– U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o segmnentu zdravlja, ali kroz samu ishranu. Naime, u današnja, jako brza vremena, ljudi jedu šta stignu te, ne paze da li unose dovoljno vlakana, te kuvanih jela….

Jeremy E. London, kardiokirurg koji daje zdravstvene savjete na TikToku, istaknuo je četiri posebne stvari koje treba izbjegavati zbog njihove značajne prijetnje zdravlju srca. Britanska zaklada za srce (BHF) navodi da bolesti povezane sa srcem i cirkulacijom predstavljaju četvrtinu svih smrtnih slučajeva u Velikoj Britaniji. British Heart Foundation (BHF) ističe da je koronarna bolest srca (CHD), koja se često naziva ishemijska bolest srca, najčešća vrsta bolesti srca. Ove zabrinjavajuće statistike otkrivaju da se “više od 170 000 smrtnih slučajeva godišnje” pripisuje ovom stanju. U 2019. CHD je identificiran kao primarni uzrok srčanih udara i najvažniji razlog smrtnosti među muškarcima i ženama u svijetu.

  • Kako bi promicao dobro zdravlje, Jeremy E. London opisao je četiri strategije za prevenciju i četiri ponašanja koja treba izbjegavati. Prema liječniku, pušenje predstavlja “najštetniju radnju koju možete poduzeti za cijeli organizam”. U nedavnom videu na TikTok-u izjavio je da to šteti plućima, povećava šanse za rak pluća i predstavlja ozbiljne rizike za kardiovaskularne probleme, poput srčanog i moždanog udara. “Klonite se pušenja.” Dr. London također je spomenuo da je prestao piti alkohol i da ne žali zbog svog izbora.

“Alkohol. “Žao mi je što moram reći da je toksičan”, kaže on. “To je štetno za svaku stanicu u vašem tijelu.” Na kraju, odluka je na vama i vašim izborima u vezi s vašim tijelom. Iz moje perspektive, uklanjanje alkohola iz mog života vjerojatno je bila jedna od najboljih odluka koje sam donio kao odrasla osoba. Gazirana pića Prema Harvard Healthu, oni koji piju više od pet slatkih bezalkoholnih pića svaki tjedan mogu pokazati veći rizik od ranih simptoma srčanih bolesti u usporedbi s pojedincima koji ograniče unos na samo jedno. Dr. London jasno je artikulirao: “Tekuća smrt, bezalkoholna pića. Samo ih izbjegavajte.”

Izbjegavajte kruh i tjesteninu, savjetovala je dr. London. “Četvrto, klonite se tjestenine i kruha. Izbjegavajte rafinirano brašno i pšenicu. Prehrana je odgovorna za 80 posto regulacije težine, dok vježba čini samo 20 posto.” Naglasio je: “Jamčim da bilo koji trening koji izvodite može biti poništen vašim izborom prehrane. Vodite računa o izboru prehrane. Čest katalizator srčanog udara je visoki krvni tlak, koji je osobito raširen među pretilim osobama. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, indeks tjelesne mase (BMI) veći od 25 smatra se prekomjernom težinom, dok BMI iznad 30 spada u kategoriju pretilih.

DODATNI SADRŽAJ

Kroz šest odvojenih studija, pokazano je da je ispijanje jedne do jedne i pol šalice soka od rajčice dnevno tijekom šest tjedana rezultiralo smanjenjem LDL-a, koji se obično naziva “lošim kolesterolom”, dok je istovremeno povećavao HDL, koji je prepoznat kao “dobar kolesterol”. Osim toga, rajčice sadrže spoj koji štiti ljudske stanice od oštećenja, pružajući značajne prednosti za muškarce pomažući u zaštiti od raka prostate. Rajčice su kategorizirane kao voće zbog svojih sjemenki, a prepune su hranjivih tvari koje kuhanjem možete dodatno obogatiti.

Odabir između svježeg soka od rajčice i kuhanog soka od rajčice može biti težak, jer kuhanje obično smanjuje razinu hranjivih tvari, dok su svježe vrste obično bolje. Ipak, situacija s rajčicama je pomalo jedinstvena. Kuhanje rajčica značajno poboljšava određene hranjive tvari, a smanjuje druge. Kuhani sok od rajčice posebno je bogat likopenom. Istraživanje sa Sveučilišta Cornell otkrilo je da produljeno vrijeme kuhanja rezultira smanjenjem razine vitamina C u rajčicama.

Svježi sok od rajčice imao je 10 posto više vitamina C u usporedbi s rajčicama koje su kuhane 2 minute, dok su one koje su kuhane 30 minuta doživjele 29 postotni pad sadržaja vitamina C. Nasuprot tome, razine likopena u rajčicama pokazale su suprotan obrazac. Nakon samo 2 minute kuhanja, sok od rajčice pokazao je povećanje sadržaja likopena za 54 posto, koji je eskalirao na impresivnih 164 posto nakon 30 minuta. Istraživači su primijetili da tijekom njihovih istraživanja nije bilo naznaka da kuhanje povećava snagu bilo koje hranjive tvari. Dakako, kuhanje je samo jedan od mnogih elemenata koji mogu utjecati na razine hranjivih tvari.

Metode pripreme, uključujući sjeckanje i pasiranje, mogu dovesti do razgradnje vitamina C prisutnog u rajčicama. Kako bi se ovaj gubitak vitamina C sveo na najmanju moguću mjeru, preporuča se dodati rajčice kasnije tijekom procesa kuhanja. Stručnjaci za prehranu ukazuju na to da nema mnogo razloga za zabrinutost po ovom pitanju, budući da nastavljamo dobivati ​​znatnu količinu antioksidansa likopena čak i kada nasjeckamo, pasiramo ili kuhamo rajčice. Istraživačke studije povezuju likopen sa smanjenim rizikom od raka, srčanih bolesti i problema s vidom.