Određene namirnice koje jedemo u večernjim satima mogu spriječiti da zaspimo, stoga ih je preporučljivo izbjegavati. Konzumacija određene hrane ili određenih sastojaka može negativno utjecati na naše tijelo, što dovodi do poremećaja u ciklusu spavanja. Jednostavnim suzdržavanjem od konzumacije ovih namirnica prije spavanja možete osigurati miran i nesmetan san.

Kava

Razlog izbjegavanja konzumacije kave prije spavanja je evidentan. Prisutnost kofeina u ovom napitku djeluje kao stimulans, učinkovito energizira tijelo, sprječavajući tako sposobnost da lako utone u san.

Alkohol

Preporučljivo je izbjegavati konzumaciju određenih pića prije spavanja, a to uključuje i alkohol. Budući da tijelo prirodno pokušava eliminirati alkohol koji se konzumira, čaša ili dvije piva prije spavanja mogu rezultirati višestrukim odlascima na zahod tijekom noći.

Sokovi

Obilje šećera u sokovima može biti primamljivo za naše tijelo, jer ima potencijal poboljšati raspoloženje, koncentraciju i cjelokupnu vitalnost; međutim, također može poremetiti obrasce spavanja.

Povrće

Iako se čini uzaludnim, postoji određeno povrće koje treba izbjegavati prije spavanja, bez obzira na cjelokupno zdravlje. Konkretno, povrće koje je teško probaviti, poput klica, brokule i kupusa, spada u ovu kategoriju.

Slatkiši

Kao što je preporučljivo izbjegavati sokove, također se preporučuje suzdržati se od konzumacije slatkiša prije spavanja. Povišene razine šećera u ovim poslasticama sigurno će poremetiti vaš san i držati vas budnima dulje nego što je planirano. Ovaj savjet upozorenja posebno se odnosi na čokoladu koja ima sposobnost aktiviranja mozga, ublažavanja umora i ubrzavanja metabolizma. Iako su ti učinci doista korisni, prikladniji su za početak nego za završetak dana.

“Teška” hrana

Hrana koja je klasificirana kao “teška” odnosi se na jela koja su jako začinjena i masna. Ključno je izbjegavati takve obroke kasno navečer. Razlog tome je što tijelo mora uložiti dodatnu energiju kako bi razgradilo ovu vrstu kuhinje, a tijekom spavanja to postaje još veći izazov. Posljedično, to će spriječiti vašu sposobnost da zaspite dok se hrana u potpunosti ne probavi – proces koji može trajati nekoliko sati.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.