Ako dođe do iznenadnog porasta krvnog tlaka, imate mogućnost uspješno ga sniziti provedbom određenih promjena u prehrani. Ključni korak je smanjiti unos soli i masnoće, a istovremeno povećati unos vode. Osim toga, postoje određene opcije hrane koje posjeduju prirodna svojstva za učinkovitu regulaciju visokog krvnog tlaka.

Cimet,

Znanstveno je dokazano da cimet, nadaleko priznati začin, blagotvorno djeluje na krvni tlak. Istraživanja pokazuju da cimet ima sposobnost snižavanja gornjeg (sistoličkog) i donjeg (dijastoličkog) krvnog tlaka. Uključivanjem samo pola mjerice cimeta u svoje dnevne obroke, možete iskusiti prednosti koje nudi ovaj izvanredni začin.

Češnjak

Češnjak, izuzetna komponenta poznata po svojoj sposobnosti snižavanja krvnog tlaka, djeluje tako da olakšava i širi krvne žile, čime se olakšava optimalna cirkulacija krvi i smanjuje opterećenje krvožilnog sustava. Kako bi se postigli brzi rezultati, češnjak se može konzumirati u sirovom obliku ili se može integrirati u bezbroj slasnih kulinarskih pripravaka, uključujući kruh, salate i druga jela koja vode vodu.

Osim navedenih izbora namirnica, postoje i dopunske alternative koje mogu učinkovito regulirati krvni tlak. To uključuje omega-3 masne kiseline, opcije bogate kalijem kao što su banane, tamna čokolada i lisnato povrće koje obiluje nitratima.

Važno je znati da nagli skok krvnog tlaka može predstavljati značajan rizik za zdravlje, stoga je poželjno odmah potražiti liječničku pomoć nakon što se primijeti značajno povećanje. Iako ove namirnice mogu ponuditi pomoć, važno je naglasiti da se na njih ne treba oslanjati kao na zamjenu za odgovarajuće liječenje ili konzultacije sa zdravstvenim stručnjakom.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.