– U nastavku našegh današnjega članka govorićemo o probelmu sa varenjem. Nadusto mnogi pripisuju tome da je do ishrane, međutim, ne mora baš tako da bude svaki puta….

Ključno je upoznati se s informacijama ginekologa o učestalom problemu nadutosti trbuha kod žena starijih od 50 godina. Otkrijte temeljne uzroke nadutosti trbuha kod žena starijih od 50 godina, koje je razjasnio iskusni ginekolog. Tijekom menopauze, česte pojave kod žena, može se javiti tjeskoba zbog nadutosti trbuha; međutim, postoje prirodni lijekovi koji pomažu u ublažavanju ovog problema.

Mnogi pojedinci pate od zajedničke brige o nadutosti, a postoje različiti čimbenici koji mogu pridonijeti ovom stanju. Ovi čimbenici obuhvaćaju neadekvatnu prehranu, konzumaciju hrane koja izaziva nadutost, sjedilački način života, navike konzumiranja brze hrane, stres i intoleranciju na hranu. Važno je napomenuti da hormonalne fluktuacije također mogu igrati ulogu u izazivanju nadutosti, zbog čega mnoge žene mogu iskusiti ovaj simptom tijekom faze menopauze. Napuhnutost trbuha može biti rezultat zadržavanja prekomjerne količine tekućine u tijelu tijekom menopauze.

Međutim, postoji nekoliko prirodnih pristupa za ublažavanje nadutosti i olakšavanje eliminacije viška vode. Prema Frombergu, odgovor na zadržavanje tekućine i nadutost nije ograničavanje unosa tekućine. Zapravo, to može imati štetan utjecaj na probavu. Umjesto toga, ključno je konzumirati velike količine vode, jer dehidracija zapravo može dovesti do zadržavanja vode u tijelu. Kako biste spriječili nadutost, preporučljivo je usvojiti oprezan pristup prehrani izbjegavajući određene vrste hrane.

To uključuje prerađenu i hladnu hranu, kao i onu koja stvara plinove, sadrži visoku razinu masti, glutena, šećera, slatkiša i rafiniranih ugljikohidrata. Stručnjak Fromberg ističe štetnost ovih namirnica na crijevni mikrobiom koji je posebno osjetljiv na šećer, slatkiše i rafinirane ugljikohidrate. Kako biste se tome suprotstavili, preporučuje se smanjiti unos prerađenih grickalica i slatkiša uz istovremeno uključivanje sastojaka bogatih probioticima u vašu prehranu. Primjeri takvih sastojaka uključuju jogurt, fermentiranu hranu poput kimchija i kiseli kupus.

3. Poboljšanje dobrobiti probavnog sustava – Uz uključivanje hrane koja obiluje probioticima u vaš režim prehrane, još jedan pristup da svom probavnom sustavu pružite potrebnu pomoć je uključivanje specijaliziranog dodatka prehrani. 4. Ublažite stres – na prisutnost nadutosti može utjecati stres, a provedba strategija za upravljanje svakodnevnim pritiscima polučit će povoljne rezultate za vaše opće zdravstveno stanje. Fromberg pojašnjava da nadbubrežne žlijezde, odgovorne za opskrbu jajnika krvlju i živcima, dijele blisku vezu s njima u smislu hormonske i strukturne osjetljivosti. Kako nastupa menopauza, nadbubrežne žlijezde mogu postati osjetljivije na stres zbog nedostatka potpore koju su prije pružali jajnici.

Za poboljšanje opće dobrobiti i ublažavanje stresa, vrlo je korisno integrirati dosljednu tjelesnu aktivnost, dati prioritet kvalitetnom snu, prakticirati vježbe svjesnog disanja i osigurati dovoljan odmor i oporavak. Iako je povremena nadutost tipična pojava, ako potraje čak i nakon primjene ovih korisnih postupaka, preporučuje se konzultirati se sa zdravstvenim djelatnikom za alternativne mogućnosti liječenja.