Hemangiomi su česti, benigni tumori kože koji mogu izgledati zabrinjavajuće zbog svoje izražene boje i oblika, ali su obično potpuno bezopasni. Evo detaljnijeg objašnjenja o različitim tipovima hemangioma i kada bi mogli zahtevati medicinsku pažnju.

Najčešći oblik hemangioma, poznat kao hemangiom nevus ili hemangiom trešnje, lako je prepoznati zbog svoje crvene nijanse, iako se također može pojaviti u nijansama plave, crne ili više boja. Ove hemangiome karakteriziraju:

Dok je trup najčešće mjesto, hemangiomi se mogu pojaviti i na drugim dijelovima tijela. Kako pojedinci stare, osobito nakon što navrše 40 godina, broj hemangioma obično raste.
Paučasti hemangiomi, također poznati kao paučasti angiomi, obično ne predstavljaju nikakvu štetu i općenito ne zahtijevaju liječenje osim ako nema promjena u njihovoj veličini, boji ili ako počnu krvariti.Ključno je razumjeti prepoznatljiv paukolik izgled ovih hemangioma, karakteriziran širenjem crvenih izraslina koje izviru iz središnjeg, tamnijeg područja.

Paučasti hemangiomi, iako se mogu manifestirati u bilo kojoj fazi života, češće su prisutni kod žena kada su razine estrogena povišene, kao što je tijekom trudnoće. Vrijedno je napomenuti da te kožne abnormalnosti ponekad mogu ukazivati ​​na probleme s jetrom. Stoga, ako se uoče višestruki ili brzo nastali paučasti hemangiomi, preporučuje se potražiti savjet liječnika.

Iako su općenito benigni, neki ih pojedinci odlučuju ukloniti isključivo u kozmetičke svrhe. Tehnike koje se koriste za uklanjanje ovih izraslina odražavaju one koje se koriste za konvencionalne madeže, uključujući lasersko liječenje, terapiju radiovalovima i kirurško vađenje.

Obično su hemangiomi samo kozmetička neugodnost i rijetko predstavljaju opasnost po zdravlje. Unatoč tome, ako primijetite bilo kakve promjene na svojim hemangiomima ili ako ih imate znatnu količinu, savjetovanje s liječnikom može vam pomoći u procjeni jesu li potrebni dodatni postupci ili tretmani.

BONUS TEKST;

Hemangiomi: Benigni Tumori Kože

Hemangiomi su česti benigni tumori kože koji često izazivaju zabrinutost zbog svog izraženog izgleda, boje i oblika, ali su obično bezopasni. Ovi tumori, poznati i kao “anđeoski poljupci” ili “jagodičaste mrlje,” nastaju zbog abnormalnog nakupljanja krvnih sudova. Hemangiomi se najčešće javljaju kod novorođenčadi, ali mogu se pojaviti i kod odraslih.

Vrste hemangioma
Hemangiomi se mogu podeliti u nekoliko tipova, u zavisnosti od njihovog izgleda, lokacije i ponašanja. Najčešće vrste uključuju:

Infantilni hemangiomi
Infantilni hemangiomi su najčešći tip hemangioma koji se pojavljuje kod novorođenčadi. Obično se javljaju nekoliko nedelja nakon rođenja i prolaze kroz faze rasta i regresije. U početku, ovi hemangiomi mogu izgledati kao male crvene ili ljubičaste mrlje koje se postepeno povećavaju u veličini. Tokom prvih godinu dana života, hemangiomi dostižu svoj maksimalni rast, nakon čega polako počinju da se smanjuju. Većina infantilnih hemangioma potpuno nestane do sedme godine života.

Kavernozni hemangiomi
Kavernozni hemangiomi su manje česti od infantilnih hemangioma i obično se nalaze dublje u koži ili ispod nje. Ovi hemangiomi su sastavljeni od većih, šupljih krvnih sudova ispunjenih krvlju, što im daje spužvast izgled. Kavernozni hemangiomi mogu biti veći i manje jasno definisani od infantilnih hemangioma. Iako su obično bezopasni, mogu izazvati probleme ako se nalaze u blizini vitalnih organa ili uzrokuju kozmetičke smetnje.

Venski malformacioni hemangiomi
Venski malformacioni hemangiomi su urođene vaskularne malformacije koje su prisutne od rođenja, ali se mogu otkriti kasnije u životu. Ovi hemangiomi su sastavljeni od abnormalnih venskih sudova i mogu se pojaviti bilo gde na telu. Venski malformacioni hemangiomi obično rastu proporcionalno s rastom deteta i ne prolaze sami od sebe. Mogu izazvati bol ili nelagodnost, posebno ako su izloženi povredama ili infekcijama.

Kada potražiti medicinsku pomoć
Iako su hemangiomi obično bezopasni, postoje situacije u kojima je potrebna medicinska pažnja. Potrebno je obratiti se lekaru u sledećim slučajevima:

Brz rast: Ako hemangiom brzo raste ili se iznenada menja u boji ili obliku, potrebno je konsultovati se sa lekarom.
Lokacija: Hemangiomi koji se nalaze u blizini očiju, usta, nosa ili genitalija mogu izazvati funkcionalne probleme i zahtevaju medicinsku pažnju.
Krvarenje: Ako hemangiom počne da krvari ili se pojavi ulceracija, neophodno je zatražiti lekarsku pomoć kako bi se sprečila infekcija ili komplikacije.
Bol ili nelagodnost: Hemangiomi koji uzrokuju bol, nelagodnost ili smetnje u svakodnevnim aktivnostima treba da budu procenjeni od strane lekara.
Kozmetički razlozi: U nekim slučajevima, hemangiomi mogu izazvati estetske smetnje, posebno ako se nalaze na licu ili drugim vidljivim delovima tela. Konsultacija sa dermatologom ili plastičnim hirurgom može pomoći u određivanju najboljeg načina tretmana.
Lečenje hemangioma
Većina hemangioma ne zahteva lečenje i spontano se povlači tokom vremena. Međutim, u slučajevima kada je potrebno lečenje, dostupne su različite opcije:

Lekovi: Beta-blokatori, kao što je propranolol, mogu biti efikasni u smanjenju veličine hemangioma. Ovi lekovi deluju tako što sužavaju krvne sudove i smanjuju protok krvi kroz hemangiom.
Laser terapija: Laserski tretmani mogu pomoći u smanjenju crvenila i veličine hemangioma, posebno kod površinskih lezija.
Hirurško uklanjanje: U retkim slučajevima, kada hemangiom izaziva ozbiljne probleme ili ne reaguje na druge oblike lečenja, može biti potrebno hirurško uklanjanje.
Zaključak
Hemangiomi su česti, benigni tumori kože koji, iako mogu izgledati zabrinjavajuće, obično su bezopasni. Razumevanje različitih tipova hemangioma i kada je potrebna medicinska pažnja može pomoći roditeljima i pacijentima da se pravilno nose sa ovim stanjem. U većini slučajeva, hemangiomi se spontano povlače i ne ostavljaju trajne posledice, ali je uvek važno pratiti njihov razvoj i konsultovati se sa lekarom u slučaju bilo kakvih promena ili komplikacija.