Kiseli kupus je fermentirani proizvod od kupusa koji se u mnogim zemljama koristi u tradicionalnim jelima. Proces fermentacije daje mu specifičan kiselkasti ukus i značajne nutritivne vrijednosti. Kiseli kupus je veoma bogat vitaminom C, koji je važan za jačanje imuniteta. Takođe sadrži vitamine B grupe, kalijum, kalcijum, magnezijum i vlakna. Ovaj proizvod je vrlo niskokaloričan, a zbog visokog sadržaja vlakana i probiotika doprinosi zdravlju probavnog sistema.

Ako ove godine namjeravate napraviti zimski vrt, listopad je savršen mjesec za početak kiseljenja kupusa. Danas se mnogi domaćice odlučuju kupiti kiseli kupus umjesto da ga sami pripremaju, smatrajući da je proces previše složen i da ishod možda neće biti u skladu s njihovim očekivanjima, navodi Stvarukus. Bez obzira na to pokušavate li prvi put napraviti kiseli kupus ili imate prethodnog iskustva, još uvijek možete imati pitanja o odgovarajućoj količini soli za dodavanje vode i pravilnom načinu pripreme salamure.

Kako biste uspješno kiselili kupus, pogledajte smjernice u nastavku koje se odnose na potrebnu količinu soli na svakih 10 litara vode. Preferencije za kiseli kupus mogu biti različite; neki pojedinci preferiraju slaniji okus, dok se drugi naginju blažem okusu. Ipak, preporuča se određena količina soli. Idealna količina za 10 litara vode je 400 grama soli. Ako koristite posudu od 20 litara, jednostavno povećajte tu količinu na 800 grama. Osim toga, važna je i vrsta soli koja se koristi.

Za aromatični kiseli kupus preporuča se koristiti krupnu morsku sol, pazeći da je u potpunosti otopljena u vodi prije dodavanja u posudu za fermentaciju. Prilikom kiseljenja kupusa ključan je odabir odgovarajuće posude. Najbolje opcije su glinene, drvene ili staklene posude, budući da se metala i plastike treba kloniti jer mogu izazvati oksidaciju. Provjerite jesu li posude čiste i suhe; prije upotrebe ih je poželjno oprati toplom vodom, sodom bikarbonom i octom. Nakon čišćenja temeljito ih osušite i pregledajte ima li pukotina ili ogrebotina. Nakon što su spremnici pripremljeni, stavite kupus unutra, pazeći da je u cijelosti uronjen u slanu vodu.

Možete dodati malu količinu šećera ili meda u kiseli kupus prije nego što zatvorite posudu, jer ti sastojci mogu poboljšati okus i pomoći u održavanju kiselosti. Kako bi kupus ostao svjež i pravilno ukiseljen, bitno je stvoriti odgovarajuće okruženje, uz tri ključna čimbenika koja treba uzeti u obzir. Idealna temperatura za čuvanje kiselog kupusa je između 0 i 5 stupnjeva Celzijusa. Ako temperatura poraste iznad tog raspona, kupus riskira da postane previše kiseo ili suh. Nasuprot tome, ako temperatura padne prenisko, postoji mogućnost smrzavanja ili smanjenja korisnih svojstava, navodi Novosti Magazin.

Izlaganje svjetlosti važno je za očuvanje; stoga kiseli kupus treba držati u tamnom okruženju jer svjetlost može negativno utjecati na njegov okus i izgled. Preporučljivo je čuvati kupus dalje od izravne sunčeve svjetlosti i umjetnih izvora svjetlosti. Nadalje, ključno je održavati odgovarajuću razinu vlažnosti za kiseli kupus, stoga je najbolje izbjegavati njegovo postavljanje u suhe ili pretjerano prozračene prostore. Neophodno je redovito praćenje razine slane vode u spremnicima, a po potrebi treba dodati dodatnu količinu slane vode.

S obzirom na trenutne vremenske uvjete, kupus se brzo i lako fermentira, što olakšava pripremu. Obično fermentacija kiselog kupusa traje oko četiri tjedna, tako da početak ovog procesa krajem rujna omogućuje uživanje u ukusnom kiselom kupusu do listopada ili početkom studenog. Kakvo je vaše mišljenje o ovoj temi i kako se bavite spravljanjem kiselog kupusa? Što mislite koliko je soli potrebno za postizanje zadovoljavajućih rezultata s kupusom? Za kraj, smatrate li da je ovogodišnja cijena kupusa previsoka?