– Sljedeća tema će se definitivno svidjeti svim osobama, koje imaju probleme sa viškom kilograma. Naime, kada se naglo smrša, uvijek ostane višak kože, a najgore je kada se vidi odnosno kada je na rukama i na nogama…..
Starenje je prirodno. To je proces koji dovodi do promjena u našem tijelu. Osobito u najvećem organu, a to je koža. S vremenom gubi svoju elastičnost. Najčešća problematična područja su lice— kao i vrat i ruke. Svatko je drugačiji i jedinstven pa tako i neke fizičke manifestacije specifične za pojedine pojedince, a za neke možda netipične, imaju svoje objašnjenje. Danas ćemo vam otkriti kako riješiti problem opuštene kože. Fleksibilnost kože s vremenom se smanjuje; stoga se pojavljuju bore i nabori — ova se manifestacija općenito smatra netipičnim i nepovoljnim. Danas se puno ljudi, uglavnom žena, odlučuje za kozmetičke zahvate za uljepšavanje tijela, ali ti načini ne djeluju prema očekivanjima.
- Čini se da su opuštene kože izgubile oblik jer nema učinkovite potpore mišića ispod kože. To je promjena koja se najčešće primjećuje na nadlakticama, donjoj čeljusti, trbuhu i bedrima. Kolagen i elastin su ti koji osiguravaju zategnutost kože. Proizvodnja kolagena se smanjuje s godinama zajedno sa manjom fleksibilnošću kože što za posljedicu ima mnogo vidljiviju opuštenu kožu; općenito stvara dojam starenja. Genetika također može igrati ulogu u mlohavom mesu jer ono s vremenom slabi. Slabost će dovesti do nakupljanja masnog tkiva na tim područjima i zbog toga se ona spuštaju. Još jedna stvar koja dovodi do opuštene kože je zadržavanje tekućine, zbog čega se meso još više spušta zbog oticanja (stoga još jedan učinak).
Učinci oštećenja od sunca također su vrlo utjecajni; oni moraju uzrokovati fine linije i dublje bore, dodatno ubrzavajući opuštenost kože. Nakon što ljudi navrše 50 godina, prolaze kroz prirodno smanjenje mišićne mase što ih dodatno čini predisponiranijima za krhkost kostiju— uz mogući nedostatak kalcija tijekom tog razdoblja, koje se podudara s početkom menopauze kod žena i smanjenjem razine testosterona za muškarci. Sarkopenija je podmukla bolest koja ju postavlja: progresivno, smanjenje mišićne mase i snage — aktivnosti postaju teške za izvođenje.
Dr. William Morrison skreće posebnu pozornost na gubitak mišićne snage zajedno s masom kada se razmatra aktivnost tijekom dana za opću dobrobit. Osim toga, nizak unos proteina može zaustaviti rast mišića i smanjiti sposobnost tijela da se samoozdravi. To ukazuje da nebavljenje tjelesnim vježbama može uzrokovati gubitak mišića; pojedinci razvijaju rizik od sarkopenije. Osim toga, kronična stanja poput dijabetesa ili reumatoidnog artritisa dodatno ubrzavaju gubitak mišićne mase. Dr. Matthew Thorpe govori o simptomima i znakovima u ovom besplatnom videu o tome kako smanjena funkcionalna sposobnost i slabost mišića utječu na ADL, kao što je podizanje predmeta ili penjanje stepenicama.
Nadalje, neuzimanje dovoljno proteina može zaustaviti rast mišića i usporiti ozdravljenje tijela. To je zato što sjedilački način života ne uključuje nikakvu tjelesnu aktivnost koja može uzrokovati atrofiju mišića i daljnji rizik od razvoja sarkopenije. Stanja kao što su dijabetes ili reumatoidni artritis mogu dodatno povećati ubrzati gubitak mišićne mase. Štoviše, nedovoljna konzumacija proteina može zaustaviti razvoj mišića i smanjiti sposobnost tijela da se samoozdravi.
Nasuprot tome, neaktivan život rezultira atrofijom mišića zbog nedostatka tjelovježbe što zauzvrat dovodi do većeg rizika od razvoja sarkopenije. Stanja kao što su dijabetes i reumatoidni artritis mogu pridonijeti ubrzanju gubitka mišićne mase. dr. Matthew thorpe govori o problemima indiciranja simptoma kod sarkopenije kao što su gubitak tjelesnog funkcioniranja i slabost mišića koji ometaju dnevne aktivnosti poput podizanja predmeta ili hodanja uz stepenice. Osim toga, možete poboljšati zdravlje mišića i kostiju uključivanjem dodataka vitamina D u svoj dnevni unos.
Praksa utemeljena na dokazima: podvrgavanje vježbama fizikalne terapije bitnim za povećanje mišićne snage, poboljšanje pokretljivosti i smanjenje nelagode koja se obično povezuje sa sarkopenijom. Također, nadopunjavanje dnevnog unosa vitaminom D moglo bi biti dobro za zdravlje mišića i kostiju. Podaci su pokazali da je fizikalna terapija vrlo važna u povećanju mišićne snage, povećanju pokretljivosti i smanjenju boli tipično povezane sa sarkopenijom. Lijekovi se u nekim situacijama mogu koristiti za povećanje mišićne snage ili čak pomoći kod gubitka mišića pod uvjetom da nisu opći za svakog pojedinca.