Ako hrčete, to potencijalno može ukazivati ​​na prisutnost značajnih zdravstvenih problema. Neophodno je potražiti liječničku pomoć kada se pojavi ovaj simptom. Hrkanje može poslužiti kao pokazatelj temeljnih zdravstvenih problema, zbog čega je potrebna liječnička procjena.

Neka vam ne bude neugodno ako hrčete, jer je to česta pojava kod odraslih. Hrkanje je uzrokovano vibracijom opuštenih resica u grlu kada zrak prolazi, što rezultira neugodnim zvukom. Ne samo da hrkanje može poremetiti vaš san i uznemiriti partnera, nego ga ne treba zanemariti, čak i ako vam ne smeta jako. Važno je uzeti u obzir da hrkanje može biti simptom značajnog zdravstvenog problema, kao što su:

Pojava apneje, koju karakteriziraju začepljeni dišni putovi, može dovesti do poteškoća s disanjem.
pretilost
Strukturalne barijere unutar usne šupljine, nosnih prolaza ili grla
nesanica.

U nekim slučajevima, razlog hrkanja može biti prilično svjetovni, poput konzumiranja alkohola prije spavanja ili spavanja u ležećem položaju.

Metode za sprječavanje hrkanja razlikuju se ovisno o temeljnom uzroku koji je odgovoran za hrkanje.

Za početak provjerite svoj položaj spavanja. Kada ležite na leđima, jezik može začepiti dišni put klizanjem prema dolje u grlo. Umjesto toga preporučuje se spavanje na boku. Kako biste olakšali ovu prilagodbu, pobrinite se da imate dovoljno jastuka strateški raspoređenih za optimalnu udobnost.

Ako se još uvijek mučite s prilagodbom, razmislite o podizanju gornjeg dijela kreveta. Jednostavno podizanje za deset centimetara trebalo bi biti dovoljno. Nedavno se pojavila preporuka anti-aging blogera da spavate na leđima s povišenim uzglavljem, postupno podižući prsa kako biste glavu postavili na višu razinu. Ovu bi alternativu također moglo biti vrijedno istraživanja.

Pospješite protok zraka kroz nosnice pomoću dilatora za nosnice koji se mogu nabaviti u obliku ljepljivih trakica koje se lijepe na nos. Ako imate devijaciju nosnog septuma, savjetuje se da se posavjetujete s liječnikom o mogućim korektivnim mjerama.

  • Kako biste spriječili hrkanje, savjetuje se suzdržati se od konzumiranja alkohola ili sedativa unutar dva sata nakon odlaska na spavanje. Te tvari mogu opustiti mišiće grla, pogoršavajući problem.

Poboljšanje vaše opće dobrobiti i maksimiziranje vašeg zdravlja ovise o dvije ključne transformacije: skidanju neželjenih kilograma i prestanku pušenja. Iako se to može činiti kao zastrašujući zadatak, budite uvjereni da postoje održive metode za postizanje ovih ciljeva.

Zubne navlake su među predloženim lijekovima za hrkanje, jer blago prilagođavaju položaj čeljusti i jezika kako bi ublažili hrkanje. Međutim, ovi uređaji mogu biti prilično neudobni, pa se preporuča konzultirati sa zdravstvenim djelatnikom. Osobe s apnejom za vrijeme spavanja mogu zahtijevati CPAP uređaj koji koristi blagi pozitivni tlak zraka kako bi dišni putovi spavača ostali otvoreni tijekom cijele noći.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.