– Ovoga ljeta imamo jako visoke temperature, koje su nekada segale i do 40 stupnjeva u plusu. Samim time, jako je bitno da se konzumira jako dovoljno vode na dnevnoj razini. Mnogi misle da je dnevna mjera 2 do 3 litra, međutim, da li je to ispravno?
Optimalno upravljanje hidratacijom je ono što podržava uravnoteženo zdravlje i pravilno funkcioniranje tjelesnih procesa. To omogućuje tijelu da podrži probavu – povrh reguliranja temperature i transporta hranjivih tvari – a time i općeg blagostanja. Međutim, ne smije se zanemariti da previše vode može rezultirati prekomjernom hidracijom koja može biti vrlo štetna za zdravlje pojedinca, posebice za način na koji funkcionira mozak. Predložena količina od oko 8 čaša vode dnevno općenito se naziva optimalnom razinom, ali se moraju uzeti u obzir ekološka i tjelesna aktivnost te određeni zdravstveni problemi kao što su trudnoća ili dojenje. Konzumiranje ekstremnih količina vode može dovesti do stanja poznatog kao hiponatrijemija, koje može imati ozbiljne posljedice na rad mozga.
Do trovanja vodom dolazi kada tjelesne stanice zadrže višak vode, što dovodi do oteklina. Otok može uzrokovati učinak pritiska na mozak, što rezultira znakovima poput dezorijentacije, pospanosti i glavobolje. Također su vjerojatne manifestacije povišenog krvnog tlaka i smanjenog broja otkucaja srca, posljedično pogoršanja hipertenzije i bradikardije. Smanjenje koncentracije elektrolita u tijelu putem razrjeđivanja može dovesti do teških učinaka poput grčeva, gubitka svijesti ili čak smrtnih ishoda. Za očuvanje zdravlja važno je znati jeste li možda prehidrirani. Jedan od načina da to učinite je putem boje urina jer bi vrlo bistar urin mogao značiti unos velike količine vode u kratkom razdoblju.
- Visoka učestalost mokrenja je u redu za one koji uzimaju diuretike poput kofeina ili alkohola, ali iznenadna visoka mokrenja može ukazivati na probleme vrlo ozbiljne. Mučnina, povraćanje i proljev također su simptomi da su se ta stanja već mogla razviti u nešto ozbiljnije zbog prekomjerne hidracije. Razine vode koje je potrebno konzumirati za optimalno zdravlje mogu biti vrlo različite i ovise o čimbenicima kao što su: tjelesna aktivnost, klima, tjelesna težina, spol. Preporučeni dnevni unos za žene od 19 do 30 godina je oko 2,7 litara, dok bi za muškarce mogao biti bliži 3,7 litara. Međutim, individualni zahtjevi mogu se razlikovati i korištenje osjećaja žeđi kao pokazatelja možda neće biti dovoljno, osobito za određene skupine stanovništva kao što su: sportaši, starije osobe, trudnice…
Za ljudska bića voda nije samo osnovna potreba, već i roba koje koristimo u svakodnevnom životu: Kod kuće vodu koristimo za kuhanje jela i ukusna jela; čišćenje tog prljavog suđa nakon toga plus tuširanje i ispiranje zahoda. Voda je neophodna u proizvodnji svega, od naše hrane i odjeće do telefona i automobila, kao i knjiga. Koristimo ga za gradnju domova u kojima živimo sa svojim obiteljima, škola koje obrazuju djecu poput vaše koja sada ovo uistinu čita (koja je danas naučila nešto novo!) ili cesta koje prevoze ljude na mjesta na koja trebaju ići— čak i ako to znači i vožnju njima . Još nije gotovo! Trebamo ga i za grijanje zgrada zimi da se svatko ne smrzava u vlastitom domu (prilikom korištenja struje)…
Električnom energijom koja nastaje njezinim kretanjem osvjetljavamo naše gradove, osvjetljavamo svoje domove. Ljeti kad je toplo, ti će ljudi skočiti u ocean ili prošetati jezerom da se rashlade. U posljednja četiri desetljeća Europa je značajno unaprijedila zakonodavstvo o kvaliteti vode, pročišćavanju otpadnih voda te zaštiti morskih i slatkovodnih staništa i vrsta. Politika EU-a bavi se čitavim nizom pitanja: od pitke vode, komunalnih otpadnih voda, zaštite staništa, proglašenja zaštićenih morskih područja i kvalitete vode za kupanje do rizika od poplava, upotrebe pojedinačne plastike, industrijskih emisija i ograničenja u uporabi opasnih kemikalija.
Ovi sektorski propisi EU nalaze dodatnu potporu u opsežnim programima i zakonima kao što su: Sedmi akcijski program za okoliš; Okvirna direktiva o vodama; Okvirna direktiva o pomorskoj strategiji. Ako je dehidracija na umjerenoj razini, može uzrokovati glavobolju, nisku energiju ili lošu koncentraciju. Što je viša razina dehidracije, to je opasnija za zdravlje. Voda je. Medij u kojem se odvija život — oslobađa tijelo od štetnih tvari i regulira tjelesnu temperaturu. To čini tako što olakšava probavu, a istovremeno održava kožu zdravom. Bez vode, zapravo? Nema ništa! Poznato je da čak i blaga dehidracija može izazvati… Glavobolju ili opći umor (ili nedostatak koncentracije).
A što je veći stupanj dehidracije, to je veći rizik za naše zdravlje. Stoga u ovom vremenu ograničenog kretanja kada smo prisiljeni neko vrijeme biti vezani za kuću, osigurajmo dobru brigu o sebi, zdravlje sebe, onih o kojima se brinemo i s kojima dijelimo životni prostor, ne zaboravimo na pravilnu hidrataciju tijela. Zdravstvene preporuke savjetuju da se dnevno pije 0,3 dl vode po kg tjelesne težine. Dakle, osoba od 60 kg trebala bi piti nešto manje od 2 litre vode dnevno, a osoba od 80 kg trebala bi piti nešto manje. 2,5 l, a dijete od 25 kg treba popiti oko 7 ,5 dl vode. Rizik od dehidracije je onaj kojem smo svi izloženi, ali posebnu rizičnu skupinu čine mala djeca i nemoćne osobe.
Oni ovise jer nisu dobro i trebaju se drugi brinuti za njih. Trebali bi redovito uzimati toplu limunadu ili čaj prije nego što osjete žeđ i ne nuditi toplu juhu i variva samo za osvježenje, također će pomoći u povećanju ukupnog unosa tekućine i potrebnih elektrolita. Djecu od malih nogu treba učiti da je voda najzdravije piće. Znamo da su oni skloni ispijanju slatkih i gaziranih pića koja su izrazito visoke energetske vrijednosti i brzo smanjuju osjećaj gladi, ali ne sadrže one prijeko potrebne vitamine i minerale.
Vrlo je važno da s djetetom razgovarate o važnosti vode za zdravlje. Vodu treba piti tijekom cijelog dana i treba nam uvijek biti dostupna kako bi nam to omogućila. U Hrvatskoj više od 87% stanovništva koristi javni vodoopskrbni sustav i pije vodu iz slavine. Voda se redovito provjerava i zdravstveno je ispravna, no ponekad je najčešće upravo zbog njezine dostupnosti uzimamo zdravo za gotovo. Važno: bocu pitke vode držite u svom mjestu, u slučaju da budete prisiljeni otići ili dođe do hitnog prekida opskrbe vodom.