– Ono što doktori uvijek podvlače je to, da se uvijek mora prepoznati neki simptom na koje vas tijelo konstantno upozorava. Ponekad ti simptomi nekada ništa i ne znače, a mi danas govorimo o nekim simptomima koje se pojavljuju u nogama….

Pri nedostatku organizmu potrebnih minerala ponekad se može javiti stezanje ili povremeni grč u mišićima potkoljenice, au nekim slučajevima ti se grčevi mogu proširiti i na bedra. Ovaj je simptom povezan s tipičnom manifestacijom prekomjernog znojenja, ali također može biti dokaz kritične stenoze ili okluzije arterija u nogama. Kada osjetite takvu bol, morate obratiti pozornost na moguće probleme s cirkulacijom. Doktorica Dragica Stepić, specijalistica opće kirurgije, kaže da osjećaj zatezanja ili nelagode u pojedinim dijelovima nogu može upućivati ​​na problem s arterijama donjeg uda.

Štoviše, može postojati stenoza arterija u razini prepona ili zdjelice, inače u abdomenu. U takvim situacijama pružatelji zdravstvenih usluga provode potpunu procjenu koja uključuje provjeru pulsa na nozi i utvrđivanje bilo kakvih promjena u izgledu kože uslijed ishemije. Zatim procjenjuju color Doppler indeks, koji pomaže da se sazna udio krvnog tlaka koji je u nogama u odnosu na krvni tlak u rukama.

Ovim mjerenjem liječnici mogu procijeniti koliko je učinkovit protok krvi u nogama kroz manje krvne žile. Na temelju ovih nalaza liječnici mogu donijeti odluku o daljnjim koracima liječenja. Dr. Stepić dalje pojašnjava da će liječnik nakon pregleda procijeniti je li potrebna hitna angiografija ili kontrastno snimanje kako bi se bolje sagledalo stanje krvnih žila. Ako postoji potreba za tim, tada se može razmotriti tehnika revaskularizacije poput stenta ili premosnice za povećanje protoka krvi i time ublažavanje simptoma.

  • Ako sveobuhvatna obrada ne pokaže značajnu aterosklerotsku stenozu, drugi liječnici mogu preporučiti druge načine liječenja. Uz liječenje, svakodnevno hodanje pomaže u smanjenju boli i povećanju protoka krvi u nogama. Cirkulacija se potiče rutinskom kretnjom i to može spriječiti gore ishode. Ako se ovi problemi pojave, prema medicinskim stručnjacima, za sve je neophodno prestati pušiti. Zato što je pušenje znanstveno poznato kao jedan od čimbenika koji uvelike pridonose ubrzavanju i pogoršanju ateroskleroze koja može dovesti do mnogih komplikacija. Najekstremnija od takvih komplikacija bila bi gangrena, koja zahtijeva opsežnu medicinsku skrb i možda amputaciju.

Osim prestanka pušenja, treba se pridržavati zdrave uravnotežene prehrane koja je obogaćena vitalnim mineralima kako bi se izbjegle te bolesti. Svakodnevno vježbanje i praćenje zdravlja kardiovaskularnog sustava te odlazak na konzultacije s medicinskim stručnjacima također su jednako važni za očuvanje zdravlja i prevenciju ozbiljnijih zdravstvenih problema s cirkulacijom krvi u nogama. Uključite ove zdrave prakse u svoj život i uvelike ćete poboljšati kvalitetu svog života i smanjiti šanse za takve složenosti kao što je periferna arterijska bolest.

Uvijek se posavjetujte sa stručnjakom prije nego započnete s bilo kakvim lijekovima ili liječenjem ili prije bilo kakvih radikalnih promjena u svom načinu života. BONUS TEKST Gepard je, bez sumnje, najfenomenalniji trkač na svijetu. Kao što svi znamo, napravljen je za čistu brzinu, sposoban postići nevjerojatne brzine unutar nekoliko sekundi. Ali čekajte, jeste li znali da tako izuzetna životinja ima i zanimljiv stil lova potpuno prilagođen njezinim trkačkim sposobnostima? Gepardi (Acinonyx jubatus) mogu ubrzati od 0 do 60 mph u nekoliko koraka, ali to je samo pola njihove strategije lova.

Dok druge velike mačke ovise o snazi ​​i izdržljivosti, gepardi ovise o čistom ubrzanju da bi uhvatili svoj plijen. Vitko tijelo, duge kosti i gipka kralježnica omogućuju mu da u jednom skoku napravi goleme korake od sedam do osam metara. Gepardi koriste svoje oštre kandže kako bi dobili dodatno stisak dok jure – slično kao sportaši koji nose šiljke na cipelama. Ono što je zaista zanimljivo je njihov “rep kao kormilo”. Rep geparda je dugačak i snažan, a tijekom lova ima ulogu ravnoteže i upravljača, omogućujući gepardu da vrlo brzo mijenja smjer dok trči za plijenom.

Ovo također daje gepardu dodatnu prednost u odnosu na druge brze životinje jer mogu brzo juriti u potjeru za plijenom koji je manje okretan, ali jednako flotan, kao što su gazele. Neizbježno, unatoč nevjerojatnoj sposobnosti prema rasi koju su gepardi pokazali tijekom vremena, u divljini ima mnogo prijetnji – od gubitka staništa do sukoba koji proizlaze iz ljudskih aktivnosti unutar njihovih teritorija. Spašavanje ovih prekrasnih životinja prioritet je mnogih organizacija za zaštitu životinja diljem svijeta.