Nagle promjene vremena i dugotrajne visoke temperature s kojima se susrećemo već tjednima predstavljaju značajan rizik ne samo za osobe s kardiovaskularnim bolestima, već i za one koji su inače dobrog zdravlja.

Priljev pacijenata koji traže liječničku pomoć u stalnom je porastu, što dovodi do povećanja broja osoba kojima je potrebna hospitalizacija. Posebno zabrinjava sve veći trend prijavljivanja zdravstvenih problema mladih građana. Dok visoke temperature i toplinski valovi pogađaju sve, posebno su osjetljivi oni s kroničnim bolestima, posebice kada razina vlage prelazi 70 posto. Široko je prihvaćeno da tri bitne smjernice čuvaju srce: dovoljan unos tekućine, traženje skloništa u sjenovitim područjima i izbjegavanje naporne tjelesne aktivnosti. Povišene temperature uzrokuju širenje krvnih žila, što rezultira smanjenjem krvnog tlaka. Simptomi niskog krvnog tlaka uključuju slabost, vrtoglavicu, otežano disanje i povremene nesvjestice. Porast kardiovaskularnih bolesnika tijekom ljetne sezone nije iznenađenje za medicinske stručnjake.

Tijekom ovog toplotnog vala koji traje već gotovo dva tjedna, primjetan je porast broja osoba koje traže liječničku pomoć zbog akutnog infarkta miokarda, kao i onih kod kojih se pogoršaju već postojeća stanja. Prema riječima prof. dr. Petra Otaševića s Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje, najosetljivije su starije i mlađe osobe koje imaju problema s termoregulacijom.

  • Za osobe s kardiovaskularnim bolestima, održavanje zdrave prehrane je od vitalnog značaja, osobito u toplim danima. Liječnik preporuča konzumiranje obilnih količina voća, povrća i ribe, a minimaliziranje unosa slatke i masne hrane. Osim toga, važno je voditi računa o vrsti tekućine koju konzumirate, jer određeni izbori mogu pogoršati stanje pacijenta.

Prema riječima Biserke Obradović, liječnice opće medicine, poželjno je suzdržati se od konzumiranja alkohola jer on ubrzava proces širenja krvnih žila i pridonosi bržem nastanku kolapsirajućeg stanja. Isto tako, konzumaciju kave treba ograničiti. Dok je jedna do dvije šalice kave dnevno prihvatljivo, prekomjerni unos kave i drugih napitaka koji sadrže visoke razine kofeina može imati kontraproduktivne učinke.

Kako biste privremeno ublažili nagli pad krvnog tlaka, popijte žlicu soli pomiješane s vodom ili si popijte dva obroka juhe s puno soli. U slučaju hitne medicinske situacije koja potraje određeno vrijeme, medicinski stručnjaci savjetuju pojedincima da se obrate svom određenom pružatelju zdravstvenih usluga.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.