– U nastavku našeg današnjega članka govorimo o menopauzi, i popratnim efektima koje slijede za svaku ženu. Jednostavno, u tim godinama, koliko je samo žena osjetljiva jako je realna opcija da zaradi i neku jako ozbiljnu dijagnozu i bolest…
Svima nam je dobro poznato da je prijelazno razdoblje u životu žene burno. Tek rijetke žene prolaze kroz menopauzu bez ikakvih problema jer iako prestaje rad jajnika i opadaju hormoni, oni uzrokuju neugodne promjene u životu žene. Specijalista ginekolog i opstetričar dr Dejana Milojević iz “Medigroupa” objašnjava šta se dešava i kako da rešite problem. *Što zapravo podrazumijevamo pod menopauzom? Menopauza je prirodna faza starenja i obično se javlja kod žena između četrdeset pete i pedeset pete godine života. Može se dogoditi postupno nakon operacije koja uključuje reproduktivni sustav ili trenutno.
- To sigurno ukazuje na prestanak rada jajnika i ciklusa, ciklusa. Poremećaji ciklusa, obilne mjesečnice mogu utjecati na to jer je to često simptom zbog kojeg žena odlazi ginekologu. Nažalost, znakovi se pojavljuju ranije i često se na njih ne obraća pažnja, ne prepoznaju. Menopauza ostaje misterij u medicini. Misterija o kojoj treba razglasiti jer žene trećinu života provedu doživljavajući orgazme i boreći se sa svim izazovima. *S obzirom na ubrzani tempo života, koji su simptomi? Jesu li ovi simptomi prirodni?
Budući da je menopauza posljedica reakcije ženskog tijela na nedostatak spolnih hormona, pojavljuju se sustavni simptomi: njihova manifestacija povezana je s činjenicom da aktivnost svih organa postupno slabi, a zatim prestaje. Kognitivno bih istaknuo simptome poput razdražljivosti i depresije. Ako se žena u menopauzi osjeća potišteno i ne uzima nikakve lijekove, to nije povezano s njezinim zdravljem i do kakvog će oboljenja dovesti jer takvo stanje ne postoji. Svaka žena prolazi kroz menopauzu. Ali u ovom brzom vremenu sa ženama, to ih stavlja pod stres. Našim majkama i bakama to nije bilo bitno.
Ali mislim da prije svega kao liječnik koji se bavi ovom problematikom taj dio apsolutno treba prevladati i otvoreno razgovarati. Najčešće bolesti su dijabetes, hiperlipidemija, pretilost, hipertenzija, hipotireoza, depresija. Komplikacije: prijelomi infarkta mozga i srca, kasna depresija. Nažalost, većina bolesti nije povezana s nedostatkom i neravnotežom hormona i može dovesti do vrlo ozbiljnih stanja. Evo primjera koji ću navesti da su infarkti miokarda gotovo jednako česti kod žena kao i kod muškaraca, a ranije statistike odnosile su se samo na mušku populaciju. * Što liječnik preporuča u vezi laboratorijskih analiza i ostalih pretraga?
Ja bih to nazvala specijalistički pregled u razdoblju predmenopauze. Svakako kompletan ginekološki pregled s Papa testom, ultrazvukom i infektivnim pregledom, ultrazvukom zdjelice i dojke. Indikacije hormonske nadomjesne terapije prema Međunarodnom društvu za menopauzu su: rani simptomi nedostatka estrogena, srednjoročni simptomi povezani s urogenitalnom atrofijom i kasni simptomi povezani s prevencijom i liječenjem. Poroznost kvalitete kosti. U velikim studijama, upotreba estrogenske terapije koju je odobrila FDA u obliku flastera, gelova i sprejeva koji se nanose na kožu pokazalo je da povezuje manji rizik od krvnih ugrušaka nego kod standardnih tableta estrogena koje se uzimaju kroz kožu.
Postoji mnogo različitih hormonskih tretmana, ali estradiol i progesteron su biokemijski identični hormonima koji se proizvode u tijelu. Do danas nema znanstvenih dokaza koji podupiru ideju da su bioidentični hormoni sigurniji ili učinkovitiji—ali samo kod osoba mlađih od 59 godina i nakon više od 10 godina od menopauze ili inače zdravih žena sa simptomima. *Je li sigurno da žene uzmu hormone u svoje ruke bez savjetovanja s liječnikom? Kao i svaki drugi lijek. Uvijek ga treba uzimati prema preporuci liječnika.
Osobno smatram da ne treba uzimati suplemente bez savjeta liječnika. Uostalom, naše tijelo ne smatra hranom sve lijekove koje konzumiramo; svaki lijek ima svoj način djelovanja i kretanja u tijelu (farmakodinamika i farmakokinetika). Slično tome, netko bi mogao uzimati druge lijekove, bez obzira na to može li ih tolerirati ili ih čak ne podnosi – tako da, naravno, to ovisi o liječniku koji radi s pacijentom. Osim hormonske terapije, što bi žene trebale jesti i živjeti za zdravlje? “Zdrav život, prehrana, tjelovježba… ti su pojmovi danas vrlo zanimljivi. U moru nutricionističkih savjeta postoji jedan genetski nutricionistički test koji nas savršeno definira.
Daje nam odgovor što možemo dobiti od hrane do ostanite zdravi i živite duže, na temelju našeg genoma— žene su jedine koje se mogu smijati i plakati zbog iste stvari. Koje su prednosti hormonske terapije? Postoje li neki popularni lijekovi koji bi mogli zamijeniti ili ublažiti bolest? “Danas ima puno informacija o biljnim pripravcima, jedno su lijekovi, a drugo alternativna medicina. Naravno, priroda nas definira i nekako sve prirodno povezujemo sa zdravim. Ja nisam prirodno rođena antimaterija. Tradicionalna medicina ima svoje mjesto. Tijelo i duh neraskidiva su cjelina, a čovjek je usko povezan s okolinom-društvom-svijetom u kojem živi, jer menopauza daje pečat.”