– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o nekim bolestima koje se naslijeđuju od sopstbenih roditelja. Ako možda niste znali, puno je dominantnija majka, te od nje itekako možete naslijediti i to sljedeće bolesti….

Prijenos nasljednih bolesti po ženskoj liniji može imati dubok utjecaj na kvalitetu života. Dolje je nekoliko primjera ovih bolesti i stanja, zajedno s nekim preventivnim mjerama koje treba razmotriti: 1. Osteoporoza, stanje koje kosti čini krhkima i podložnima prijelomima, karakterizirana je gubitkom koštane mase. Žene u postmenopauzi posebno su osjetljive zbog genetskih čimbenika i smanjenja razine kalcija. Kako biste se zaštitili od ovog stanja, ključno je uključiti kalcij i vitamin D u svoju prehranu, kloniti se gaziranih pića i sudjelovati u aktivnostima s utezima poput hodanja kako biste ojačali kosti.

  • Zadubimo se u temu reumatoidnog artritisa, kroničnog stanja poznatog po tome što uzrokuje upalu zglobova. Ova autoimuna bolest posebno utječe na zglobove, potencijalno rezultirajući dugotrajnom nesposobnošću. Za održavanje dobrog stanja ključno je redovito sudjelovati u tjelesnim vježbama, dati prednost oralnoj higijeni te suzdržati se od pušenja i prekomjernog unosa alkohola. Osim toga, imperativ je riješiti problem preranog starenja. Na brzinu starenja mogu utjecati genetski elementi, posebno oni naslijeđeni s majke.

Za što bolju njegu kože savjetuje se korištenje krema koje pružaju visoku razinu zaštite, održavaju kožu hidratiziranom i minimaliziraju dugotrajno izlaganje suncu. Depresija je prevladavajući poremećaj mentalnog zdravlja koji pogađa značajan broj pojedinaca, osobito žena koje su nedavno rodile. Prisutnost gena Slc6a15 mogla bi pridonijeti pojavi depresije. Imperativ je provoditi preventivne mjere, kao i strategije liječenja. To podrazumijeva razmatranje stručne terapije, lijekove ako je potrebno, primanje podrške od bližnjih i održavanje zdravog načina života kako bi se potražila potrebna pomoć.

Klasiran kao peta stavka, glaukom je stanje koje utječe na oči. Češći je među ženama, a prisutnost specifičnih genetskih mutacija pridonosi njegovoj nasljednoj prirodi. Kako bi se osiguralo optimalno zdravlje očiju, ključno je uključiti se u preventivne mjere kao što su redoviti pregledi kod oftalmologa, revno praćenje krvnog tlaka i poduzimanje mjera zaštite očiju od mogućih ozljeda. Prevalencija kardiovaskularnih bolesti značajan je problem koji zaslužuje pozornost. U slučaju žena, genetski čimbenici mogu doprinijeti povećanoj osjetljivosti na srčane bolesti svojim utjecajem na zadržavanje masti. Kako bi se smanjio ovaj rizik, ključno je odrediti prioritet mjerama prevencije.

To podrazumijeva prihvaćanje zdravog životnog stila koji uključuje dosljedno bavljenje tjelesnim vježbama i usvajanje dobro zaokružene prehrane s niskim udjelom zasićenih masti i natrija. Dolazeći na broj sedam, imamo migrene. Na pojavu migrena uvelike utječe genetska predispozicija, pri čemu su žene tri puta češće oboljele od muškaraca. Kako biste spriječili migrene, važno je usvojiti određene strategije kao što su smanjenje kofeina, alkohola i šećera, održavanje hidratacije, osiguravanje redovitog sna i upravljanje stresom. Slijedeći ove mjere, može se učinkovito održati njihova dobrobit. Prevladavajući poremećaj spavanja koji pogađa brojne pojedince je nesanica, koju karakterizira nemogućnost zaspati.

Na razvoj kroničnih poremećaja spavanja mogu utjecati genetski čimbenici, ali i stres i anksioznost. Za uspostavljanje zdravog bioritma savjetuje se suzdržati se od večernjeg konzumiranja teške hrane i kofeina, baviti se tjelesnom aktivnošću prije spavanja te uključiti tehnike opuštanja poput meditacije. Svrstana na deveto mjesto, Alzheimerova bolest je oblik demencije koji češće pogađa žene i na koju uvelike utječu genetski čimbenici. Kako bi se spriječio njegov nastanak, usvajanje zdravog načina života uključuje stimuliranje uma kroz mentalne vježbe, ostanak tjelesne aktivnosti i aktivno sudjelovanje u društvenim interakcijama.

Rak dojke i jajnika koji obično pogađaju žene dva su različita oblika raka. Vjerojatnost razvoja ovih vrsta raka može se povećati prisutnošću genskih mutacija, uključujući BRCA. Kako bi se osiguralo optimalno zdravlje, preporuča se da pojedinci sudjeluju u redovitim pregledima poput mamografije i ultrazvuka, usvoje zdrav način života, razmotre preventivnu operaciju kada se to smatra potrebnim i podvrgnu se genetskom testiranju ako su izloženi visokom riziku.

  • Kako bi se očuvalo zdravlje žena i smanjila mogućnost nasljeđivanja bolesti, prevencija je na prvom mjestu. Dosljedni liječnički pregledi, prihvaćanje zdravog načina života, održavanje uravnotežene prehrane i redovito bavljenje tjelesnim vježbama značajno smanjuju šanse za razvoj takvih bolesti. Za one s genetskom predispozicijom pomažu redoviti pregledi i konzultacije sa zdravstvenim stručnjacima rano otkrivanje i upravljanje tim stanjima, čime se u konačnici poboljšava ukupna kvaliteta života.