Candida albicans, gljivica koja se prirodno pojavljuje u tijelu, može uzrokovati niz zdravstvenih problema kada njezino širenje postane neodoljivo. Ova infekcija primarno zahvaća usnu šupljinu, probavni sustav, područje rodnice i različite površine sluznice, remeteći tjelesnu ravnotežu. Dok je Candida ključna za apsorpciju hranjivih tvari i probavu u odgovarajućim količinama, pretjerani rast može rezultirati simptomima poput sindroma curenja crijeva i raznim fiziološkim poremećajima.

Kod osoba s oslabljenim imunološkim sustavom, prisutnost Candide može dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih problema. To se posebno odnosi na osobe s oslabljenim imunitetom, uključujući novorođenčad, starije osobe i one s autoimunim ili upalnim poremećajima. Stoga je ključno razumjeti elemente koji potiču rast Candide i razviti taktike za njihovu učinkovitu kontrolu ili uklanjanje.

Mogući čimbenici koji mogu pridonijeti infekciji kandidom mogu uključivati:

Dok su antibiotici poznati po svojoj učinkovitosti u liječenju bakterijskih infekcija, oni također mogu poremetiti prirodnu ravnotežu bakterija u tijelu, što dovodi do nekontroliranog širenja Candide.

  • Hormonski utjecaj kontracepcijskih pilula može pridonijeti rastu Candide, osobito kada je uparen s drugim čimbenicima rizika poput prehrane s visokim udjelom šećera i prethodnog uzimanja antibiotika. Oni koji koriste kortikosteroide, osobito inhalatore za astmu, također mogu biti osjetljiviji na oralne infekcije kandidom. Osim toga, osobe s dijabetesom, koje imaju povišenu razinu šećera u svom sustavu, stvaraju idealno okruženje za razvoj Candide. Narušeni imunološki sustav povećava ranjivost tijela na infekcije Candidom. Simptomi infekcije Candidom mogu uključivati:

Rješavanje prekomjernog rasta Candide zahtijeva uvođenje modifikacija u prehrani i načinu života, dok se također bavimo raznim simptomima uključujući kronični umor, poremećaje raspoloženja, ponavljajuće vaginalne i urinarne infekcije, oralnu kandidijazu, probleme s probavom i gljivične infekcije koje zahvaćaju kožu i nokte.

Za učinkovitu borbu protiv prekomjernog rasta Candide, bitno je ograničiti unos šećera i rafiniranih ugljikohidrata. Njegovanje skladnog crijevnog mikrobioma može se olakšati uključivanjem fermentirane hrane poput kefira, probiotičkih jogurta i fermentiranog povrća u vašu prehranu. Znanstvene studije pokazuju da prirodne tvari poput kokosovog ulja, češnjaka i origana pokazuju antifungalna svojstva. Primjenjujući odgovarajuće pristupe liječenju i pridržavajući se hranjive dijete, može se učinkovito upravljati proliferacijom Candide i minimizirati njezine štetne učinke na cjelokupno zdravlje.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.