Svi mi imamo barem jedan mladež iz kojeg su nekada rasle ili rastu dlačice. Mnogi to zanemaruju dok ima onih koji se pitaju šta bi trebali raditi sa tim, a mi ćemo vam saopštiti šta treba da radite.
Prema dermatologu dr. Paulu Curtissu, madež se definira kao nakupina stanica kože, koje se nazivaju melanociti, a mogu se pojaviti na bilo kojem dijelu kože.
“Melanociti, koji se obično nalaze ravnomjerno po koži, pridonose njenom prirodnom pigmentu poznatom kao melanin”, primijetio je. Općenito, madeži su benigni. Mogu se razviti na različitim mjestima, uključujući lice, leđa, ruke, noge, vlasište, pazuhe, ispod noktiju i druga područja, piše Health Digest.
Sasvim je uobičajeno da se kod određenih mladih osoba pojave dlake. Zapravo, neki stručnjaci vjeruju da ovaj fenomen ukazuje na prisutnost nakupina stanica kože koje tvore madež koji se nalazi iznad područja u kojem se nalazi folikul dlake.
Prema studiji iz 2023. objavljenoj u časopisu Nature, sugerira se da mladi pojedinci mogu olakšati proces rasta kose.
Kako javlja portal N1, Maksim Plikus, profesor razvojne i stanične biologije, proveo je istraživanje koje je uspješno simuliralo rast dlake kod miševa primjenom molekule dobivene iz dlakavih madeža.
Molekula od interesa naziva se osteopontin. Prisutan je u skupini melanocita iz koje se razvija kosa i ima regenerativni učinak na neaktivne folikule dlake, čime potiče rast kose.
Plikus smatra da bi ovo otkriće moglo značajno pridonijeti borbi protiv gubitka kose kod ljudi.
“Kako se madeži počnu razvijati, oni će inherentno stvarati kosu koja će nalikovati karakteristikama kose pojedinca iz njihove mladosti. Ta će kosa pokazivati istu debljinu i duljinu, a može se činiti ravnom ili kovrčavom”, pojasnio je.
Primarna bojazan u vezi s madežima odnosi se na njihovu potencijalnu malignost. Dok prisutnost dlaka koje izbijaju iz madeža može izazvati zabrinutost kod nekih pojedinaca, stručnjaci vjeruju da dlakavi madež ne mora nužno označavati patološko stanje, pod uvjetom da nije popraćen dodatnim promjenama.
Kada dlakavi madež ukazuje na mogućnost raka? Madeži mogu biti urođeni, što znači da su prisutni od rođenja, stečeni ili klasificirani kao atipični. Obično je madež okruglog ili ovalnog oblika, širine ne više od pet milimetara i ima postojanu boju, koja može uključivati nijanse poput smeđe, žutosmeđe, crvene, ružičaste, plave, boje mesa ili prozirne. Nasuprot tome, atipični madeži mogu pokazivati varijacije u boji, teksturi i obliku.
Ako primijetite da se vaš madež povećao, ima nepravilan oblik ili je promijenio boju – u cijelosti ili na određenim područjima – to može ukazivati na razlog za zabrinutost u vezi s madežem. Dodatni znakovi upozorenja na koje treba biti oprezan uključuju bilo kakvo krvarenje ili curenje iz madeža.
- S obzirom da je uputno dati prednost sigurnosti, preporuča se da sve nove madeže koji se pojave u odrasloj dobi ili postojeće madeže koji su doživjeli promjene pregleda dermatolog. Ovo je osobito ključno za osobe s obiteljskom poviješću raka kože, posebno melanoma.
Kada razmišljate o uklanjanju dlačica s madeža, bitno je voditi računa o obliku. Dok se dlake s ravnog madeža mogu učinkovito ukloniti britvicom ili voskom za madeže, preporučljivo je suzdržati se od pokušaja brijanja izdignutog madeža jer bi to moglo dovesti do ozljeda okolnog područja.