Početkom 2000-ih Vlatka Pokos postala je poznata, ali njezina je zloglasnost brzo nestala nakon što se udala i preselila u inozemstvo. Mnogi su joj zamjerili odluku da odabere partnera koji bi joj mogao biti otac. No, prije toga dolazi jedan slastan recept…
Osnovni sastojci uključuju: – jednu štrucu beskvasnog kruha, odvojenu na oko 8 komada. – šest jaja – žlica maslaca – jedna manja glavica luka, narezana na kockice – 250 mililitara mliječnih proizvoda. – jedna i pol žličica soli – žlica mljevenog crnog papra – žličica paprike, mjerena kao četvrtina – četvrtina žličice mljevenog češnjaka – 140 grama sira, izmrvljenog po želji.
Priprema: Počnite tako da zagrijete pećnicu na 200°C i namastite pleh. U većoj zdjeli pomiješajte jaja, mlijeko, sol, papar, papriku i mljeveni svježi češnjak. Zatim rasporedite polovicu kriški kruha u jednom sloju na prethodno pripremljen lim za pečenje. Prekrijte ovaj sloj polovicom naribanog sira, a zatim pokapajte polovinu smjese jaja preko sira i kruha. Na kraju preostalom smjesom od jaja prelijte dodatni sloj sira koji ste stavili na vrh kruha i sira.
Ostavite jelo da se peče 15 minuta, odnosno dok se sir ne rastopi i dobije zlatnu nijansu dok se jaja stvrdnu. Pustite da se ohladi prije posluživanja. Ovaj recept nudi svestranost i može se modificirati različitim vrstama kruha, uključujući bijeli kruh, baguette ili kroasan. Osim toga, punomasno mlijeko može se zamijeniti mlijekom ili vrhnjem s niskim udjelom masti. Također možete poboljšati jelo dodavanjem dodatnih sastojaka poput šunke, slanine ili kobasica. Ostaci se mogu čuvati u hermetički zatvorenoj posudi u hladnjaku do 3 dana.
BONUS TEKST
Apiterapija, ključna komponenta prirodne medicine, obuhvaća korištenje pčelinjih proizvoda za liječenje specifičnih zdravstvenih stanja, kao i njihovo uključivanje u svakodnevnu prehranu za promicanje dobrobiti i prevenciju bolesti kod ljudi i životinja. Primjena pčelinjih proizvoda u apiterapiji nadilazi oralnu konzumaciju i uključuje lokalizirane tretmane, kao što su lokalna uporaba meda za pomoć u zacjeljivanju rana koje sporo zacjeljuju, otopine propolisa za suzbijanje gljivičnih infekcija na stopalima i herpesa, terapijska primjena pčelinji otrov za reumatske bolesti i uključivanje matične mliječi u kreme protiv starenja, među ostalim primjerima.
Bitno je naglasiti da pčelinjim proizvodima organizam ne može odoljeti, za razliku od sintetičkih proizvoda. Kompleksan sastav i sinergijski učinci pčelinjih proizvoda čine ih neprocjenjivim u očuvanju zdravlja i liječenju raznih bolesti. Popularnost pripravaka koji sadrže med, pelud, propolis i matičnu mliječ sve je veća zbog njihovog blagotvornog djelovanja na organizam.
Učinkovitost meda kao ljekovite tvari ovisi o kalibru meda i specifičnom biljnom izvoru iz kojeg potječe. Zbog svog osebujnog sastava, med posjeduje vrijedna antimikrobna i antioksidativna svojstva. Štoviše, med služi kao visoko probavljiva hrana koja trenutno nadoknađuje osiromašene razine energije, dok njegova produljena konzumacija pridonosi poboljšanoj fizičkoj izdržljivosti i mentalnoj ravnoteži. Sirovi med i propolis sadrže fitonutrijente koji su pokazali potencijal u prevenciji razvoja raka. Nadalje, kombinirani utjecaj flavonoida prisutnih u medu, propolisu i peludi, kada se koriste zajedno s drugim lijekovima, značajno utječe na prevenciju i liječenje tumora.
Dokazano je da redoviti unos meda povećava prisutnost korisnih antioksidansa u krvotoku, koji imaju antibakterijska svojstva.
- Tradicionalni lijekovi odavno su prepoznali ljekovita svojstva meda u ublažavanju simptoma gripe i prehlade. Opsežna istraživanja su uvjerljivo pokazala da med služi kao optimalni prirodni zaslađivač za osobe s dijabetesom tipa 2 i povišenim razinama kolesterola.
Ljekovita svojstva meda su višestruka, jer ne samo da pospješuje apsorpciju i učinkovitost lijekova, već i pročišćava organizam eliminirajući štetne tvari. Njegove terapeutske prednosti proširuju se na liječenje različitih stanja, uključujući gastritis, čir na želucu i crijevne infekcije, kao i regulaciju lučenja želučane kiseline i detoksikaciju jetre. Med se također koristi u liječenju ginekoloških problema, ublažavanju jutarnjih mučnina i liječenju respiratornih bolesti kao što su kronični bronhitis, bronhijalna astma, rinitis, alergijski rinitis, faringitis, sinusitis i laringitis. Nadalje, pomaže kod anoreksije ili gubitka apetita, normalizira rad crijeva, ublažava zatvor i pomaže kod hemoroida.