Josip Broz Tito je uvijek aktuelna tema te je uvijek svima zanimljivo slušati neke zanimljivosti o njemu. Bio je jako zanimljiv i harizmatičan lik, te je njegov život obilježio veliki broj tajni.
Suprotno uvriježenom mišljenju, Jovanka Broz nije bila jedina Titova supruga. Za neke će možda biti iznenađenje da je prije veze s Jovankom imao brojne veze i brakove. Pelagia Belorusova, Ruskinja, bila je Titova prva supruga, a njihova zajednica dogodila se u lipnju 1919.
- Sa samo 14 godina sklopila je brak s Josipom Brozom Titom, koji je tada imao 26 godina. Njihovi su se životi ukrstili tijekom njezinog ratnog zarobljeništva, a oni su krenuli na put roditeljstva, prihvaćajući dolazak četvero djece. Nažalost, njihovo početno dijete umrlo je nedugo nakon rođenja, nakon čega je uslijedio prerani gubitak sljedeće dvoje djece. Ipak, njihovo četvrto dijete prkosilo je svim očekivanjima i izašlo kao jedini preživjeli.
Nakon što je Tito uhićen 1928. zbog širenja komunističke propagande, Pelagia je odlučila vratiti njihovog sina u Rusiju. Kad je Tito izašao iz zatvora, duboko je kivan na Pelagiju jer je njihovog sina Žarka smjestila u dom za napuštenu djecu. Naposljetku su se u travnju 1936. razveli.
U listopadu 1936. u Moskvi je sklopljen drugi brak. Nevjesta, Lucija Bauer, također poznata kao Ana Koenin, prethodno je bila udana za istaknutu osobu u njemačkoj komunističkoj partiji. Nažalost, njezin suprug je uhićen i osuđen na 15 godina zatvora nakon Hitlerova dolaska na vlast. Zbog toga je Crveni križ omogućio njezino preseljenje u Moskvu, gdje je prihvatila pseudonim Lucija Bauer.
U dobi od 44 godine Tito je 1936. stupio u brak s Lucijom, koja je navodno bila 22 godine mlađa od njega. Nedugo nakon njihova vjenčanja Tito se odvažio na ilegalno putovanje u Jugoslaviju radi zaposlenja. Unatoč geografskoj razdvojenosti, svoju je duboku ljubav prema Luciji iskazivao kroz strastvenu prepisku, proglašavajući je najvećom ljubavi svog postojanja. Nažalost, Lucijin život doživio je mučan obrat kada ju je Staljinova tajna policija optužila za špijunažu, što je rezultiralo njezinom tragičnom smrću u moskovskoj kaznionici 1937. godine.
Kada je izdao svoju treću partnericu, tajnica je postala nesretna meta njegove nevjere.
Veliku sreću donijela mu je bogata Slovenka Herta Has, koja je od njega bila mlađa 22 godine. Biografi se još uvijek svađaju oko toga jesu li se službeno vjenčali ili ne.
Postoji razilaženje u gledištima o pravnom statusu njihova braka. Neki tvrde da se to dogodilo u Zagrebu 1939., dok drugi osporavaju njegovo formalno priznanje. Međutim, postoji konsenzus da je Tito tijekom veze s Hertom bio u ljubavnoj vezi s mladom ženom po imenu Davorjanka Paunović, koja je tada imala samo 20 godina. Istovremeno je s Hertom dobio sina Aleksandra Mišu Broza.
Kao jedina prva dama, Jovanka je posebna liga.
U jeku drvarskog desanta Tito je susreo Jovanku Budisavljević, 32 godine mlađu ženu. Taj je susret doveo do toga da je Tito uputio poziv Jovanki, primio je u svoj ured i pružio joj priliku da postane njegova kućna pomoćnica.
Usred ove ere, kružila su izvješća iz određenih medija u kojima se insinuiralo da je Jovanka namjerno pozicionirana kao Titova politička partnerica, u nastojanju da se zadovolji njegova nezasitna želja za ženama o kojoj se pričalo. No, Jovankina sestra, Nada Budisavljević, dosljedno je tvrdila da je Tito gajio iskrenu naklonost i divljenje prema Jovanki, a da mu je ona te osjećaje uzvraćala.
U mjesecu travnju 1952. Tito i Jovanka sklopili su brak, čime su svečano potvrdili svoju obvezu jedno drugom. Unatoč značaju ovog događaja, par je odlučio svoju zajednicu sakriti od znatiželjnih očiju javnosti, odlučivši se umjesto toga za tajnu ceremoniju vjenčanja. Titova vila, smještena uz slikoviti Dunav u blizini Iloka, bila je intiman ambijent za ovu tajnu aferu kojoj je svjedočila isključivo pomno odabrana grupa pojedinaca.
Čak i usred špekulacija o formalnom razdvajanju u kasnim 1970-ima, Jovanka Broz odlučila je ostati uz Tita do njegove smrti 1980., unatoč nedostatku potomstva. Iako se njihovo partnerstvo možda činilo idiličnim iz vanjske perspektive, bilo je sve samo ne besprijekorno, osobito tijekom 1970-ih. Naime, u posljednjim godinama njegova postojanja, Jovanka navodno nije imala nikakvu komunikaciju sa suprugom.
Godine 1978. britanski je veleposlanik, uvidjevši okolnosti koje su se odvijale, smatrao potrebnim prenijeti Londonu ključnu poruku: “Tito je sada izoliran.” Izostankom supružnika i partnerice, uslijedio je munjevit raspad pomno izgrađene Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.