– U nastavku našeg današnjega članka govorimo o imunitetu ljudskog organizma. Jednostavno, tokom zime, kada nema puno vitamina u svježoj formi, tada je tijelo najranjivije, ali i u ljetnim periodima imamo razne dijagnoze koje su povezane sa manjkom imuniteta….

Prevladavajući oblik gljivične infekcije, poznat kao Candida albicans, ima potencijal manifestirati se u različitim dijelovima tijela, uključujući usta, probavni sustav, vaginalnu regiju, a može čak utjecati na kožu i druge sluznice. U normalnim okolnostima, kada imunološki sustav radi optimalno, ove infekcije obično ne eskaliraju u teška stanja. Međutim, što se događa ako imunološki sustav ne funkcionira najbolje?

Prisutnost Candide, prirodne gljivice koja pomaže u apsorpciji hranjivih tvari i probavi, postaje problematična kada njezine razine postanu nekontrolirane. To može rezultirati razvojem oralne kandidijaze, uobičajenog simptoma. Kada Candida prenapuči probavni sustav, ima potencijal ući u krvotok, uzrokujući otpuštanje toksina i pridonoseći pojavi sindroma curenja crijeva. Kada je pH ravnoteža tijela poremećena, to može dovesti do prekomjernog rasta Candide, što rezultira raznim zdravstvenim problemima.

Za borbu protiv ove uporne infekcije ključno je održavanje zdrave ravnoteže bakterija i snažnog imunološkog sustava. Sindrom prekomjernog rasta kandide odnosi se na stanje u kojem rast ove gljivice postaje nekontroliran, što dovodi do dugoročnih zdravstvenih komplikacija. Pojedinci koji se prije nisu susreli s teškim gljivičnim infekcijama mogu steći novu osjetljivost ili alergiju na različite prehrambene proizvode, uključujući mliječne proizvode, jaja, kukuruz ili gluten.

Infekcije kandidom mogu biti potaknute prehranom bogatom šećerom, rafiniranim ugljikohidratima i alkoholom jer te tvari potiču širenje gljivica. Osim toga, različiti drugi čimbenici mogu igrati ulogu u razvoju ovog stanja. Iako su antibiotici ključni u liječenju bakterijskih infekcija, oni imaju potencijal iskorijeniti korisne bakterije koje obično reguliraju kandidu. Dugotrajna i pretjerana uporaba antibiotika može stvoriti idealno okruženje za razvoj kandide. Iako kontracepcijske pilule same po sebi nisu jedini uzrok kandide, kombinacija njihove uporabe s velikom konzumacijom rafiniranog šećera i dugotrajnom upotrebom antibiotika može povećati osjetljivost na gljivične infekcije.

Primjena oralnih kortikosteroida u obliku inhalatora za liječenje astme povezana je s povećanom osjetljivošću na oralnu kandidijazu. Kako bi se smanjio ovaj rizik, ključno je pridržavati se preporučenih smjernica za ispiranje usta nakon uporabe inhalatora. Osobe s dijagnosticiranim dijabetesom, bilo da se radi o tipu 1 ili tipu 2, imaju povišenu razinu šećera u usnoj šupljini i drugim sluznicama, stvarajući okruženje pogodno za razvoj kandide.

Novorođenčad, starije osobe i osobe s upalnim stanjima ili autoimunim bolestima osjetljivije su na kandidu zbog oslabljenog imunološkog sustava. Prisutnost prekomjernog rasta kandide može se očitovati različitim simptomima kao što su uporni umor, promjene raspoloženja, ponavljajuće infekcije vaginalnog i mokraćnog trakta, oralna kandidijaza, infekcije sinusa, probavni problemi, mentalna zamagljenost, gljivične infekcije kože i noktiju, kao i hormonske neravnoteže. Koje su preporučene metode za rješavanje problema s prekomjernim rastom kandide?

Uklanjanje kandide iz vašeg tijela može se postići različitim pristupima, kao što je usvajanje dijete bazirane na tekućini ili konzumiranje hrane koja podupire opće dobro. Započnite proces detoksikacije čišćenjem tijela hranjivim tvarima na bazi tekućine u trajanju od 1-2 dana. Jedan od načina da se to postigne je priprema juhe od povrća koristeći organske sastojke poput luka, češnjaka, celera, kelja i morske soli. Tijekom dana uživajte u konzumaciji tople juhe i velikih količina vode kako biste učinkovito riješili svoje tijelo toksina. Tijekom drugog koraka, koji obično traje 3-5 dana, slijedit ćete pristup parne kuhinje s povrćem.

To uključuje izbacivanje žitarica, šećera, voća, škroba i alkohola iz vaše prehrane i umjesto toga fokusiranje na konzumaciju povrća kuhanog na pari. Ključno je ostati hidriran pijući puno vode i voditi računa o izbjegavanju škrobnog povrća koje potencijalno može potaknuti rast kandide. U borbi protiv kandide presudnu ulogu igra prehrana protiv kandide koja izbacuje šećer, alkohol i rafinirane ugljikohidrate. Umjesto toga, naglašava konzumaciju povrća bogatog hranjivim tvarima poput špinata, kelja, šparoga, mrkve i slatkog krumpira.

Za promicanje zdrave crijevne flore, korisno je uključiti fermentirano povrće i kefir u prehranu. Osim toga, dodaci prehrani poput kokosovog ulja, vitamina C, ulja klinčića, origana i smirne mogu se učinkovito boriti protiv kandide zbog svojih antimikrobnih svojstava. Važno je istaknuti da je personalizirani pristup od vitalnog značaja u liječenju kandide, a učinkovitost terapije ovisi o točnoj dijagnozi i usvajanju cjelovitog, dugoročnog pristupa prehrani i načinu života.