– U nastavku našeg današnjega članka govorimo o štetočinama koje se mogu naći u skoro svakom domu. Žižak koji se može pronaći u parketu, ali i u starim ormarima. Slijedi i jedan video na ovu temu….
Pitate se kako sami iskorijeniti žiške iz drva, a da pritom ne potrošite novac? Presudno je rano otkriti prisutnost žižaka u vašem parketu. Dakle, koji će vam materijali i oprema trebati za ovaj zadatak? A kada je potrebno potražiti pomoć stručnjaka? Prisutnost žiška u parketu nadilazi puku estetiku, jer predstavlja značajan problem. Ovi insekti polažu svoja jaja unutar drva, a nastale ličinke hrane se drvenom strukturom, uzrokujući veliku štetu. Početna indikacija zaraze žiškom je zvučni znak. Jasan zvuk grebanja odjekuje s poda, sličan zvuku koji nastaje kada se drvo struže iglom. Ovaj nepogrešivi zvučni signal služi kao primarni pokazatelj najezde žižaka u parketu, oglašavajući alarm za hitnu akciju.
- Nakon što se žižak neko vrijeme ne uznemirava, prvi pokazatelj njegove prisutnosti bit će pojava male gomile fine drvene prašine. Ovaj vizualni znak služi kao jasan znak da se žižak udomaćio na tom području. Ako se ovaj problem zanemari, pažljiviji pregled otkrit će da su lamele parketa na zahvaćenom području u početku u dobrom stanju. No, blagim tapkanjem brzo ćete otkriti da je drvo šuplje, jer je žižak pojeo cijelu masu, čak je stigao i do laka. U tim područjima površina parketa sastoji se isključivo od osjetljivog sloja drva i laka, kroz koji se lako probija odvijač ili bilo koji oštri predmet.
Kako biste spriječili eskalaciju situacije, ključno je poduzeti hitne mjere nakon što čujete prve zvukove, koji se obično javljaju noću, a koji nepogrešivo označavaju prisutnost žiška. Uključite se u pažljivo slušanje, čak i do prislonjanja uha izravno na pod, kako biste odredili točnu lokaciju zvuka i zabilježili ga. Za izvršenje ovog zadatka trebat će vam alati čija je vrijednost manja od 300 dinara. Posjetite bilo koju trgovinu bojama i kupite proizvod posebno dizajniran za uništavanje drvnih nametnika, poput svračaka ili zižacida. Obično se ovi proizvodi koriste kao preventivna mjera, nanose se na drvo prije lakiranja ili lakiranja, učinkovito sprječavajući pojavu štetočina.
Cena ovih proizvoda je oko 200-250 dinara po litru. Nanošenje proizvoda četkom neće dati nikakve rezultate zbog lakirane površine parketa. Za učinkovito rješavanje problema potreban je temeljitiji pristup. Preporučljivo je kupiti štrcaljku i razne igle u ljekarni. Cena svake igle je pet dinara, pa je preporučljivo nabaviti više igala, nekoliko debljih i nekoliko tanjih. Pomoću štrcaljke i igle pažljivo ubrizgajte što je više moguće proizvoda u područja gdje se čuje zvuk najezde žiška.
Za veće razmake između lamela parketa odlučite se za deblju iglu, dok se uže pukotine mogu preciznije obraditi tanjim iglama. U slučaju da se žižak već infiltrirao na površinu, na što ukazuje prisutnost malih hrpica prašine na parketu, nanesite proizvod izravno u te pukotine. Brzo napunite rupe, uzrokujući prelijevanje krhotina na parket. Ostavite neko vrijeme da drvo upije otopinu, a zatim nanesite još jednu turu sredstva. Pobrinite se da sva područja u drvu za koja se sumnja da sadrže žiške budu temeljito natopljena. Nakon završenog tretmana sve tretirane površine treba prekriti slojem najlona. Za hermetičko brtvljenje stavite kolekciju starih časopisa, novina i knjiga na vrh najlona.
Ova metoda učinkovito produljuje djelotvornost i učinkovitost sredstva za suzbijanje štetočina. Osim toga, pruža zaštitu od slučajnog kontakta za malu djecu i kućne ljubimce, osiguravajući njihovu sigurnost. Prilikom rukovanja sredstvima za suzbijanje štetočina u drvu, ključno je zapamtiti da su to otrovne tvari i poduzeti potrebne mjere opreza. Obavezno nosite zaštitne rukavice, temeljito operite ruke nakon završetka zadatka i držite djecu podalje kada koristite štrcaljku, iglu i pesticid. Nakon što je posao obavljen, sigurno spremite sav alat koji može predstavljati potencijalnu opasnost. Iako je pokušaj prvog koraka moguć, uspjeh nije zajamčen.
Ako žižak nastavi jesti drvo unatoč vašim naporima, bilo bi mudro potražiti pomoć stručnjaka. Problem leži u sposobnosti žiška da se preseli. Kako vrijeme prolazi, nanosi značajne štete, polaže jaja, razmnožava se i migrira na druge drvene površine, uključujući namještaj. Stanovanje u prigradskom području dodatno naglašava kritičnost pravodobnog djelovanja.