Većina pojedinaca razvila je dnevnu rutinu konzumiranja kave, prvenstveno zbog prisutnosti kofeina, koji ima ključnu ulogu u poboljšanju višestrukih kognitivnih funkcija kao što su pamćenje, fokus i ukupna razina energije. Prema riječima nutricionistice Nurije Dijanove, kava nije prikladan par uz određene namirnice.

Tema se vrti oko divne kombinacije kave i čokolade. Kombinacija kave s čokoladom ili alkoholom može imati učinak opuštanja donjeg ezofagealnog sfinktera, što može dovesti do žgaravice, osjećaja žarenja i povrata želučanog sadržaja u jednjak. Dijanova upozorava da to s vremenom može dovesti do upale jednjaka. Međutim, postoji i preporučena kombinacija koju treba razmotriti.

Prema riječima liječnika, espresso je visoko koncentrirani napitak koji sadrži organske kiseline koje pomažu probavi i pozitivno utječu na probavu gustog mesa u kombinaciji sa želučanim sokom. Liječnik je nadalje preporučio popiti čašu vode nekoliko minuta nakon konzumiranja espressa.

Zdravstveni djelatnici upozoravaju na pretjeranu konzumaciju kave jer može imati negativan učinak na srce, posebno zbog ubrzanog otkucaja srca koji se javlja nakon konzumacije. Vrijedi napomenuti da stručnjaci navode kako konzumacija jedne ili dvije šalice kave dnevno teško da će imati štetan utjecaj na zdravlje, piše Novi Magazin.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.