Dolazak proljeća ove godine ne samo da je donio uobičajene izazove alergija, već je donio i nepredvidive vremenske prilike koje su utjecale na osobe sa slabijim imunološkim sustavom. Kihanje je uobičajena pojava u ovo vrijeme, uzrokovano i proljetnim alergijama i blagim prehladama. Stručnjaci naglašavaju da je važno ne suspregnuti kihanje i umjesto toga dopustiti da zrak izađe iz tijela.
Treba biti oprezan kako bi se izbjeglo zatvaranje usta ili začepljenje nosa, jer to može imati štetne učinke na zdravlje. Specifičan incident u kojem je sudjelovao muškarac poslužio je kao inspiracija za istraživački rad pod naslovom “Snap, crackle, and pop: When kihanje leads to cracling in the neck”, koji je objavljen u British Medical Journalu 2018. godine.
U pokušaju da uguši kihanje, osoba, koja trenutno ima 34 godine, doživjela je iznenadno pucanje u vratu, što je dovelo do trenutne otekline. Zbog toga su se našli na hitnoj. Nakon incidenta, osoba je dugotrajno osjećala nelagodu, teško govoreći i gutajući.
Liječnici su otkrili zvučne vibracije koje izviru iz njegova vrata i protežu se do prsnog koša. Te su vibracije generirali džepovi zraka koji su se infiltrirali u mišiće na njegovim prsima. Ova pojava obično nastaje nakon ozljeda prsnog koša, uzrokujući curenje zraka iz pluća i nakupljanje u prsnoj šupljini. Posljedično, zrak postaje zatvoren ispod površine kože.
Brzo prepoznavši težinu ozljeda i mogućnost infekcije, medicinski stručnjaci odmah su primili muškarca u bolnicu, dajući mu jednotjednu terapiju antibioticima, dok su pažljivo pratili smanjenje otekline.
Naposljetku, situacija je završila pozitivno, a muškarac je dobio savjet da se ubuduće suzdrži od pokrivanja nosa i usta tijekom epizoda kihanja.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
- Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.