– Dejan Pantelić je prije par godina dobio tumor, i ta vijest ga je itekako pogodila. Međutim, on je ostao ustrajan i čvrst, te je krenuo u veliku bitku sa tumorom, kojeg je na kraju i pobijedio. Slijedi i pričaa o njemu….

Prošlo je više od desetljeća otkako je cijenjeni voditelj Dejan Pantelić dobio jednu od najpogubnijih vijesti u životu: dijagnozu raka krajnika. Srećom, bio je u mogućnosti podvrgnuti se pravovremenom nizu tretmana koji su dali vrlo pozitivne rezultate. Oni koji su ga ranije poznavali možda su primijetili promjenu u njegovom glasu, jer je promuklost često početni pokazatelj ove ozbiljne bolesti. Točno prepoznavanje bolesti u njezinim ranim fazama predstavlja veliki izazov za zdravstvene djelatnike. Općenito, bolest ostaje neotkrivena sve dok ne napreduje u okolna tkiva, zahvaćajući i limfne čvorove i jezik.

Otežano gutanje služi kao glavni znak raka krajnika, često praćeno osjećajem zadržavanja hrane u grlu. Osim toga, jedan krajnik može biti natečen, može se pojaviti krv u slini, može se pojaviti nelagoda u ustima, može se razviti uporna rana ili čir, grlo može postati promuklo, govor može postati iskrivljen i može doći do jake boli u ušima . Tijekom cijele prezentacije, govornik je naglasio da nije pokazao nijedan od tipičnih simptoma i da nije bio svjestan svog stanja. Razmišljajući o tom iskustvu, Dejan se prisjetio da nije osjećao fizičku bol, ali je postojao skriveni osjećaj nelagode.

Namjerno je odlučio ne isticati problem koji se skrivao ispod njegovih krajnika, problem koji se postupno širio i vršio pritisak na jednu od njegovih žlijezda. Čak i nakon savjetovanja s više liječnika, ostao je bez ikakve boli. U početku rak tipično ne uzrokuje bol; usprkos tome, može dovesti do nelagode kako vrijeme odmiče. Njegova krvna slika nije pokazala abnormalnosti, a nije imao prethodnu povijest konzumiranja alkohola ili pušenja. Prilikom prvog pregleda činilo se da mu je krajnik u dobrom stanju. Tek nakon temeljitog kirurškog zahvata identificirana je opstrukcija ispod krajnika.

 “BONUS TEKST”

bog praktičnosti skladištenja piletine, mnogi se pojedinci odlučuju za hladnjak. Ipak, javlja se prevladavajuća zabrinutost u pogledu sigurnog trajanja tijekom kojeg se piletina može držati na ovaj način. Vrijeme skladištenja varira ovisno o tome je li piletina kuhana ili sirova, u rasponu od samo nekoliko dana do cijele godine.

Duljina vremena koje se može čuvati ovisi o tome drži li se piletina u hladnjaku ili je smrznuta. Koliko je maksimalno vrijeme čuvanja piletine u hladnjaku? Sirova perad, uključujući piletinu i puretinu, može se sigurno čuvati u hladnjaku otprilike 1-2 dana. Nasuprot tome, kuhana piletina može se bez problema čuvati u hladnjaku oko 3-4 dana. Hlađenje usporava rast bakterija, budući da se razmnožavanje bakterija događa značajno smanjenom brzinom kada se temperature održavaju ispod 4°C.

Za optimalne uvjete skladištenja, savjetuje se stavljanje piletine u zatvorenu posudu i hlađenje. Unatoč tome, ako ga planirate čuvati dulje vrijeme, zamrzavanje je najbolja opcija. Ako imate nekuhanu piletinu koju treba konzervirati, možete je sigurno čuvati u zamrzivaču najviše devet mjeseci. S druge strane, cijelo pile namijenjeno zamrzavanju može trajati i godinu dana. Ako je piletina već skuhana i želite je zamrznuti, njezinu kvalitetu možete zadržati u razdoblju od 2 do 6 mjeseci.