Dr Vojislav Perišić ističe brojne prednosti jabučnog octa za organizam, ističući njegovo revitalizirajuće djelovanje. Poznat po praktičnim savjetima, prof. dr. Vojislav Perišić, gastroenterolog, ističe vitalnu važnost prehrane u očuvanju zdravlja. Posebno ističe jabuke kao esencijalno voće, naglašavajući da ocat dobiven od njih nudi izuzetne dobrobiti, pozitivno utječe na razne čimbenike poput regulacije krvnog tlaka, snižavanja lošeg kolesterola, pomaže u mršavljenju i jačanju imuniteta.

Uvaženi dr. Voja je istaknuo da je “tijekom jeseni Bog podario čovječanstvu dvije značajne voćke: jabuke i grožđe. Ove voćke su bogate izuzetno korisnim spojem resveratrolom, te vitaminom E i kvercetinom. Posebno se ističe jabuka izvanredan, s 90 aktivnih kemijskih spojeva.” Često se jabučni ocat nalazi u raznim prijedlozima. Iako je kiseo, brzo se pretvara u alkalnu tvar kada uđe u usta, neutralizirajući sve štetne kisele učinke.

“Uistinu je okrepljujuće”, kaže profesor, opisujući revitalizaciju koju je doživio nakon povratka sa svog napornog putovanja. “Osjećao sam se potpuno ‘osvježeno’ nakon samo trideset minuta.” Istaknuo je značajne dobrobiti jabučnog octa za sveukupno dobrobit, istaknuvši da uvelike pomlađuje organizam. „Jabučni ocat pospješuje rad crijeva, bubrega, mokraćnog mjehura, kože i cijelog dišnog sustava.

Gastroenterolozi pokazuju da octena kiselina koja se nalazi u jabučnom octu pomaže zadržati kiselinu u želucu, olakšavajući probavu hrane i istovremeno smanjujući probleme poput refluksa, nadutosti i plinova, osim što nudi olakšanje od žgaravice. Koji je najbolji način konzumiranja jabučnog octa? Dr. Perišić napominje da je kombinacija s medom najučinkovitija metoda, iako to rijetko tko radi, pa se odlučuje na samostalno uzimanje.

Dr. Voja pojašnjava da se uzima u nerazrijeđenom stanju, obično 30-40 ml, uz malu količinu meda – ne samo zbog okusa, već i zbog protuupalnih svojstava meda. Napominje da kiselina prisutna u jabučnom octu pomaže revitalizirati naše sluznice, služeći im kao hrana. Ističe da je ovaj lijek koristan za ublažavanje gušenja i kod odraslih i kod djece. „Kako dođe jesen, bereš jabuke i grožđe.

Probiotici i imunoterapija nisu potrebni. Dijete bi trebalo pojesti dvije jabuke i grozd – jednu jabuku za doručak, a drugu za ručak. Doktor Vojislav Perišić napominje da već duže vrijeme rado jede voće za večeru i preporučuje da se konzumira s kožom. Zaključio je da je pranje voća 15-20 minuta bolje od guljenja, jer to trajanje učinkovito eliminira aktivne kemikalije koje bi guljenje ostavilo. Rekao je da je dovoljno jednostavno pranje i brisanje 15 minuta.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.