Danas donosimo savjet poznatog doktora kojeg svi znaju kao dr Perišić, a on predlaže metodu koliko vas muči želudac, a šta je ptorebno jesti ili piti pročitajte u nastavku današnjeg članka.
Smjernice o izboru prehrane za osobe koje imaju problema sa želucem i kiselinom donosi doktor Vojislav Perišić. “O kojoj vrsti sode bikarbone govorimo?” pita on. Doktor Perišić onima koji imaju želučane tegobe predlaže specifičan pristup što jesti. Profesor Klinike dr. Vojislav Perišić, gastroenterolog, upozorava da se soda bikarbona ne koristi samostalno ako postoji sumnja na kiselost.
Pokazalo se da je ovo načelo potpuno neučinkovito, pružajući samo kratkoročno rješenje koje ne rješava dugoročne probleme kako se situacija na kraju sama riješi. Predlaže alternativnu metodu za rješavanje problema. “To je tradicionalni pristup: ako progutate nešto što je neugodno i smatrate da nije ugodno, jednostavno uzmete tabletu antacida.
Ako počnete osjećati olakšanje nakon otprilike 45 minuta, to je vjerojatno zbog kiseline. Kakva je to soda bikarbona? Neutralizira kiselinu otprilike pola sata, a nakon toga nema potrebe za produženim liječenjem; Soda bikarbona je neophodna jer pomaže zadržati vodu dok specijalisti odlaze, pojasnio je dr. Perišić.
- Dr. Perišić savjetuje konzumaciju čaja za otklanjanje tihih kiselina koje možda ne dovode do primjetne žgaravice, ali ipak mogu uzrokovati nelagodu. Preporuča započeti dan šalicom čaja od gospine trave prije doručka, jer sadrži spoj koji pomaže obložiti sluznicu želuca, a nakon doručka čaj od mente. Tijekom dana bilo bi korisno popiti otprilike 4 do 5 šalica čaja od mente. Koja su najbolja hrana i pića za konzumiranje kada imate stalne bolove u trbuhu?
“Problemi mogu nastati zbog nekonzumacije gazirane vode”, rekao je dr. Vojislav Perišić, dajući preporuke o prehrani. Profesor, koji je mnoge zatekao raspravom o nezdravosti jogurta, istaknuo je važnost rasporeda obroka tijekom dana i razmatranja raznolike palete namirnica. “Doktor je savjetovao: ‘Konzumirajte pet malih obroka dnevno, dajući prednost izboru s niskim udjelom masti.’
Uključite lagane ugljikohidrate poput mrkve i pire krumpira u svoje obroke i razmislite o pripremi umaka od jabuka dok svojoj prehrani dodate bananu. Dodatno, okusite pečenu piletinu; ostaje ukusan i bez masnoća koje nam inače pružaju ‘sreću’ tijekom probave. Dr. Perišić je primijetio: “Luk je prepun hranjivih tvari i sadrži kvercetin; oni su zaista hrana od Boga. Moja pokojna majka bi ih prepolovila i pocrnila na štednjaku prije nego što bi ih umiješala u juhu, jer je prepoznala njihove zdravstvene prednosti.”
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.