– Psi su ubjedljivo najbolj ičovjekovi prijatelji. Jeidne su životinje na svijetu, koje vole više svoga vlasnika, nego samoga sebe. Na temu ljubavi imammo na tisuće raznih istinitih priča, koje su se desile širom svijeta. Odani su, i daju svoju ljubav bezgranično….

Jedan od ozbiljnijih zdravstvenih problema mogu nastati problemi s uhom zbog kojih je nužan hitan odlazak liječniku kako bi se spriječila upala. Nažalost, simptomi se često ne pojavljuju sve dok se ne pojavi bol u uhu, što pravodobno reagiranje čini prilično izazovnim. Kada psi naiđu na strance, često pokazuju opreznu reakciju. Neki mogu odmah reagirati ponašanjem poput lajanja ili režanja, dok drugi mogu ostati pribrani. Takvi postupci mogu signalizirati agresiju, obrambenost ili tjeskobu. Brojni čimbenici utječu na to kako psi reagiraju na ljude. Jedan od najčešćih okidača za neželjene reakcije kod pasa je njihov strah od nepoznavanja.

Nedovoljna socijalizacija može navesti pse da nepoznate osobe doživljavaju kao potencijalnu prijetnju. Štoviše, pojedinci koji nemaju odgovarajuću socijalizaciju mogu doživjeti tjeskobu kada se suoče s nepoznatim prizorima, mirisima i radnjama. Čak i psi koji su prošli odgovarajuću socijalizaciju mogu se osjećati nelagodno u blizini nepoznatih ljudi. Različiti čimbenici mogu utjerati strah u pse, uključujući fizičke osobine poput šešira i sunčanih naočala, dlaka na licu, visine i dubokog glasa. Osim toga, intenzivan i izravan kontakt očima, zajedno s jakim mirisima poput dima, parfema i dezodoransa, može dodatno pojačati njihovu tjeskobu.

  • Kombinacija ovih čimbenika može dovesti do tjeskobe i nuspojava kod pasa, jer su oni posebno osjetljivi na takve okolnosti. Psi imaju sposobnost reagiranja na pojedince koji evociraju negativna sjećanja. Oni koji su prethodno bili podvrgnuti traumi ili maltretiranju mogu pokazivati ​​znakove nelagode u blizini pojedinaca koji ih podsjećaju na te situacije. Osim toga, mogu razviti oprezno ponašanje prema određenim osobinama ljudi, uključujući spol ili različite karakteristike. Neke pasmine pasa, uključujući mastife i terijere, poznate su po svojim teritorijalnim instinktima i snažnoj zaštitničkoj prirodi.

Ovi psi mogu pokazati agresiju prema onima koje vide kao prijetnju svom teritoriju ili svojoj obitelji. Osim toga, mogu obrambeno odgovoriti na nagle ili snažne akcije. S izvanrednim talentom za procjenu ljudskog karaktera, psi su izvrsni u promatranju društvenih interakcija i često pokazuju oprez prema pojedincima koji se ne ponašaju ljubazno prema svojim vlasnicima. Psi posjeduju sposobnost otkrivanja promjena u ljudskim emocijama, poput straha, tjeskobe i stresa, što im može uzrokovati nelagodu i potaknuti ih da laju.

Različite reakcije koje psi pokazuju prema pojedincima proizlaze iz mješavine njihovih urođenih instinkata, društvenih iskustava i prethodnih susreta. Prepoznavanjem ovih elemenata vlasnici kućnih ljubimaca mogu postići dublji uvid u ponašanje svojih pasa i učinkovitije odgovoriti na njihove potrebe. Navedite rečenicu koju ću ponovno stvoriti. Pri plivanju u bazenima, jezerima i oceanima potreban je oprez jer medicinski stručnjaci ističu čestu pojavu infekcija uha uzrokovanih bakterijama i gljivicama, osobito kod djece.

Prof. dr. Sanja Krejović, specijalistica fonijatrije i otorinolaringologije, ističe važnost pravilne higijene uha i grla. Osim toga, napominje da se mogu dogoditi “skrivene ozljede” uha, uključujući puknuće bubnjića od ronjenja u bazen. Nakon okrepljujućeg plivanja u oceanu, jezeru, rijeci ili bazenu, Doživjeti začepljeno uho popraćeno blagim osjećajem pritiska i privremenim gubitkom sluha prilično je uobičajeno.

Nakon ovih početnih simptoma može se pojaviti i bol. Ovi rani pokazatelji upućuju na početak onoga što se obično naziva “plivačevo uho”, stanje koje zahtijeva odgovarajući tretman za povlačenje. Stoga je važno pravovremeno potražiti pomoć otorinolaringologa. Prema riječima prof. dr. Sanje Krejović s ORL klinike UKCS-a, respiratorne infekcije mogu se manifestirati iu ljetnim i zimskim mjesecima, a proizlaze iz različitih načina rashlađivanja poput kupanja u bazenima i boravka u klimatiziranim prostorima. Liječnica upozorava da postoji mogućnost zaraze u privatnim bazenima, bez obzira na to koliko voda izgleda čista i sigurna. Ističući važnost higijene, važno je održavati čistoću, posebno na mjestima kao što su WC školjka, kao i uho, nos i grlo.

Ozljede ušiju i nosa mogu se dogoditi u bazenima, uključujući i one koje možda nisu odmah vidljive, kao što su znakovi puknuća bubnjića. Krejović primjećuje da čin ulaska u vodu rezultira promjenom tlaka sličnoj onoj koja se događa tijekom putovanja zrakoplovom. Bitno je prepoznati i riješiti značajne posljedice puknuća bubnjića, budući da ovo stanje može dopustiti infekcijama da se infiltriraju u središnji živčani sustav.

Prema njegovim nalazima, znakovi koji upućuju na perforaciju bubnjića uključuju intenzivnu bol, tinitus i iscjedak, a svi oni zahtijevaju odgovarajuću antibiotsku terapiju. Doktorica ističe da upale vanjskog uha, kao i one koje zahvaćaju sinuse, krajnike, i grlo, češće su tijekom ljetnih mjeseci zbog bakterija ili gljivica koje uđu u tijelo tijekom plivanja. Kako bi se spriječile ove infekcije, preporuča i djeci i starijim osobama da koriste steriliziranu morsku vodu za čišćenje nosnih kanala i grla, naglašavajući važnost ove preventivne mjere.