– Crna hronika je i dalje itekako zastupljena na ovim prostorima. Međutim, kada se malo sve sabere i oduzme, jako je primjetan porast maltretiranja maloljetnih osoba. Najgore je od svega to kada vidimo da roditelj digne ruku na svoje rođeno dijete. Kada sve dođe u javnost onda za jednog od roditelja slijedi kazna zatvora ili novčana kazna.
Treće javno tužilaštvo u Beogradu danas je podiglo optužnicu protiv M. R. (43) zbog navodnog izvršenja nasilja u porodici.
Ona je, kako se navodi u optužnici, od početka 2024. do 8. marta namjerno dovela u opasnost fizičku dobrobit člana porodice, odnosno maloljetnog djeteta. To je urađeno proračunato, jer je u tečnost rastvarala benzodiazepinske sedative koji izazivaju ovisnost. i davao detetu bez propisane terapije, kako u Smederevu, tako iu bolničkoj sobi u Zavodu za zdravstvenu zaštitu majke i deteta „Dr Vukan Čupić“. Tokom ovog procesa nije pokazivala zabrinutost za potencijalne posljedice po zdravlje djeteta.
Prema navodima tužilaštva, radnjama okrivljenog je naneta značajna šteta po zdravlje maloletne oštećene, što se očituje kroz kliničke simptome kao što su nestabilno hodanje, trzanje ruku i tela, te prekomerno lučenje pljuvačke.
Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu preporučilo je sudu produženje pritvora okrivljenoj, koji je počeo 8. marta ove godine kada joj je oduzeta sloboda. Ovaj prijedlog zasniva se na činjenici da razlozi za njen pritvor i dalje postoje, kao i kada je prvobitno određen.
Prema Krivičnom zakoniku, pojedincima koji nasilnim radnjama, prijetnjama, drskošću ili nesavjesnim ponašanjem ugroze mir, fizičko ili psihičko stanje maloljetnog člana porodice, prijeti kazna zatvora u trajanju od dvije do 10 godina. Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu juče je podiglo optužnicu protiv M.T. (61) zbog navodnog činjenja nasilja u porodici nad maloletnom unukom. Optužnica je zasnovana na osnovanoj sumnji za njegovu umiješanost u zločin.
Postoje sumnje da je 25. marta u njihovoj porodičnoj kući u Surčinu napao svoju unuku. Navodno ju je po povratku sa druženja čupao za kosu i pretio da će joj nauditi.
Prema izvoru upoznatom sa istragom, maloljetnica je obavijestila inspektore da ju je djed podvrgavao fizičkom maltretiranju, uključujući udaranje po glavi, vučenje, čupanje za kosu i prijetnje da će joj nanijeti štetu do smrti.
Nakon odvođenja u Institut za majku i dijete, djevojčica je dobila dijagnozu lakših povreda. Zanimljivo, tokom saslušanja u tužilaštvu M.T. opovrgao optužbe za napad na njegovu unuku. Napominjemo da optuženom prijeti krivično djelo za koje je zaprećena kazna zatvora od dvije do 10 godina.
U cilju suzbijanja nasilja u porodici, MUP apeluje na građane da sve incidente bez odlaganja prijave policiji putem besplatnih brojeva telefona 0800 100 600 ili 192, koji su dostupni 24/7 i besplatni. Radnim danima od 10 do 20 časova Autonomni ženski centar se može dobiti na SOS telefon 0800-100-007 za hitnu pomoć.
ASTRA, organizacija posvećena borbi protiv trgovine ljudima, pruža 24-časovni SOS telefon na 011 785-0000 i 065 3347-817. Osim toga, nude i evropsku telefonsku liniju za nestalu djecu na broj 116-000.
Ako je vama ili nekome koga poznajete potrebna podrška za incestnu traumu, Centar za incest traumu je tu da vam pomogne. Možete nas kontaktirati na SOS brojeve 011 3441-737 i 011 3861-332, jer smo vam na raspolaganju 24 sata dnevno.
- Savjetovalište posvećeno borbi protiv nasilja u porodici nudi niz usluga, uključujući SOS telefon i sigurnu kuću. SOS telefon je dostupan na broj 0800-011-011, koji je besplatan radnim danima od 10:00 do 19:00 sati. Pored toga, postoji još jedna telefonska linija, 011 2769-466, koja radi u istom terminu. Za hitne slučajeve tokom noći od 19:00 do 10:00, pojedinci se mogu obratiti na SOS telefon na broj 062 304-560 za pomoć i podršku u situacijama koje uključuju misli o samoubistvu.
Za pojedince u krizi, 24/7 SOS telefon 0800/309-309, opcija 1, omogućava pristup stručnoj podršci za prevenciju samoubistava, sa obučenim lekarima renomirane Klinike za psihijatrijske bolesti “Dr Laza Lazarević” spremni da odgovore na pozive. .
Pacijenti mogu tražiti pomoć od hitne psihijatrijske službe 24 sata, bez potrebe za terminom, karticom ili bilo kojim oblikom plaćanja. Dodatno, Centar za mentalno zdravlje prima pacijente bez zakazanih termina od 9 do 18 sati.