Mnogi od nas pogrešno vjeruju da je održavanje dobre oralne higijene jednostavno kao korištenje četkice za zube, paste za zube i nekoliko minuta našeg vremena. Međutim, ova pretpostavka je netočna. U stvarnosti je pravilna oralna higijena presudna za smanjenje rizika od bolesti i osiguravanje optimalne njege zuba. Imperativ je da poduzmemo potrebne korake za učinkovitu njegu naših zubi. Istražimo neke uobičajene pogreške koje često radimo u vezi s tim.

Primjena pretjerane sile tijekom četkanja

Pretjerano četkanje zuba može uzrokovati slabljenje cakline i na kraju rezultirati povlačenjem desni. Važno je odabrati četkicu za zube s nježnim vlaknima kako biste spriječili pretjerano četkanje koje može uzrokovati krvarenje desni.

Redovito mijenjanje četke nešto je što zanemarujete.

Kada se čini da je vaša četka pretjerano istrošena i da se dlake počnu kvariti, to je znak da je potrebno zamijeniti četku i kupiti novu. Stomatolozi preporučuju redovitu promjenu četkice i nabavu nove svaka tri mjeseca.

Trajanje vaše rutine pranja zubi je kraće od preporučenog trajanja.

Kako biste osigurali temeljito čišćenje zubi i usta, savjetuje se četkanje minimalno dvije do tri minute. Produljenje trajanja četkanja jamči potpunu čistoću Vaših zuba i usne šupljine.

Vaša rutina dentalne higijene uključuje pretjerano četkanje zubi.

Za održavanje optimalne dentalne higijene preporuča se ograničiti pranje zuba na najviše dva puta dnevno. Savjetuje se pranje zuba ujutro i prije spavanja. Slijedeći ovu rutinu, možete osigurati pravilnu njegu zuba. Pretjerano četkanje može potencijalno oslabiti vaše desni i zube.

Vi previđate unutarnju površinu zuba.

  • Važno je ne samo četkati vanjsku površinu zuba, već i temeljito očistiti unutarnju površinu jer se i tamo mogu nakupiti čestice hrane. Ključno je čistiti zube iz svih kutova i površina, uključujući i one koje se ne vide.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.