– Vitamin D je od najveće važnosti, jer je ključna komponenta koja druge suplemente i prirodne lijekove čini nedjelotvornima. Njega u proljeće i ljeto svakako da najviše ima u sunčevim zrakama, kao i u samoj ribi. Danas govorimo o imunitetu.

Značaj održavanja sopstvenog imuniteta i unosa vitamina u organizam često ističe imunolog profesor Borislav Kamenov, sa čime se on potpuno slaže.

  • Tokom intervjua za TV Pink, on je objasnio da se početna odbrana od virusa dešava na nivou nespecifičnog imuniteta, gde telo eliminiše patogene i toksine iz svog sistema. Istakao je važnost poduzimanja proaktivnih mjera u prevenciji hroničnih bolesti, autoimunih bolesti, malignih bolesti i alergijskih bolesti. Ključno je da se poboljša ukupna funkcija imunološkog sistema, omogućavajući tijelu da se efikasno bori protiv svih potencijalnih prijetnji.

Značajan broj pojedinaca odlučuje da šuti kada odlazi kod doktora, izražavajući osjećaj bolesti, umora ili drugih tegoba, na kraju ne prepoznajući kompromitovano stanje svog imunološkog sistema i njegovu nesposobnost da se bori protiv takvih napada.

Iskorenjivanje i zadržavanje virusa u našim tijelima ovisi o našem imunološkom sistemu. Iako antitijela igraju ključnu ulogu, važno je prepoznati da imunitet obuhvata više od antitijela. Kako bismo efikasno riješili problem, moramo osigurati cjelokupno zdravlje našeg imunološkog sistema. Imunitet služi kao štit koji nas štiti od štete, ali može postati i neodoljiv i dovesti do naše smrti. Ovaj fenomen, poznat kao citokinska oluja, javlja se kada naš ćelijski imunitet postane preopterećen. Imunolog Kamenov naglašava značaj davanja imuniteta centralne uloge u našem narativu.

Prema njegovom zapažanju, ključni vitamini u ovom scenariju su D i C, s posebnim naglaskom na D, jer on drži ključ za efikasnost svih drugih vitamina. Ovaj upit se odnosi na one mjesece koji imaju slovo “R” u svom nazivu, posebno kada dođe do prijelaza iz jeseni u zimu.

Veza između sna i imuniteta je jaka, jer su istraživanja pokazala da nedovoljno sna može značajno povećati vjerovatnoću razvoja bolesti.

Imuni sistem se u velikoj meri oslanja na san i cirkadijalni ritam, koji reguliše naše cikluse spavanja i buđenja. Tokom sna, T-limfociti, obrambene ćelije tijela, se oslobađaju i usmjeravaju prema limfnim čvorovima, omogućavajući im da efikasnije otkrivaju i reaguju na mikroorganizme poput bakterija i virusa u krvotoku. To dovodi do brže imunološke reakcije. Najaktivnije komponente tokom ovog procesa su nediferencirani T-limfociti, koji imaju potencijal da se razviju u specifične ćelije za borbu protiv različitih mikroorganizama i upalnih molekula. Zajedno čine prvu liniju odbrane od infekcija i bolesti.

Za optimalan odmor, odrasli bi trebali imati za cilj minimalno 7 sati sna po noći, dok je adolescentima potrebno više od 8 do 10 sati, a novorođenčad se razvija na izdašnih 14 sati svakog dana. Ako naiđete na poteškoće u postizanju mirnog sna, preporučljivo je smanjiti vrijeme ispred ekrana prije spavanja, uključujući korištenje mobilnih telefona, kompjutera i televizije. Osim toga, preporučuje se izbjegavanje pića koja sadrže kofein, kao što su čaj, kafa i određeni sokovi. Poboljšanje kvaliteta vašeg sna može se postići stvaranjem zamračenog okruženja u prostoru za spavanje ili korištenjem maske za spavanje, uspostavljanjem dosljedne rutine odlaska na spavanje i redovnim fizičkim aktivnostima.

Prateći dobro izbalansiranu ishranu, imamo mogućnost da dobijemo sve esencijalne nutrijente koji su ključni za optimalan rad našeg imunološkog sistema. Imperativ je da se naša ishrana sastoji od raznovrsne hrane, uključujući povećanu konzumaciju voća, povrća, integralnih žitarica i korisnih masti, uz minimalan unos šećera i nezdravih masti.

U narednim savjetima fokusirat ćemo se na aspekte koji se odnose na ishranu.

Uključivanjem biljne hrane i cjelovitih žitarica u svoju ishranu, možete svom imunološkom sistemu obezbijediti moćan arsenal vitamina, minerala i antioksidansa. Ovi nutrijenti igraju ključnu ulogu u borbi protiv štetnih mikroorganizama poznatih kao patogeni. Osim toga, antioksidansi koji se nalaze u ovoj hrani imaju izuzetnu sposobnost da uguše upalu eliminacijom slobodnih radikala. Ovi molekuli, kada su prisutni u prevelikim količinama, imaju potencijal da izazovu upalu. Važno je napomenuti da hronična upala u tijelu može utrti put raznim bolestima, uključujući one koje pogađaju cirkulatorni sistem, Alchajmerovu bolest i određene vrste tumora. Stoga je imperativ dati prioritet ishrani i prihvatiti praksu zdravog načina života kako bi se zaštitili od pojave ovih stanja.

Svojstva protiv upale prisutna su u hrani bogatoj omega-3 masnim kiselinama, kao što su maslinovo ulje, riba, chia sjemenke i orašasti plodovi. Ove zdrave ili nezasićene masti mogu se nabaviti i putem suplemenata dostupnih u ljekarnama.

Optimalan izbor napitka za tijelo je voda zbog svoje sposobnosti da pruži hidrataciju bez ikakvih dodatnih kalorija ili šećera. Adekvatna konzumacija tečnosti podstiče pojačan protok krvi i olakšava efikasnu ćelijsku komunikaciju.

Djelujući na osnovi limfe, bistre tekućine koja se prvenstveno sastoji od 90% vode, limfni sistem igra ključnu ulogu u eliminaciji toksina, patogena i abnormalnih ćelija, istovremeno olakšavajući transport imunih ćelija. Poremećaji u pravilnom funkcionisanju limfnog sistema, a samim tim i našeg imuniteta mogu nastati kao posledica neadekvatne hidratacije i nedovoljnog nivoa vode u organizmu.