– U nastavku našeg današnjega članka govorimo o higijeni kupatila, a fokusirćemo se na čistoću česmi. Od loše vode, jako brzo se na njoj stvori kamenac, a danas vam donosimo i par trikova kako je držati čistom…

Prisutnost hrđe na vodovodnim cijevima ne samo da uzrokuje štetu, već i narušava cjelokupnu estetiku interijera. Preporučljivo je odmah riješiti i ukloniti ovaj problem nakon otkrivanja. Iako su u trgovinama dostupni brojni proizvodi posebno dizajnirani za čišćenje cijevi i uklanjanje hrđe, oni često mogu biti prilično skupi i ne moraju uvijek dati optimalne rezultate. Umjesto toga, razmislite o korištenju znatno pristupačnije alternative koju vjerojatno već imate – kečapa.

  • Ovaj začin sadrži octenu kiselinu, koja ima sposobnost učinkovitog suzbijanja hrđe tako što je potpuno otapa. Kako biste uklonili hrđu, velikodušno nanesite sloj kečapa na zahvaćena područja. Ostavite ga da nesmetano odstoji dva sata. U slučajevima kada se hrđa zadržala dulje vrijeme ili je veća, možda će biti potrebno ponoviti postupak i ostaviti ketchup još jedan sat. Uzmite list aluminijske folije i oblikujte ga u kuglu, a zatim njome snažno trljajte zahrđale cijevi. Na kraju isperite tretirane površine vodom i divite se izvanrednom rezultatu. Za dodatni sjaj, stvorite gustu pastu kombiniranjem sode bikarbone i vode.

Nakon što se pasta formira, obilato je nanesite na cijevi. Ostavite pastu da odstoji jedan sat prije nastavka. Nakon što prođe sat vremena, pažljivo obrišite cijevi kako biste otkrili briljantan sjaj. Uključivanjem trika s kečapom koji smo ranije spomenuli, možete postići blistav, potpuno novi izgled vaših lula. Slijedite ove jednostavne korake kako biste učinkovito održavali čistoću i spriječili hrđu u svojim vodovodnim cijevima, a sve to dok koristite isplative i lako dostupne proizvode. Oni koji žive u regijama s onim što je uobičajeno poznato kao tvrda voda nedvojbeno su upoznati s brzim nakupljanjem kamenca na kuhinjskim slavinama.

U kuhinji sudoper i slavina zauzimaju središnje mjesto, ne samo da trebaju savršeno funkcionirati, već zahtijevaju i dopadljiv izgled, bez ikakvih tragova kamenca, nečistoća ili ostataka deterdženta za pranje posuđa. Nakupljanje kamenca najizraženije je na slavini, gdje se razne tvari poput prljavštine, ostataka deterdženta, plijesni i hrđe mogu brzo nakupiti ako se ne pozabavite time. Prilikom odabira proizvoda za čišćenje za ovaj određeni prostor u kuhinji, važno je osigurati da ne sadrže jaka sredstva koja bi potencijalno mogla oštetiti i slavinu i sudoper. Još jedna učinkovita opcija je ocat koji je fermentiran da sadrži alkohol. Nanesite ovu otopinu prskanjem na slavinu, ostavite da odstoji kratko vrijeme, a zatim spužvom izribajte svu prljavštinu ili prljavštinu.

Dodatno, isti željeni rezultat možete postići korištenjem limunovog soka ili trljanjem upornih naslaga limunom, što će rezultirati iskričavom i ugodno mirisnom slavinom. U slučaju da primijetite smanjenje brzine otjecanja vode, velika je vjerojatnost nakupljanja kamenca unutar slavine, točnije unutar perlatora, odnosno raspršivača vode koji postoji na svim suvremenim slavinama.

Kako biste uklonili nakupljanje kamenca i vratili stabilan protok vode, odvojite ‘glavu’ slavine pomoću kliješta da je odvrnete. Odvojite mrežicu od gumice i prstena glave. Uzmite mrežicu i tretirajte je nježnijom četkicom za zube, nanoseći ocat, sodu bikarbonu, limunov sok ili neko drugo kemijsko sredstvo. To će učinkovito ukloniti kamenac i omogućiti normalan mlaz vode. Alternativno, možete potopiti mrežicu u čašu octa preko noći kako bi se kamenac otopio. Mrežicu je poželjno čistiti barem tri do četiri puta godišnje, preporuča tportal.