Preporuča se uhvatiti ih na papir i sigurno ukloniti bez nanošenja štete. Često se to uspoređuje s borbom s vjetrenjačama kada se radi o ovim nametnicima, budući da se pokazalo da ih je teško obraniti i ukloniti iz prostorije nakon što uđu. Situacija postaje osobito teška ako se smrdibube odluče nastaniti i položiti jaja. Međutim, mora se priznati da ova pojava nije uobičajena i obično ne doživljavamo značajne poremećaje zbog njihove prisutnosti.

Iako ovi insekti pripadaju istom redu kao i stjenice, važno je napomenuti da oni nisu krvopije kao njihovi parazitski dvojnici. Za razliku od stjenica koje borave u krevetima i ugrizima se hrane krvlju, ovi kukci imaju drugačije prehrambene navike.

Dok smrdibube mogu predstavljati prijetnju čovječanstvu, njihov je utjecaj prvenstveno ograničen na poljoprivredna polja gdje konzumiraju lišće žitarica i ljuske sjemena, što rezultira smanjenim prinosima poljoprivrednika.

Nasuprot tome, ovim je insektima hladnoća nepodnošljiva. Kao rezultat toga, kako dolazi jesen, oni se upuštaju u očajničku borbu za preživljavanje i traže utočište na toplim mjestima prije početka zime. Nažalost, trenutno ne postoji poznati lijek za smrdibube, osim oslanjanja na snažne kemijske tretmane koji se primjenjuju u nadi da će pružiti olakšanje.

U pokušaju da je maknete iz sobe, razmislite o tome da ugasite svjetlo i otvorite prozor, bez ikakve namjere da naudite.

Dopustite mi da iznesem razloge zašto ih nije preporučljivo iseliti iz prostora.

Kroz povijest je postojalo duboko poštovanje prema smrdibubama i vjerovanje u njihove mistične sposobnosti. To je štovanje zarobljeno u staroj izreci koju su naši stari prenijeli: “Kad martin u kuću uđe, bit će i para.” Vjeruje se da bi tjeranje smrdibuba iz kuće poremetilo prirodni tok pare i energije u domu, pa se savjetuje da ih ne ometate.

Prije nego što žurno izbacite smrdibubu iz svog doma, razmislite o potencijalnim dobrobitima koje ona može donijeti vašem kućanstvu, jer uzvraća poboljšanjem dobrobiti.

 

BONUS TEKST

  • Apiterapija, ključna komponenta prirodne medicine, obuhvaća korištenje pčelinjih proizvoda za liječenje specifičnih zdravstvenih stanja, kao i njihovo uključivanje u svakodnevnu prehranu za promicanje dobrobiti i prevenciju bolesti kod ljudi i životinja. Primjena pčelinjih proizvoda u apiterapiji nadilazi oralnu konzumaciju i uključuje lokalizirane tretmane, kao što su lokalna uporaba meda za pomoć u zacjeljivanju rana koje sporo zacjeljuju, otopine propolisa za suzbijanje gljivičnih infekcija na stopalima i herpesa, terapijska primjena pčelinji otrov za reumatske bolesti i uključivanje matične mliječi u kreme protiv starenja, među ostalim primjerima.

Bitno je naglasiti da pčelinjim proizvodima organizam ne može odoljeti, za razliku od sintetičkih proizvoda. Kompleksan sastav i sinergijski učinci pčelinjih proizvoda čine ih neprocjenjivim u očuvanju zdravlja i liječenju raznih bolesti. Popularnost pripravaka koji sadrže med, pelud, propolis i matičnu mliječ sve je veća zbog njihovog blagotvornog djelovanja na organizam.

  • Učinkovitost meda kao ljekovite tvari ovisi o kalibru meda i specifičnom biljnom izvoru iz kojeg potječe. Zbog svog osebujnog sastava, med posjeduje vrijedna antimikrobna i antioksidativna svojstva. Štoviše, med služi kao visoko probavljiva hrana koja trenutno nadoknađuje osiromašene razine energije, dok njegova produljena konzumacija pridonosi poboljšanoj fizičkoj izdržljivosti i mentalnoj ravnoteži. Sirovi med i propolis sadrže fitonutrijente koji su pokazali potencijal u prevenciji razvoja raka. Nadalje, kombinirani utjecaj flavonoida prisutnih u medu, propolisu i peludi, kada se koriste zajedno s drugim lijekovima, značajno utječe na prevenciju i liječenje tumora.

Dokazano je da redoviti unos meda povećava prisutnost korisnih antioksidansa u krvotoku, koji imaju antibakterijska svojstva.

Tradicionalni lijekovi odavno su prepoznali ljekovita svojstva meda u ublažavanju simptoma gripe i prehlade. Opsežna istraživanja su uvjerljivo pokazala da med služi kao optimalni prirodni zaslađivač za osobe s dijabetesom tipa 2 i povišenim razinama kolesterola.

  • Ljekovita svojstva meda su višestruka, jer ne samo da pospješuje apsorpciju i učinkovitost lijekova, već i pročišćava organizam eliminirajući štetne tvari. Njegove terapeutske prednosti proširuju se na liječenje različitih stanja, uključujući gastritis, čir na želucu i crijevne infekcije, kao i regulaciju lučenja želučane kiseline i detoksikaciju jetre. Med se također koristi u liječenju ginekoloških problema, ublažavanju jutarnjih mučnina i liječenju respiratornih bolesti kao što su kronični bronhitis, bronhijalna astma, rinitis, alergijski rinitis, faringitis, sinusitis i laringitis. Nadalje, pomaže kod anoreksije ili gubitka apetita, normalizira rad crijeva, ublažava zatvor i pomaže kod hemoroida.