Američki liječnici upozoravaju da čitanje elektroničke knjige prije spavanja može dovesti do loše kvalitete sna i moguće štete po zdravlje.

Prema izvješću BBC-ja, Medicinski fakultet Sveučilišta Harvard proveo je studiju koja je usporedila učinak čitanja tradicionalne knjige u odnosu na korištenje e-čitača prije spavanja. Nalazi su otkrili da su pojedinci koji koriste elektroničke uređaje s pozadinskim osvjetljenjem imali veće poteškoće s uspavljivanjem, nemiran san i povećan jutarnji umor.

Interni sat može biti poremećen plavim svjetlom koje emitiraju pametni telefoni, tableti i LED rasvjeta, posebno.

Proizvodnja melatonina, hormona odgovornog za san, može biti ometena ili zaustavljena izlaganjem plavoj svjetlosti u večernjim satima. Grupa od 12 volontera sudjelovala je u studiji koju su proveli stručnjaci s Harvarda, gdje su čitali fizičku knjigu pet uzastopnih noći prije spavanja, nakon čega su sljedećih pet noći čitali s iPada.

Uzorci krvi pojedinaca koji su uzimali tablete otkrili su smanjenje proizvodnje melatonina, usklađeno s poremećajem cirkadijalnog ritma, koji se obično naziva biološkim satom, za otprilike devedeset minuta.

Prema nalazima objavljenim u Annals of the National Academy of Sciences, istraživači su otkrili da su pojedinci koji su čitali na iPadu imali kašnjenje u utonuću u san (u prosjeku 10 minuta), smanjili REM spavanje i probudili se s osjećajem umora.

Prema profesoru Charlesu Zeisleru, u slučaju e-čitača, svjetlost koja se emitira izravno u oči predstavlja kontrast klasičnim knjigama i starim modelima gdje su čitatelji izloženi samo svjetlu koje se reflektira od stranica knjige.

Upozorio je da su nalazi istraživanja pokazali jasnu vezu između nedovoljno sna i povećanog rizika od kardiovaskularnih bolesti, metaboličkih poremećaja poput pretilosti i dijabetesa, pa čak i raka. Ovi ishodi izazvali su zabrinutost unutar medicinske zajednice.

Zeisler je zaključio savjetujući pojedince, posebice tinejdžere koji imaju tendenciju koristiti mobitele i tablete do kasno u noć, da minimaliziraju korištenje e-čitača tijekom večernjih sati.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.