Kafa je svakonevnica mnogih od nas. Svi uživamo u kafi, ali mali je broj onih koji znaju koliko tokom dana smiju popiti šoljica kafe, a odgovor na to pitanje pročitajte u nastavku.
Nedavna studija otkrila je korelaciju između prekomjerne konzumacije kofeina i povećanog rizika od smrtonosnih srčanih bolesti. Stručnjaci upozoravaju da unos samo četiri šalice kave dnevno može dovesti do ozbiljnih kardiovaskularnih problema.
- Kofein ima značajan utjecaj na ubrzanje otkucaja srca i povišenje krvnog tlaka, čime opterećuje krvne žile i rad srca. Dugotrajno uzimanje znatnih količina kofeina neizbježno povećava vjerojatnost razvoja problema povezanih sa srcem. Konzumacija više od četiri šalice povećava rizik od takvih bolesti.
Prema istraživanju koje je provela dr. Nancy Kagatar, konzumacija više od četiri šalice kave dnevno može povećati rizik od razvoja ozbiljnih srčanih bolesti.
Dr. Kagatar je izjavio da redovita konzumacija kofeina može povećati rizik od hipertenzije i raznih kardiovaskularnih problema kod osoba koje su inače zdrave, pripisujući taj učinak njegovom utjecaju na autonomni živčani sustav. Do tog su zaključka došli ona i tim indijskih istraživača nakon proučavanja skupine od 92 zdrava sudionika, prenosi Daily Mail.
Tijekom istraživanja, mjerenja broja otkucaja srca i krvnog tlaka ispitanika vršena su prije i nakon trominutne kardiovaskularne vježbe. Prikupljeni su podaci o demografiji i konzumaciji kofeina, koji su uključivali detalje o tome jesu li sudionici konzumirali kavu, čaj ili bezalkoholna pića. Otprilike 20 posto sudionika prijavilo je unos od preko 400 mg kofeina dnevno, što odgovara konzumaciji dva energetska pića ili otprilike devet šalica crnog čaja. Ti subjekti su pokazali povišeni krvni tlak i broj otkucaja srca nakon bavljenja tjelovježbom.
Dr. Kagatar naglašava da je povećanje svijesti o opasnostima povezanim s prekomjernom konzumacijom kofeina ključno za očuvanje zdravlja kardiovaskularnog sustava.
Najveća konzumacija kofeina uočena je među ženama koje žive u urbanim sredinama i zaposlene su u korporativnim okruženjima.
Dok privremeni visoki krvni tlak ne predstavlja neposrednu prijetnju, dugotrajni visoki krvni tlak ima potencijal oštetiti krvne žile i srčani mišić, što može rezultirati ozbiljnim stanjima poput srčanog ili moždanog udara, kao i problemima s bubrezima, demencijom i oštećenjem vida. Osim toga, trajno povišen broj otkucaja srca može dovesti do sličnih komplikacija.
- Kofein je najrasprostranjenija psihoaktivna tvar u svijetu. Opstruira receptore u mozgu odgovorne za regulaciju sna, pamćenja i koncentracije, dok istodobno ubrzava otkucaje srca i pojačava dotok kisika u mozak, čime pridonosi povećanom osjećaju budnosti.
Umjereni unos kofeina ne predstavlja značajnu štetu.
Prethodne studije pokazuju da umjereni unos pića s kofeinom ne predstavlja nikakvu štetu, s dokazima koji sugeriraju da konzumacija malih količina čaja može poboljšati zdravlje crijeva i smanjiti vjerojatnost srčanih bolesti. Nadalje, neki rezultati istraživanja sugeriraju da umjerena konzumacija kave može produžiti životni vijek osoba koje rade u uredskim uvjetima.
- Ukratko, na dugoročne štetne učinke na zdravlje kardiovaskularnog sustava može značajno utjecati pretjerani unos kofeina, posebno iz energetskih pića koja sadrže visoke razine kofeina i šećera, ovisno o cjelokupnom zdravstvenom stanju pojedinca. Centar za ovisnosti i mentalno zdravlje navodi da unos veći od 5000 mg kofeina može biti smrtonosan.