Psi su ubjedljivo najveći ljudski prijatelji, te se komotno može reći, da će sa vama da ostanu do kraja života. Jako su vjerni, uvijek će stati u vašu odbranu, a danas govorimo kako se ponašati, kada na ulici sretnete psa koji je agresivan, i koji pokazuje nakanu da vas želi napasti….
S obzirom na to da agresivni pas često pokazuje određena ponašanja, izglede i položaje koji ukazuju na potencijalni napad, ključno je primijeniti ove tehnike kako bi se životinja umirila i potaknula na povlačenje. Dok se psi često nazivaju čovjekovim najboljim prijateljima, važno je priznati da, u određenim slučajevima, te životinje mogu pokazati agresivno ponašanje i predstavljati potencijalnu opasnost. To posebno vrijedi za pse lutalice, kojima možda nedostaje odgovarajuća socijalizacija ili obuka; susreti s takvim životinjama mogu rezultirati napadima pasa koji nisu samo alarmantni, već i traumatična iskustva koja je teško ublažiti.
Unatoč tome, postoje određene smjernice koje vam mogu pomoći u održavanju kontrole i ublažavanju situacije. Koji su pokazatelji da je pas spreman za napad? Očnjaci obično pokazuju znakove agresije puno prije bilo kakvog ponašanja ugriza. rezanje lajanje Pokazujući kruto držanje s golim zubima i ispravljenim repom koji povremeno može mahati, životinja pokazuje agresivan govor tijela karakteriziran prodornim pogledom i napetim ponašanjem, popraćenim čekinjastim krznom u području repa.
Ostanite pribrani i suzdržite se od kontakta očima. Ako naiđete na psa koji djeluje prijeteće i daje razlog za zabrinutost, najvažnije je prije svega zadržati pribranost. Psi su sposobni doživjeti strah koji može poslužiti kao katalizator agresivnog ponašanja. Stoga je preporučljivo suzdržati se od izravnog kontakta očima s psom, jer bi takav postupak mogao biti shvaćen kao izazov ili prijetnja.
- Radije zadržite spušten pogled i izbjegavajte izravan kontakt očima sa životinjom. Povucite se postupno i oprezno. Kada se vidi da se pas približava, preporučljivo je povući se na miran i odmjeren način. Izbjegavajte okretati leđa životinji i suzdržati se od trčanja, jer takve radnje mogu izazvati njen instinkt za lovom na plijen. U prisustvu većeg predmeta, poput kante za smeće, klupe ili čak stabla, preporučljivo je postaviti ga između sebe i psa, jer može funkcionirati kao barijera koja psa drži na sigurnoj udaljenosti. U nedostatku takvog predmeta, torba ili jakna mogu se koristiti kao zamjena.
Zadržite prisebnost ili se izražavajte energično. Ako uočite da vam se pas približava na prijeteći način, iako ste poduzeli sve navedene mjere, savjetuje se da ga asertivno uputite da se distancira. Upotrijebite jasan i odlučan ton da uzviknete: “Ne”, “Idi”, “Trči” ili neku drugu kratku i jednostavnu naredbu koja ga može učinkovito natjerati da se povuče. Čuvajte svoju dobrobit. Ako dođe do napada, upotrijebite sva raspoloživa sredstva za svoju obranu: ruksak, granu ili bilo koji predmet pri ruci, usmjerite svoje napore prema njušci ili glavi napadača.
Ako se nađete na tlu, zauzmite položaj fetusa i zaštitite glavu i vrat rukama. Potražite liječničku pomoć. U slučaju da ste izloženi napadu, nužno je da odmah potražite liječničku pomoć, bez obzira na to koliko male ozljede izgledaju, kako biste osigurali temeljit pregled i dobili odgovarajuću skrb i upute. Strogo je zabranjeno preuzimanje bilo kojeg dijela ili cijelog teksta i/ili fotografija/videa osim ako izvor i autor nisu propisno navedeni i povezani, sukladno uvjetima korištenja WMG-a i odredbama Zakona o javnom informiranju i medijima.
.