Danas pišemo o jednom jako dobrom napitku koji može biti zamjena za kafu, a o kojem piću je riječ pročitajte u nastavku članka.
Jasno se sjećam oštre arome i intenzivnog okusa koji evociraju sjećanja na bogatu zemlju pronađenu u vrtu moje bake. Želim joj od srca zahvaliti što me je upoznala s ovim izvanrednim napitkom. Ono što se prije smatralo neprivlačnim, sada se pokazalo kao značajan doprinos našem cjelokupnom zdravlju – i iznimno korisno i neuobičajeno. Sudjelujemo u raspravi o poznatoj Melti iz posljednjih godina.
- Melta je mješavina kave koja se sastoji od korijena cikorije, šećerne repe, zdrobljenog ječma i raži. Uključivanje korijena cikorije izrazito je neuobičajeno u ovoj mješavini, jer se rijetko nalazi u tipičnim prehrambenim proizvodima; međutim, pruža izvanredne zdravstvene prednosti za pojedince. Obavezna komponenta za pripremu je jedna litra vode na temperaturi vrenja.
Za pripremu ove mješavine upotrijebite četiri jednake žlice Melta mješavine kave. Metoda uključuje miješanje smjese, puštanje da se odmori, procjeđivanje i zatim konzumiranje, bilo da se poslužuje topla ili ohlađena. Zgrabite ovu priliku bez oklijevanja; to je odluka koju vjerojatno nećete požaliti.
BONUS TEKST
Apiterapija, ključna komponenta prirodne medicine, obuhvaća korištenje pčelinjih proizvoda za liječenje specifičnih zdravstvenih stanja, kao i njihovo uključivanje u svakodnevnu prehranu za promicanje dobrobiti i prevenciju bolesti kod ljudi i životinja. Primjena pčelinjih proizvoda u apiterapiji nadilazi oralnu konzumaciju i uključuje lokalizirane tretmane, kao što su lokalna uporaba meda za pomoć u zacjeljivanju rana koje sporo zacjeljuju, otopine propolisa za suzbijanje gljivičnih infekcija na stopalima i herpesa, terapijska primjena pčelinji otrov za reumatske bolesti i uključivanje matične mliječi u kreme protiv starenja, među ostalim primjerima.
Bitno je naglasiti da pčelinjim proizvodima organizam ne može odoljeti, za razliku od sintetičkih proizvoda. Kompleksan sastav i sinergijski učinci pčelinjih proizvoda čine ih neprocjenjivim u očuvanju zdravlja i liječenju raznih bolesti. Popularnost pripravaka koji sadrže med, pelud, propolis i matičnu mliječ sve je veća zbog njihovog blagotvornog djelovanja na organizam.
Učinkovitost meda kao ljekovite tvari ovisi o kalibru meda i specifičnom biljnom izvoru iz kojeg potječe. Zbog svog osebujnog sastava, med posjeduje vrijedna antimikrobna i antioksidativna svojstva. Štoviše, med služi kao visoko probavljiva hrana koja trenutno nadoknađuje osiromašene razine energije, dok njegova produljena konzumacija pridonosi poboljšanoj fizičkoj izdržljivosti i mentalnoj ravnoteži. Sirovi med i propolis sadrže fitonutrijente koji su pokazali potencijal u prevenciji razvoja raka. Nadalje, kombinirani utjecaj flavonoida prisutnih u medu, propolisu i peludi, kada se koriste zajedno s drugim lijekovima, značajno utječe na prevenciju i liječenje tumora.
Dokazano je da redoviti unos meda povećava prisutnost korisnih antioksidansa u krvotoku, koji imaju antibakterijska svojstva.
- Tradicionalni lijekovi odavno su prepoznali ljekovita svojstva meda u ublažavanju simptoma gripe i prehlade. Opsežna istraživanja su uvjerljivo pokazala da med služi kao optimalni prirodni zaslađivač za osobe s dijabetesom tipa 2 i povišenim razinama kolesterola.
Ljekovita svojstva meda su višestruka, jer ne samo da pospješuje apsorpciju i učinkovitost lijekova, već i pročišćava organizam eliminirajući štetne tvari. Njegove terapeutske prednosti proširuju se na liječenje različitih stanja, uključujući gastritis, čir na želucu i crijevne infekcije, kao i regulaciju lučenja želučane kiseline i detoksikaciju jetre. Med se također koristi u liječenju ginekoloških problema, ublažavanju jutarnjih mučnina i liječenju respiratornih bolesti kao što su kronični bronhitis, bronhijalna astma, rinitis, alergijski rinitis, faringitis, sinusitis i laringitis. Nadalje, pomaže kod anoreksije ili gubitka apetita, normalizira rad crijeva, ublažava zatvor i pomaže kod hemoroida.