Češnjak je jedna od onih superhrana, s čudesnim ljekovitim svojstvima koja ga čine nevjerojatno zdravim. Od davnina se koristi za liječenje mnogih zdravstvenih problema.

Poznato je da su stari Egipćani svojim robovima davali češnjak tijekom izgradnje piramida kako bi ih održali u dobrom zdravlju. Češnjak sadrži oko 400 aktivnih sastojaka, a bogat je vitaminima i mineralima kao što su adenozin, alicin, aminokiseline, biljna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzimi, eterična ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor i fosfor. Ali usprkos svim ljekovitim svojstvima koja ova skupina ima u ponudi za ljude

Bolesnici prije operacije

Onima koji idu na operaciju u roku od nekoliko tjedana savjetuje se da izbjegavaju uzimanje češnjaka jer će izazvati dugotrajno krvarenje.

Osobe s niskim krvnim tlakom

Snižava krvni tlak, ova čudesna hrana, pa ako je vaš na niskoj strani konzumiranja češnjaka, vjerojatno sebi ne činite ništa dobro.

Ljudi koji imaju problema s jetrom

Iako češnjak ima antibakterijska i antivirusna svojstva i može ubiti bakterije i viruse, ne smije se koristiti u prevenciji virusa hepatitisa. Odnosno, neki od spojeva u češnjaku će izazvati stimulaciju u želucu i crijevima, što će dodatno zaustaviti lučenje probavnog soka unutar probavnog trakta. Na taj način usporava probavu hrane i pogoršava mnoge simptome hepatitisa, poput mučnine.

Češnjak ne bi smjeli uzimati bolesnici s očnim bolestima, osobito oni koji imaju loše opće stanje. Teorija tradicionalne kineske medicine drži da dugotrajna teška konzumacija češnjaka može ozlijediti oči i jetru, što dovodi do simptoma gubitka pamćenja, kao i tinitusa i drugih zdravstvenih problema.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.