Ljudsko tijelo može izvući brojne prednosti od konzumiranja suhih šljiva. Nema sumnje da među suhim voćem vladaju suhe šljive. Za razliku od svojih svježih šljiva, suhe šljive imaju impresivan rok trajanja od otprilike šest mjeseci. Ako se pravilno čuvaju u zatvorenoj posudi unutar hladnjaka, mogu zadržati svoju ukusnost i do godinu dana.
Suhe šljive koje su osušene imaju pojačan laksativni učinak u usporedbi sa svojim svježim šljivama zbog koncentriranog sadržaja sorbitola i vlakana. I svježe šljive i suhe šljive nude dragocjeno obilje kalija, vlakana i vitamina K, uz male količine magnezija i željeza.
Šljiva, u svim svojim različitim oblicima, sadrži obilje različitih fitonutrijenata, posebno neoklorogene i klorogene kiseline. Ovi fenolni spojevi opsežno su proučavani i dokazano je da posjeduju moćna antioksidativna svojstva. Jedna posebno značajna prednost je sposobnost šljive da poboljša apsorpciju željeza u tijelu, što se pripisuje visokom sadržaju vitamina C koji se nalazi u ovom voću.
Konzumacijom četiri do pet suhih šljiva možete unijeti oko 280 mg kalija, što čini otprilike 12% preporučenog dnevnog unosa. Istražimo nekoliko mogućih prednosti koje se mogu izvući iz uključivanja suhih šljiva u vašu prehranu.
Drevni lijek u kineskoj medicini, poznat kao ubai, nastaje dimljenjem šljiva. Ovaj lijek učinkovito ublažava simptome kao što su kašalj, groznica i mučnina. Svježe šljive (prunus domestica) zauzimaju najviše mjesto među 24 sorte voća po antioksidativnoj snazi, nadmašujući dvostruko više suhe smokve, datulje, grožđe i marelice. Suhe šljive, naime, pokazuju značajno veću antioksidativnu moć.
Suhe šljive nude korisnu kombinaciju netopivih i topivih vlakana, što ih čini izvrsnim izvorom prehrane. Netopiva vlakna pridonose redovitom pražnjenju crijeva, dok topiva vlakna pomažu u učinkovitoj probavi i apsorpciji esencijalnih hranjivih tvari. Osim toga, suhe šljive sadrže sorbitol i klorogensku kiselinu, spojeve za koje se zna da potiču učestalost stolice.
- Kliničke studije su otkrile da suhe šljive posjeduju antioksidanse i protuupalna svojstva koja mogu spriječiti gubitak koštane mase i potaknuti održavanje čvrste gustoće i formiranja kostiju. Nadalje, povišene razine vitamina K koje se nalaze u suhim šljivama doprinose poboljšanju ukupnog zdravlja kostiju.
Konzumacija samo tri do četiri suhe šljive dnevno može se učinkovito suprotstaviti utjecaju slobodnih radikala koji oštećuju pamćenje na naše stanice.
Prednosti uključivanja suhih šljiva u vašu svakodnevnu prehranu
Studije su pokazale da su flavonoidi koji se nalaze u šljivama uspješni u zaštiti od kognitivnog pada povezanog sa starenjem. Dosljedno uključivanje šljiva u prehranu također služi kao preventivna mjera protiv neurodegenerativnih stanja povezanih sa starenjem, kao što su Alzheimerova bolest i Parkinsonova bolest.
Osim što štite stanice od potencijalne štete koja može rezultirati bolešću, suhe šljive imaju sposobnost snižavanja razine glukoze u krvi i LDL (“lošeg kolesterola”).
Određivanje optimalnog vremena konzumacije suhih šljiva
Kako biste započeli dan s brojnim antioksidativnim prednostima koje nude suhe šljive, preporučuje se njihova konzumacija ujutro. Ova praksa pomaže u promicanju redovitosti i sprječavanju zatvora. Osim toga, prirodni poticaj energije koji pružaju suhe šljive priprema pozornicu za produktivno i okrepljujuće jutro. Međutim, važno je napomenuti da konzumiranje suhih šljiva prije spavanja možda nije idealno za ublažavanje zatvora. Laksativna svojstva suhih šljiva obično se smanjuju nakon nekoliko sati, što potencijalno dovodi do nelagode i poremećaja sna. Stoga je preporučljivo uživati u suhim šljivama ranije tijekom dana, ostavljajući dovoljno vremena da se ostvare njihovi laksativni učinci prije no što odete na spavanje.