– Mnoge žene apsolutno ne vole kada krenu da ulaze u godine, i kada im se počnu pojavljivati prve bore na licu. To je jednostavno, tako, majka priroda nema milosti ni prema kome, a mi danas govorimo kako se izboriti sa godinama, i na najljepši način dočekati starost….

Starenje je neizbježna pojava, a pitanje je kada doista počinje. Vidljivi znakovi starosti – sijeda kosa, bore, suha i neelastična koža – posljedica su vremena koje prolazi. Ipak, prema Erichu Maria Remarqueu, poznatom njemačkom piscu i autoritetu za žensku psihologiju, postoje određeni postupci tipični za ženu koji otkrivaju njezinu dob bez obzira na njezin fizički izgled. Remarque o ponašanju žena: Remarqueov stav je da žene često prikrivaju svoje nedostatke kako bi sakrile svoje prave godine. U suvremenom društvu mnoge žene koriste razne metode kako bi prikrile proces starenja, posebice kozmetičkim korekcijama i tretmanima. Ali mnogi na kraju odluče da im nijedan od ovih zahvata nije potreban.

Mentalitet mladosti: Ako netko želi ostati mlad, on ili ona moraju imati mladenački duh. Jer što god radili, kako se ponašali, što god govorili, što god radili, sve će automatski otkriti vaše godine. Samouvjeren pristup uz prihvaćanje postignutog i brigu o zdravlju poput prestanka pušenja i smanjenja stresa učinit će da se čovjek osjeća živahno iu procesu starenja. Remarque naglašava važnost ponosa na svoje godine. Dob nije opravdan razlog za zanemarivanje brige o sebi. Njegu tijela i kože možete postići nježnim kremama, neutralnom šminkom; kvalitetna kozmetika pomaže zadržati izgled.

Ne skrivajte svoje godine: razmetajte se! Datum na vašoj osobnoj karti nije važniji od vaših godina: Budite sretni i ne uzimajte sve k srcu. Mudrost i iskustvo: Kako starimo, stječemo mudrost i iskustvo koji nam pomažu da shvatimo koliko je malo stvari na ovom svijetu zaista važno. Humor: Ponekad je korisno unijeti humor u situacije i naglasiti koliko skrivanje godina može biti apsurdno. Briga za svoje tijelo, brigu o mentalnom zdravlju i prihvaćanje godina; ključ sreće i ispunjenog života.

BONUS TEKST

Najzanimljivija biljka na svijetu mogla bi biti upravo Rafflesia arnoldii, poznata i kao mrtvački cvijet. Ova zanimljiva biljka nalazi se u tropskim kišnim šumama jugoistočne Azije gdje obitava upravo na otocima Borneo i Sumatra. Ono po čemu je Rafflesia arnoldii zanimljiva među biljkama je iznimno velik cvijet koji može doseći i više od jednog metra u promjeru i težiti 11 kilograma; to ga čini najvećim pojedinačnim cvijetom na svijetu.

Ne samo veličina ovu biljku čini jedinstvenom, već i način na koji preživljava. Rafflesia arnoldii je parazitska biljka i nema ni stabljiku, ni list ni korijen. Umjesto toga, preživljava kao parazit na vinovoj lozi roda Tetrastigma iz koje haustorski upija hranjive tvari i vodu (posebno). Rafflesia arnoldii najpoznatija je po smradu trulog mesa. Ovaj miris, koji nam je tako odvratan, zapravo pomaže u oprašivanju biljke. Kukci koje privlači uglavnom su muhe koje obično polažu jaja u trulo meso.

Muhe prenose pelud s jednog cvijeta na drugi dok se kreću unutar cvijeta polažući svoja jajašca, čime se vrši oprašivanje. Zbog svoje rijetkosti i posebnih uvjeta koje zahtijeva za rast, Rafflesia arnoldii je ugrožena. Krčenje šuma i ljudska aktivnost smanjuju njegovo stanište na kritične razine. Unatoč tome, Rafflesia arnoldii još uvijek je jedna od najzanimljivijih biljaka na svijetu— činjenica koja čarobno privlači ljubitelje prirode i botaničare iz cijelog svijeta.