– Iako je bio poznat po jako negativnim stvarima koje je uradio za svoju državu, Slobodan Milošević će da ostane kao najveći predsjednik Srbije u njenoj istoriji. Vučić je svakako uradio najviše za svoju zemlju, a Slobo, iako pominjan u negativnom kontekstu i dan danas ima jako veliki broj svojih sljedbenika.

Niotkuda je osvanula neočekivana vijest da se nakon dva desetljeća pojavio video na kojem se nalazi Marko Milošević, sin bivšeg predsjednika Srbije i Jugoslavije Slobodana Miloševića. Marko se pojavio na svečanosti otkrivanja spomenika svome ocu u Rusiji i potom dao kratku izjavu.

Milošević je izrazio uvjerenje da trenutna situacija u Ukrajini podsjeća na ono što se dogodilo u Rusiji, kao i na jugoslavenske ratove. Požalio se na činjenicu da su oni u biti bili proba za te događaje. Ipak, ostao je u nadi da su važne lekcije naučene iz njihovih pogrešaka i da će pobjeda na kraju biti ostvarena. Dok je pokazivao na stol, Milošević je naglasio važnost njihovih iskustava i potencijalni utjecaj koji su imali na oblikovanje ruskog pristupa sličnim sukobima.

Već duže vrijeme poznato je da Marko Milošević duže vrijeme boravi u Rusiji. Međutim, važno je podsjetiti da su se nakon događaja od 5. listopada pojavila izvješća koja sugeriraju da se preselio u Azerbajdžan, a bilo je čak i tvrdnji o pokušaju boravka u Kini, iako je ulazak odbijen. List Gazeta Eho dokumentirao je ove detalje u jednoj od svojih publikacija iz 2001. godine. Naš zadatak uključuje prepisivanje najzanimljivijih dijelova tog određenog teksta.

  • Nakon očevog poraza na izborima za Vojislava Koštunicu 7. listopada 2000. Marko Milošević je sa suprugom i sinom pobjegao iz Srbije i otputovao u Moskvu. Od tada su se pojavljivala sporadična izvješća o tome gdje se Marko nalazi, što sugeriralo da je viđen u raznim gradovima i zemljama. Jedan od takvih gradova bio je Baku, piše britanski list “The Sunday Times”, pozivajući se na diplomatske izvore koji tvrde da je Marko utočište potražio u glavnom gradu Azerbajdžana. No Marko je u prvom intervjuu nakon odlaska iz Beograda oštro demantirao optužbe o umiješanosti u šverc cigareta i navodnu višemilijunsku zaradu od tih poslova. Araz Gurbanov, bivši voditelj press službe Ministarstva nacionalne sigurnosti, odbacio je tvrdnje o Markovoj prisutnosti u Bakuu, navodeći da su lažne. I u predstavništvu Interpola u Bakuu potvrdili su da ne tragaju aktivno za sinom Slobodana Miloševića, pa otežavaju davanje bilo kakvih informacija o tome.

Marko Milošević u pratnji supruge i sina krenuo je 7. listopada 2000. na put iz Beograda u Moskvu JAT-ovim letom N132, koji je bio u vlasništvu JAT-a. Na odredište su uspješno stigli u 13.15 sati. Sljedeći dan Marko se sa suprugom i sinom ukrcao u Aeroflotov zrakoplov za Peking. Nažalost, po dolasku, kineske vlasti su mu zabranile ulazak, primoravši Marka da se vrati u Moskvu zrakoplovom Aeroflot Su-572.

Prema izvješću koje je The Times objavio 13. siječnja 2001., a na temelju informacija njihovih dopisnika iz Beograda, otkriveno je da je Mirjana Marković, supruga Slobodana Miloševića i Markova majka, 12. siječnja otputovala iz Beograda u Moskvu. karta je imala otvoren datum povratka, a nakon kraćeg boravka u ruskoj prijestolnici, otišla je u nepoznatom smjeru. No, izvori iz političkih krugova u Beogradu tvrde da je majka Marka Miloševića otputovala u Baku, gdje su se navodno već nalazili Marko i njegova supruga, zajedno s Borkom Vučić, za koju se kaže da nadzire ogromno bogatstvo obitelji Milošević.

Koliko je Mira Marković boravila u Bakuu i je li doista tamo bila, ostaje misterij. Međutim, azerbajdžanska vlada odlučno je demantirala bilo kakav kontakt između svog vodstva i obitelji Milošević, prenosi BBC. Ipak, 21. siječnja međunarodne novinske agencije primile su izvještaje da su se snaha i unuk bivšeg jugoslavenskog predsjednika Slobodana Miloševića vratili u Beograd, dok je Marko Milošević utočište navodno potražio u Azerbajdžanu. Nagađa se da je sin Slobodana Miloševića aktivno sudjelovao u obiteljskim stvarima, povremeno se pojavljujući u različitim zemljama u kojima je obitelj Milošević imala ekonomske interese. Bivši srpski zaštitar Božidar Spasić u intervjuu je tvrdio da je Marko u Latviji i da planira otputovati u jednu afričku državu. Zanimljivo je da su viđenja Miloševićevog sina u Južnoj Africi prethodila NATO bombardiranju Jugoslavije.

  • Prema Gabrielu Patrosu, BBC-jevom analitičaru specijaliziranom za jugoistočnu Europu, Azerbajdžan možda nije najidealnija lokacija za Marka Miloševića zbog svog statusa muslimanske zemlje i uplitanja Srbije u Bosnu i Kosovo, što bi potencijalno moglo dovesti do njegove nepopularnosti u Bakuu. Ipak, Patros priznaje da je posao posao, pa vjeruje da je još uvijek moguće da se Marko Milošević afirmira u Bakuu. Marko Milošević vlasnik je golemog carstva koje se sastoji od preko 40 modernih parfimerija, 122 benzinske postaje, brojni zabavni kompleksi, dijetalni supermarket i TV trgovina. Njegova neto vrijednost procijenjena je na nevjerojatnih 711 milijuna dolara. Valja napomenuti da je Miloševićev sin imao ogromnu moć koju mu je podario otac.

Razumljivo je zašto se Marko Milošević odlučio prikriti jer se našao upleten u značajan međunarodni skandal. Optužbe za umiješanost u šverc cigareta i povezanost s organiziranim kriminalom su iznesene protiv njega. U jesen 2000. godine hrvatski Jutarnji list objavio je senzacionalne detalje o nalazima godinu i pol duge istrage hrvatske policije. Ova se istraga usredotočila na razbijanje kriminalne skupine. Ilegalna trgovina cigaretama odvijala se na sljedeći način: cigarete proizvedene u Hrvatskoj isprva su se prodavale u Sloveniji prije nego što su transportirane u Beograd i potom distribuirane raznim trgovcima na malo. Dobit od ove operacije slivala se u tvrtku registriranu u Lihtenštajnu pod imenom Marko Milošević.

Novine su izvijestile da je dobit dosegla milijune dolara, uzimajući u obzir ogroman broj prodaja. Marko je zadržao kontrolu nad srpskim tržištem cigareta posljednje tri godine, nakon raspada njegovog partnera Vlade Kovačevića 1997. godine.

Obitelj Milošević uključena je u dodatni sektor poslovanja, a to je ilegalni prijenos kapitala izvan Jugoslavije. Prema izvješću Washington Posta, zlatne poluge porijeklom iz rudarskog kompleksa Bor u Jugoslaviji prevezene su u beogradsku zračnu luku. Zanimljivo je da su te šipke u izvoznoj dokumentaciji lažno deklarirane kao bakar.

Od 1998. do 2000. Marko je više puta putovao u Švicarsku Swissairom. Troškovi nastali tijekom tih putovanja iznosili su minimalno 6,8 milijuna dolara. Većina tih sredstava prebačena je na bankovni račun MCC Overseas Trade Ltd, ciparske tvrtke koja je odlučila ne otkriti identitete svojih vlasnika. Zanimljivo je da postoji kineska tvrtka zapanjujuće sličnog naziva, a otkriveno je da podružnica te tvrtke radi u Irkutsku, upravo na mjestu gdje je Marko jedno vrijeme boravio, prenosi Echo Gazeta.