno za borbu protiv patogena i zacjeljivanje bilo kojeg ozlijeđenog tkiva.

Ako se oteklina nastavi, to može ukazivati ​​na ozbiljniji problem. U takvim je situacijama mudro konzultirati liječnika.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.