Narativ Mariane Bachmeier još uvijek je uočljiv u kolektivnoj svijesti kao tragična i uznemirujuća priča koja ispituje složenost ljudskog osjećaja, pravde i morala. Njezini su postupci doveli do značajnih razmimoilaženja u javnosti, jer je balansirala između majčinske ljubavi i morala, društvenih pravila i zakonskih propisa.
Kao jedina majka velike tragedije, Marijana je bila osoba koja je sa sobom kroz život nosila značajnu količinu boli. Odlazak njezine kćeri Anne, koju je na brutalan način ubio Klaus Grabowski, ostavio je trajni trag u njezinu umu. Čin ubojstva Grabowskog, koji je bio osuđeni seksualni prijestupnik, proizašao je iz boli i bijesa koje je proživjela, ova kombinacija proizvodi pitanje o razlici između pravne pravde i neopravdanog čina.
Tvrdnja Grabovskog, kojom je Anu optužio da ga je “zavela”, dodatno je narušila Marianin ugled i potaknula je na bezobzirnost, a to je, čini se, bio jedini način da nadoknadi gubitak djeteta. Njezino djelovanje nije se temeljilo samo na želji da ukloni nepravdu, već je uključivalo i pokušaj izlaska iz oceana boli koju je proživljavala.
Reakcija javnosti na njezine napore bila je duboko podijeljena. Mnogi su je smatrali heroinom, ženom koja je na najveću moguću tragediju odgovorila na način koji promiče pravdu, unatoč nezakonitoj prirodi njezinih postupaka. Neki su njezino ubojstvo smatrali samoosudom jer je prekoračila crtu razgraničenja zakona, što je dovelo do odobravanja njezine strategije kao ubojstva s predumišljajem. Ovaj scenarij postavlja teška pitanja o pravdi i etici te o tome je li bol roditelja izgovor za nasilje ili nije.
Mariana Bachmeier ostala je zapamćena po onome što je smatrala ispravnim u trenutku nevjerojatne patnje, što je dovelo do rasprave o moralnosti situacije. Njezina potonja potraga za skladom, život u Italiji i Nigeriji, kao i njezina smrt od raka, upadljivo su obilježili njezin život zbog onoga što je imao za ponuditi, kako gubitka tako i osvete. Bez obzira na to, njezin se narativ još uvijek smatra jednim od najznačajnijih i najtragičnijih primjera njemačke pravne povijesti.
BONUS TEKST:
Ova hrana može biti prilično štetna za crijeva, koja su ključni dio našeg probavnog sustava, neophodan za apsorpciju hranjivih tvari i uklanjanje otpada. Harvardska gastroenterologinja Jacqueline Wolfe naglašava važnost održavanja ravnoteže crijeva kako bi se spriječili mogući zdravstveni problemi. Ističe četiri specifične namirnice kojih se u potpunosti kloni, tvrdeći da su štetne kao udarac u trbuh.
Određena hrana može negativno utjecati na zdravlje crijeva i pridonijeti upali. Dr. Wolf ističe da masna mesa poput govedine, svinjetine i janjetine, koja se najčešće poslužuju u Srbiji, mogu oštetiti crijevnu floru i izazvati upale zbog visokog udjela zasićenih masti. S druge strane, preporučljivo je jesti piletinu, puretinu i ribu jer obiluju omega-3 masnim kiselinama i podržavaju zdravlje crijeva.
Dr. Wolf ističe štetan utjecaj ultraprerađene hrane, koja je bogata aditivima, mastima, soli i šećerom, na zdravlje crijeva. Nedostatak antioksidativnih prednosti u ovoj hrani može dovesti do gastrointestinalnih problema i potaknuti upalu. Savjetuje se uključivanje svježeg voća, povrća i cjelovitih žitarica u prehranu zbog protuupalnog djelovanja. Osim toga, slatka pića, kao što su gazirana i zaslađena pića, mogu povećati rizik od razvoja dijabetesa, pretilosti i bolesti srca.
Savjetuje se odabir crnog i zelenog čaja jer ti napitci obiluju polifenolima koji pomažu u smanjenju upale. Nadalje, istraživanja pokazuju da kava može ponuditi slične prednosti. Prerađena hrana često sadrži kokosovo i palmino ulje, oba su bogata zasićenim mastima i mogu dovesti do smanjenja raznolikosti crijevne flore. Dr. Wolfe predlaže da su najbolji izbor ekstra djevičansko maslinovo ulje i ulje od sjemenki lana, koji su bogati protuupalnim omega-3 masnim kiselinama, navodi cnbc.com.