– Sljedeća tema će se itekako svidjeti svim muškarcima, za koje vrijedi pravilo da su samo oni ti koji iniciraju seksualne odnose. Međutim, i ženama je on itekako potreban, ali jednostavno, puno se bolje kontrolišu u odnosu na muškarce…..

Stručnjaci tvrde da stalni intimni odnosi značajno utječu na naše fizičko i mentalno blagostanje. Danas predstavljamo perspektivu ginekologa po ovom pitanju. Ginekologinja Liz Lister naglašava fiziološke promjene koje se događaju u tijelu žene nakon duljeg razdoblja seksualne neaktivnosti. Iako postoji značajna zabrinutost u vezi s ovim problemom, pacijenti rijetko razgovaraju o njemu zbog nelagode koju uzrokuje. Lister primjećuje da kako se duljina apstinencije produljuje, nelagoda se pojačava jer se tijelo bori da se privikne na očekivanje intimnosti, što rezultira opuštanjem tkiva i smanjenom cirkulacijom krvi u tom području. Kako bi to ilustrirala, povlači paralelu s tjelovježbom, napominjući da stalna tjelesna aktivnost s vremenom dovodi do povećanja užitka.

Žene u različitim dobnim skupinama mogu se suočiti s problemima povezanima s neadekvatnom cirkulacijom krvi i opuštenim tkivom. Redovita seksualna aktivnost i postizanje orgazma povezani su s poboljšanom imunološkom funkcijom i boljim zdravljem kardiovaskularnog sustava, naglašavajući važnost održavanja dosljedne seksualne rutine. Lister sugerira da korištenje lubrikanata može povećati udobnost, osobito ako je prošlo neko vrijeme od vašeg posljednjeg seksualnog iskustva. Ona potiče osobe koje trenutno nisu u vezi da traže metode za samoispunjenje i njeguju osjećaj zadovoljstva. U svom istraživanju kontracepcije, Lister ističe važnost očuvanja hormonalne ravnoteže sa što manje poremećaja. Napominje da su suvremeni intrauterini ulošci (IUD) daleko napredniji i učinkovitiji od onih od prije četrdeset godina.

  • Iako je njihova učinkovitost dobro dokazana, mnoge su žene i dalje zabrinute zbog njih. Studija iz 2013. godine, objavljena u Journal of the American Congress of Obstetricians and Gynecologists, otkriva da ginekolozi kao svoju omiljenu kontracepcijsku metodu tri puta češće odabiru spiralu od alternativnih opcija. Ginekolozi preferiraju spiralu zbog svoje impresivne učinkovitosti od 99 posto. Ne samo da pruža pouzdanu kontracepciju, već i ublažava teške menstrualne cikluse i grčeve.

Za razliku od kontracepcijskih pilula, koje utječu na cijelo tijelo, IUD lokalno primjenjuje hormone, što rezultira manjim ukupnim nuspojavama. Dr. Lister ističe nužnost da žene budu informirane o različitim mogućnostima kontracepcije koje su im dostupne, pozivajući ih da prihvate suvremene metode koje mogu uvelike unaprijediti njihovo zdravlje. Uzmite u obzir i intrauterini uložak (IUD), koji pruža dugotrajnu zaštitu i ublažava menstrualne tegobe, što predstavlja značajnu prednost za mnoge žene.

Lister ističe nekoliko zdravstvenih prednosti povezanih sa seksualnom aktivnošću, kao što je poboljšanje rada imunološkog sustava i promicanje zdravlja srca. Redovito sudjelovanje u seksualnim aktivnostima može potaknuti oslobađanje endorfina i drugih hormona koji podižu osjećaj radosti i zadovoljstva. Ako se seksualna aktivnost smanji u učestalosti, dr. Lister predlaže korištenje lubrikanata za ublažavanje nelagode i povećanje ukupnog užitka. Ukratko, dr. Lister ističe važnost održavanja spolnog zdravlja i prihvaćanja suvremenih metoda kontracepcije.

Redovita spolna aktivnost i odabir prikladne kontracepcije mogu uvelike utjecati na opće zdravlje i kvalitetu života žena. Ako imate bilo kakvih pitanja ili nedoumica, slobodno se obratite svom ginekologu za personalizirane upute i preporuke prilagođene vašim individualnim potrebama i okolnostima.

“Dodatni tekst:” 

Često zanemarena, hidratacija je ključna u utjecanju na naše fizičko i mentalno blagostanje u vezi s nizom zdravstvenih problema.

Za optimalno funkcioniranje svih tjelesnih sustava neophodna je dovoljna dnevna konzumacija vode. Značaj vode seže dalje od temeljne prehrane; igra aktivnu ulogu u regulaciji tjelesne temperature, podmazivanju zglobova, olakšavanju transporta hranjivih tvari i pomaže u eliminaciji otpada iz tijela. Primarni pokazatelj dehidracije je osjećaj žeđi; usprkos tome, ključno je prepoznati da se ovaj osjećaj obično javlja tek nakon što tijelo doživi blagu dehidraciju.

Dodatni simptomi koji mogu upućivati ​​na dehidraciju uključuju umor, suhu kožu, migrene i smanjenu koncentraciju. Dosljedno pijenje vode može uvelike pomoći u sprječavanju ovih simptoma dok povećava ukupnu vitalnost i učinkovitost. Osiguravanje pravilne hidratacije ključno je za fizičko zdravlje i igra značajnu ulogu u mentalnom blagostanju. Istraživanja pokazuju da čak i blaga dehidracija može negativno utjecati na raspoloženje, povisiti razinu stresa i ometati kognitivne sposobnosti. Stoga je dovoljna konzumacija vode ključna ne samo za fizičko zdravlje, već i za poticanje mentalne jasnoće i emocionalne ravnoteže.