Postoji nekoliko metoda kojima se možete pokušati riješiti žutih zuba Ako dva puta dnevno nježno perete zube, koristite zubni konac i redovito ispirete usta, pridržavate se dobre rutine higijene zuba u skladu s preporukama stomatologa, a i dalje imate žute zube, možda je jednostavno prirodna boja vaših zuba nije savršeno bijela.

Perete li redovito zube, ali su i dalje žuti?

Izuzetno rijetka prirodna pojava je čista bijela boja. Nijansa je čak i među braćom i sestrama različita – jedan će imati svjetlije zube od drugog. To također diktira našu genetiku.

Ipak, nemojte očajavati, žuti zubi u većini slučajeva mogu biti i bijeli. Ne morate zauvijek živjeti sa žutim zubima. Postoji toliko mnogo načina za izbjeljivanje, posvjetljivanje i uklanjanje mrlja sa zuba. Kao prioritet, morate saznati zašto su zubi žuti. Bilo da se radi o vašoj prirodnoj boji zuba ili drugim utjecajnim faktorima kojih možete čak i ne biti svjesni.

Kao što je to u većini slučajeva, vodeći uzrok promjene boje zuba je vanjsko bojenje. Kao što je ispijanje kave, čaja ili vina, pušenje i druge nezdrave navike. Ove vanjske mrlje ne mogu se ukloniti jednostavnim četkanjem. Također su jedan od najčešćih uzroka diskoloracije zuba. Osim toga, zubi prirodno lagano požute starenjem i trošenjem cakline. Promjena boje zbog nakupljanja plaka može se smanjiti redovitim četkanjem; također nekonzumacijom onih namirnica koje mogu obojiti zube (kava, čaj, crno vino, borovnice), pušenjem i slatkišima.

S druge strane, ako je netko imao traumu ili ozljedu zuba, može imati unutarnju mrlju koja se ne može popraviti jednostavnim četkanjem ili ukloniti. Općenito, oni rezultiraju tamnijom diskoloracijom od žutih mrlja tipičnih za I ili nikotin. Mrlja je nastala zbog modrice na zubu i može dovesti do tamnog ili sivog zuba.

Evo nekih prirodnih lijekova koji vam mogu pomoći da se riješite žutih zubi kod kuće i nekih profesionalnih izbjeljivača zubi koje pružaju stomatolozi:

Prirodni lijekovi

Soda bikarbona i vodikov peroksid vrlo su učinkoviti kućni proizvodi za izbjeljivanje zubi. Mješavina 1 žlice sode bikarbone i 2 žlice vodikovog peroksida stvorit će pastu. Dokazi iz studije iz 2012. godine otkrili su da su smanjenje bojenja na zubima i povećanje bjeline povezani s upotrebom zubne paste koja sadrži sodu bikarbonu i vodikov peroksid.

Neka su istraživanja pokazala vezu između nedostatka vitamina C i žutih mrlja na zubima. Nadalje, nedostatak vitamina C može pogoršati parodontitis: to je skupljanje bakterija na zubima i desnima. Takve nakupine rezultat su nakupljanja uzroka promjene boje zuba. Posljedično, smanjenje diskoloracije zuba povezano je s dodavanjem vitamina C. Ipak, trebalo bi dodatno istražiti može li unos vitamina C imati učinak izbjeljivanja zuba.

Kada se nanosi u malim količinama, jabučni ocat može smanjiti promjenu boje zuba i povećati svjetlinu. Studija iz 2014. godine otkrila je da jabučni ocat ima izbjeljujući učinak na zube. Međutim, treba ga koristiti oprezno jer jabučni ocat može oštetiti površinu zuba kod prekomjerne upotrebe. Primjena jabučnog octa kao sredstva za izbjeljivanje zubi zahtijeva daljnja istraživanja.

Jedna žlica kokosovog ulja može se staviti u usta. Pustite da se otopi prije mućkanja. Gotovo između iskakivanja ulja. Također se udvostručuje kao domaća pasta za zube kada se pomiješa sa sodom bikarbonom.

Nakon svakog obroka ili nakon uzimanja hrane i pića koja mogu dovesti do promjene boje zuba. Nježno perite zube kružnim pokretima 2-3 puta dnevno 2-3 minute, pazite da je svaka površina svakog zuba očetkana, nemojte oštro četkati desni ili nježno tamo, perite i stražnje zube.

  • Udlage za izbjeljivanje zubi su ekstremniji način da se iskorijeni žutilo zuba i učini ih bijelim. Nisu jaki, ali sadrže jače sastojke od onih u standardnoj pasti za zube, stoga odgovorni za uklanjanje mrlja od hrane. Zubna pasta za izbjeljivanje općenito posvjetljuje zube za jednu ili dvije nijanse, kako je objavljeno u studiji iz 2014. godine.

Trakama za izbjeljivanje zubi se mogu izbijeliti od jedne do dvije nijanse. Radi se o metodi izbjeljivanja zubi gdje se preko zuba stavlja posebno pripremljena udlaga koja sadrži gel za izbjeljivanje. Udlaga se nosi ili danju 2-4 sata ili preko noći. Iako su neki slični proizvodi dostupni u slobodnoj prodaji, uvijek je bolje prvo posjetiti svog stomatologa.

Trake za izbjeljivanje su plastične trake s malo peroksidnog gela. Oblikovani su tako da odgovaraju prednjim i gornjim zubnim površinama. Može se naći mnogo proizvoda za izbjeljivanje, a njihova se uputstva razlikuju. Međutim, većina preporučuje korištenje dva puta dnevno po 30 minuta. Trake mogu posvijetliti zube za jednu ili dvije nijanse.
Najbolji način za izbjeljivanje zubi? Sprječavanje mrlja prije nego što se pojave. Ako ste isprobali naše preporuke i niste imali uspjeha, vaš stomatolog može vam pomoći da utvrdite je li drugi pristup liječenju bolja opcija.