Male crvene kvržice na tijelu ili leđima mogu ukazivati ​​na intoleranciju na gluten. Stanja poput ekcema i psorijaze često se javljaju. Odgovor imunološkog sustava, koji stvara antitijela, rezultira simptomima poput svrbeža i suhe kože, dok su umor i probavni problemi također česti znakovi intolerancije na gluten.

Uklanjanje hrane bogate glutenom iz prehrane nije preporučljivo ako već nemate povezanih problema, jer može dovesti do drugih komplikacija, uključujući umor i smanjenu razinu energije.

Bitne informacije o glutenu kojih biste trebali biti svjesni.

Mnogi od nas su upoznati s bezglutenskom prehranom, ali što zapravo znamo o samom glutenu? Ovaj ljepljivi spoj prisutan je u gotovo svim žitaricama i smatra se da pridonosi raznim zdravstvenim problemima, posebice onima povezanima s pretilošću i metaboličkim poremećajima.

Brojni nutricionisti mogu savjetovati da potpuno uklanjanje glutena iz vaše prehrane može riješiti mnoge vaše probleme, no postoji i nekoliko uobičajenih nesporazuma o glutenu koje smo skloni prihvatiti, ali bismo ih trebali ponovno razmotriti.

Prehrana bez glutena poboljšava zdravlje probavnog sustava.

Nedostaju vjerodostojni dokazi koji sugeriraju da će uklanjanje glutena iz naše prehrane poboljšati probavu. Zapravo, potpuno uklanjanje glutena često dovodi do značajnog smanjenja potrošnje vlakana, što može ometati metabolizam i nepovoljno utjecati na zdravlje probavnog sustava.

Višak kilograma može se pripisati glutenu.

Ovo je još jedan nesporazum. Gluten ne utječe na vašu težinu. Čimbenici koji pridonose gubitku težine su kvaliteta i kvantiteta vaše hrane, kao i izbor načina života. Ako zanemarite pratiti što i koliko konzumirate, gluten neće izravno utjecati na vašu višak kilograma.

Hrana koja je bez glutena je hranjivija.

Proizvodi bez glutena često imaju više razine šećera, soli, zasićenih masnoća i kalorija u usporedbi sa standardnom hranom, što znači da bi odabir prehrane bez glutena mogao pridonijeti debljanju jer biste mogli nenamjerno konzumirati mnoge nezdrave sastojke.

Iako možete smanjiti konzumaciju glutena, najbolje je da ga ne uklonite u potpunosti iz svoje prehrane osim ako niste osjetljivi, jer bi to moglo uzrokovati negativne učinke i rezultirati nedostatkom energije, ostavljajući vas da se osjećate umorno i tromo—definitivno nije ono što želite.

Bezglutenske žitarice uključuju rižu, proso, kukuruz i kvinoju.

Bez glutena su heljda, amarant, slanutak i tapioka, koje porijeklom ne spadaju u porodicu žitarica, kaže Srbijadanas. To vrijedi i za shir, ragi i tef iz Etiopije, bezglutenske žitarice koje se kod nas rjeđe nalaze. Međutim, iako je zob prirodno bez glutena, često je kontaminirana glutenom, zbog čega ju je teško pronaći u označenom pakiranju.

Ovdje je popis namirnica koje sadrže gluten.

Žitarice i proizvodi od žitarica

pšenica, zob, raž, ječam i pir
griz
brašno
mekinje
žitni škrob
krušne mrvice
maltodekstrin
maltex – mješavina ekstrakta ječmenog slada, sladnog sirupa, arome i pivskog kvasca iz sladnog octa.
pivo
kvas

Tjestenina i peciva sastoje se od raznih vrsta tjestenine izrađene od bijelog pšeničnog brašna, uključujući između ostalog špagete, makarone, fusile, gnijezda i rezance.
Tjestenina koja je integralna i napravljena od cjelovitog zrna pšenice, uz razne vrste kruha od miješanih žitarica – kao što su bijeli, smeđi, polupečeni, graham, integralni, miješani i oni sa sjemenkama – uključuje kruh od proklijale pšenice, zobi, ječam, raž i pir.
Klice navedenih žitarica uključuju razne proizvode kao što su pite od proje (koja ima i pšenično brašno), gibanice, bureke, palačinke, pizze, podloge za pizze, tortilje, tost, krutone, lisnata tijesta (poput kroasana, pogačica, žu-žu, i kiflice), te razna peciva (uključujući peciva, perece, lepinje i kajzere).

Osim toga, tu su krafne, muffini, tjestenina (kao što su ravioli, kiflice, kus-kus, seitan i njoki) i druga peciva koja sadrže pšenicu, zob, ječam ili raž. Industrijski proizvodi od žitarica uključuju pahuljice od zobi, pšenice, pira, raži i ječma, kao i müsli i energetske pločice označene kao “zdrava hrana”. Također su uključene kukuruzne pahuljice (koje mogu sadržavati ječmeni slad/sirup/aromu), krekeri, pereci, štapići i riblji proizvodi. Tradicionalni i kremasti umaci i preljevi koji koriste brašno ili škrob za zgušnjavanje, instant kremaste juhe, azijski pšenični rezanci, žitarice s orašastim plodovima, kolači od šlaga, torte, vafli i keksi, kao i svi slastičarski proizvodi koji sadrže žitarice ili njihove derivate, dio su ovog popisa.

Spominju se i sojin umak, začini sa zgušnjivačima, smjese za paniranje, marinade i preljevi za salate, kao i vegetarijanski proizvodi od seitana poput hamburgera, kobasica i hrenovki. Neke vrste čipsa mogu sadržavati ocat dobiven iz slada, zajedno s gotovim jelima, prženom hranom, određenim mesnim proizvodima (provjerite etikete) i sladoledom.