– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o higijeni i čistoći pločica u kupatilu., Koliko god ih čistitli na dnevnom nivou, uvijek nakon tuširanja na njima ostaju bijele mrlje i fleke, a sve je to od vode iz česme, u kojoj svakako da uvijek ima kamenca….

Nemojte gubiti nadu ako se nađete suočeni s izazovnim poslom čišćenja fuge u kupaonici. To je osobito istinito kada naiđete na upornu plijesan koja se tvrdoglavo opire naporima uobičajenih otopina za čišćenje. Srećom, postoje provjerene tehnike koje preporučuju stručnjaci i koje vam mogu pomoći. Evo nekoliko tehnika koje možete isprobati: Započnite proces izbjeljivanja savijanjem papirnatog ručnika kako bi odgovarao širini fuga. Nakon što je presavijen, nježno stavite ručnik preko zglobova i nastavite s nanošenjem izbjeljivača. Pustite da izbjeljivač djeluje otprilike 60 minuta.

Željeni rezultat se postiže uklanjanjem ručnika, čime plijesan nestaje. Iako je poznato da je izbjeljivač učinkovit u smanjenju boje plijesni, postoje pojedinci koji izražavaju zabrinutost zbog njegove privremene prirode, jer samo prikriva problem bez potpunog uklanjanja plijesni. Alternativna metoda uključuje korištenje alkohola, koji se može nanijeti izravno na zahvaćena područja ili u kombinaciji sa sodom bikarbonom kako bi se stvorila pasta. Postupak: Za učinkovito rješavanje problema plijesni, preporuča se ostaviti otopinu na fugama dulje vrijeme, bilo nekoliko sati ili preko noći. Prije nanošenja otopine važno je fuge očistiti temeljitim ispiranjem vodom.

Ocat, poznat po svojim antifungalnim svojstvima, služi kao superiorni ubojica plijesni jer izravno cilja na glavni uzrok umjesto da ga jednostavno prikriva. Za vrlo učinkovit pristup, gusta pasta može se stvoriti kombinacijom sode bikarbone i izbjeljivača. Stvaranje paste je jednostavan proces – samo pomiješajte malu količinu izbjeljivača sa sodom bikarbonom. Nakon što ste pripremili pastu, obilno je rasporedite po zglobovima i ostavite da nesmetano odstoji 30 minuta. Kako bi se osiguralo sveobuhvatno čišćenje, važno je pažljivo isprati spojeve vodom.

Kada je u pitanju uklanjanje uporne plijesni i ružnih mrlja sa fuga, ova se metoda pokazala vrlo učinkovitom. Međutim, ključno je dati prioritet očuvanju cjelovitosti spoja i estetike provođenjem testa sredstva za čišćenje na neupadljivom mjestu. Bilo da odaberete izbjeljivač ili alternativne jake kemikalije, zaštita dišnog sustava i ruku je imperativ nošenjem rukavica i maske. Dodatne informacije: Rekreirana rečenica: Dodatni detalji: Za postizanje optimalne čistoće bitno je imati dvije ključne komponente: četku za fugiranje i odgovarajuće sredstvo za čišćenje. Kako biste učinkovito uklonili sve mrlje uzrokovane masnoćom, ostacima sapuna, plijesni ili prljavštine, nužno je koristiti dva temeljna alata: četku za fugiranje i odgovarajuću otopinu za čišćenje.

Kako biste postigli najbolji mogući rezultat, preporučljivo je četkicu za fugiranje zamijeniti četkicom za zube. Međutim, važno je priznati da su vlakna na četkici za zube možda previše nježna da bi se učinkovito očistila. Što se tiče sredstava za čišćenje, postoji veliki izbor formula između kojih možete birati, pa se preporuča isprobati različite opcije kako biste pronašli najučinkovitije rješenje za svoje pločice. Izrada vlastitog sredstva za čišćenje fuge jednostavna je alternativa kupnji komercijalnih proizvoda.

Važno je očistiti fugirnu masu kad god se zaprlja ili promijeni boju zbog razvoja plijesni. Učestalost čišćenja ovisi o položaju pločica i učestalosti korištenja površine. Za zidove obložene pločicama može biti dovoljno periodično čišćenje, dok zidove tuš kabine obložene pločicama koje su redovito izložene vlazi treba čistiti jednom tjedno. Kako bi se postigli najbolji mogući rezultati, savjetuje se procijeniti sredstva za čišćenje fuge određenim redoslijedom na temelju njihove moći. Započnite postupak s alkalnim sredstvom za čišćenje, nastavite s izbjeljivačem s kisikom i pribjegnite klornom izbjeljivaču samo ako je apsolutno neophodno.

Za razliku od svog klora, izbjeljivač s kisikom predstavlja netoksičnu i ekološki prihvatljivu opciju koja uklanja neugodan miris povezan s jakim kemikalijama. Nadalje, ne uzrokuje ružne promjene boje na linijama fugiranja u boji. Vrijedno je spomenuti da se vodikov peroksid, varijanta izbjeljivača s kisikom, obično prodaje u razrijeđenom stanju, što otežava njegovu učinkovitost kao sredstva za čišćenje fuge. Da biste dobili pastu nalik pasti za zube, pomiješajte vodu s praškom za izbjeljivanje s kisikom. Preporučeni omjer za ovu mješavinu općenito je dva dijela praha za izbjeljivanje s kisikom i jedan dio vode.

Nanesite pastu u svrhu čišćenja. Započnite obilato nanošenjem paste za izbjeljivanje s kisikom na spojeve spužvom. Ostavite pastu da miruje pet do deset minuta. Uvjerite se da nosite zaštitne gumene rukavice dok rukujete ovom smjesom. Fuge temeljito očistite snažnim četkanjem. Dok to činite, primijetit ćete brzo vraćanje izvorne boje i postupni nestanak čestica plijesni. Na kraju, potpuno isperite pastu kako biste je uklonili.