Dr Vojislav Perišić, gastroenterolog, ističe važnost konzumiranja jogurta i kiselog mlijeka kao dijela dijete, posebno za osobe kojima su propisani antibiotici. Mnogi se ljudi sjećaju da su dobili savjet liječnika da uključe jogurt u svoj režim dok su bili podvrgnuti liječenju antibioticima. Osim toga, kiselo mlijeko se često preporučuje za određena jela. Prema riječima dr. Perišića, ove dvije opcije prehrane su vrlo korisne.

Prema riječima dr. Perišića, kiselo mlijeko nastaje fermentacijom, a pri tom se udio laktoze smanjuje sa 7 na 4 posto. Osobama s intolerancijom na laktozu savjetuje se uključivanje kiselog mlijeka u prehranu. To je izjavio u intervjuu za “Jutro na Prvoj”.

Kada se odlučujete između jogurta, mlijeka i kiselog mlijeka, uvjerljivi pobjednik je nedvojbeno kiselo mlijeko.

  • Prema njegovim riječima, jogurt se ne može smatrati prikladnom probiotičkom zamjenom zbog šećera koji potencijalno mogu ometati njegovo blagotvorno djelovanje, unatoč privlačnom okusu i estetskim kvalitetama.

Osim toga, Perišić ističe ulogu bakterija mliječne kiseline u potpomaganju intolerancije na laktozu, a ističe da je poticanje probiotičkih bakterija zaslužno i za ostale pozitivne učinke jogurta.

Jogurt ne šteti; zapravo, jednostavno nudi ugodniji okus.

Tijekom pojašnjenja otkrilo se da su napravili prilagodbe na modelu turskog jogurta, konkretno ciljajući na udio masti od osam posto i jednaku količinu laktoze. Poznato je da prisutnost masti u jogurtu ima euforičan učinak, što pridonosi njegovoj popularnosti kao napitka. Nadalje, ovaj osjećaj sitosti pripisuje se udjelu masti.

Prema Perišićevim riječima, kiselo mlijeko i jogurt nemaju sposobnost održavanja imuniteta, dok svježe voće i povrće može. Ipak, tvrdi da je kiselo mlijeko prirodnije u odnosu na jogurt.

BONUS TEKST

  • Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.