Tijekom ljeta zaista je ugodno imati pristup raznovrsnom povrću i voću. Obilje svježih proizvoda ne samo da pruža dobrodošao predah od vrućine, već se pokazalo i nevjerojatno praktičnim.

Bilo da se u njoj uživa kao divan završetak obroka ili kao zvijezda showa, osvježavajuća salata sastavljena od zrelih rajčica, hrskavih krastavaca, živahnih paprika i drugog sezonskog povrća pravi je ljetni užitak. Ipak, da biste u potpunosti iskusili ovo kulinarsko spasenje, ključ leži u nabavi visokokvalitetnih, organski uzgojenih proizvoda bez ikakvih umjetnih dodataka, koji osiguravaju neodoljivu provalu okusa.

Dok su mogućnosti u trgovinama možda ograničene, na tržnicama postoji obilje različitih vrsta rajčica, zbog čega je ključno posjedovati znanje o odabiru najboljih.

Gardening Know How pruža dragocjene uvide u odabir povrća, osiguravajući da čak i početnici mogu izbjeći pogreške pri kupnji i uživati ​​u ukusnim i okrepljujućim proizvodima, baš poput iskusnih stručnjaka.

Za najbolji izbor savjetuje se izbjegavati rajčice koje imaju naglašenu “čašu” na vrhu, osim ako ne spadaju u kategoriju specijalnih sorti kao što je “volovje srce”, gdje se ova karakteristika očekuje. Osim toga, poželjno je odabrati rajčice koje nemaju ujednačen izgled; oni s brazdama ili drugim manjim nepravilnostima često ukazuju na prirodniji rast i ne uzgajaju se u stakleniku.

  • Kada birate rajčice, potražite one koje imaju jedinstvene karakteristike kao što su asimetrija, izbočine i različite veličine. Pronicljiv nos može prepoznati kvalitetnu rajčicu po zemljanoj aromi. Da biste odredili zrelost, oslonite se na svoje osjetilo dodira – ako vam se čini da je kora pretjerano čvrsta, vjerojatno voće još nije optimalno zrelo.

Pri odabiru rajčice najbolje je birati one koje imaju blago žućkasto-smeđe lišće oko stabljike jer to ukazuje na njihovu svježinu. Važno je napomenuti da vizualno besprijekorne rajčice ne moraju uvijek imati najautentičnije okuse; pravi ukus često se očituje u nekonvencionalnom izgledu.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.