Iako su dostupni brojni proizvodi za oralnu higijenu za borbu protiv lošeg zadaha, vrijedi napomenuti da postoje jednostavnije i učinkovitije metode za uklanjanje ovog problema korištenjem uobičajenih kućanskih predmeta.

Organski osvježivači zraka od prirodnih sastojaka.

Metvica je poznata po svojoj sposobnosti da se bori protiv neugodnog zadaha i pruža osvježavajući osjećaj u ustima. U borbi protiv lošeg zadaha vrlo su učinkoviti začini poput klinčića, kadramama i sjemenki koroma. Drugi lijek je soda bikarbona, koja se može otopiti u vodi za ispiranje usta ili koristiti izravno na četkici za zube za čišćenje zubi. Osim toga, čaj od listova piskavice služi kao vrhunski antibakterijski osvježivač usta.

Za održavanje optimalne razine hidracije preporučuje se unos minimalno dvije litre vode dnevno.

Pravilna hidratacija ključna je u borbi protiv neugodnog zadaha. Konzumacija vode igra ključnu ulogu u sprječavanju razmnožavanja bakterija i suzbijanju suhoće u ustima, što su česti uzroci halitoze. Preporučljivo je suzdržati se od konzumiranja slatkih sokova prije spavanja jer mogu doprinijeti nakupljanju bakterija tijekom noći.

Vodite računa o hrani koju konzumirate.

Ako želite zadržati svjež dah, savjetuje se da se klonite određenih namirnica za koje je poznato da izazivaju neugodne mirise. Luk i češnjak glavni su krivci kada je u pitanju loš zadah. Unatoč tome, umjerena konzumacija luka zapravo pomaže eliminirati bakterije odgovorne za karijes i bolesti desni.

Kako bi se spriječilo razmnožavanje bakterija, savjetuje se izbjegavati hranu bogatu fruktozom. Kada vas uhvati glad, radije se odlučite za jabuke ili porciju jogurta. Jabuke su pune pektina, heteropolisaharida koji potiče proizvodnju sline, dok žive kulture koje se nalaze u jogurtu pomažu u smanjenju oralnih bakterija.

Održavanje oralne higijene uključuje praksu čišćenja jezika.

Prisutnost bakterija na jeziku odgovorna je za neugodan zadah. Važno je ne samo prati zube, već i čistiti jezik. Preporučuje se pranje zuba dva puta dnevno, svaki put u trajanju od dvije minute. Istraživanja su pokazala da se nešto više od 55% žena pridržava ove rutine, dok taj postotak pada na samo 49% za muškarce. Kako biste uklonili bakterije odgovorne za loš zadah, dobro je oprati zube i isprati usta vodom.

Žvakati koricu naranče.

Prije žvakanja kore citrusa (poput limuna ili naranče), svakako je dobro operite. Ovaj jednostavan korak ne samo da pomaže u održavanju svježeg daha, već također potiče proizvodnju više sline zbog prisutne limunske kiseline. Slina služi kao inherentna zaštita usta od neugodnog zadaha i kiselih spojeva koji su posljedica karijesa.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.