U području sna, široko rasprostranjeno uvjerenje je da je osam sati sna ključ poboljšanja blagostanja i pozitivnog raspoloženja. Međutim, važno je prepoznati da pojedinci imaju različite potrebe za spavanjem. Doktorica Ajlin Aleksander u poučnom je razgovoru za Glamour rasvijetlila zašto je ženama potrebno više sna nego muškarcima.

Postoji pregršt teorija.

Brojne znanstvene studije potvrdile su ideju da je ženama u prosjeku potrebno dodatnih šest do 28 minuta sna u usporedbi s muškarcima. Razlozi koji stoje iza ovog fenomena još uvijek su podložni raznim teorijama. Hormoni igraju ključnu ulogu u reguliranju obrazaca spavanja i određivanju optimalne količine odmora koja je potrebna pojedincima.

Prema dr. Aleksandru, hormoni imaju značajan utjecaj na spavanje, posebno kod žena.

Važno je razmotriti utjecaj menstrualnog ciklusa, trudnoće i menopauze na san. Ti čimbenici mogu imati štetan učinak na kvalitetu sna. Kao rezultat toga, ženama je potrebno više sna i možda će morati odrijemati tijekom dana. Nadalje, žene su sklonije nesanici.

Prema njezinim riječima, žene se obično bude noću kako bi se brinule za svoju dojenčad ili drugu djecu, a povremeno čak i za svoje starije roditelje.

Istraživanja su pokazala da zbog veće uključenosti u kućanske poslove žene mogu imati povećanu potrebu za snom.

Koje izmjene treba napraviti?

Prema dr. Aleksandru, na temelju postojećih istraživanja, ženama je potrebno dodatnih 11 minuta sna u prosjeku u usporedbi s muškarcima, iako je potrebno dodatno istraživanje.

Prema njezinim riječima, važno je obratiti pozornost na svoje tijelo i ne generalizirati potrebu za snom na temelju spola. Nadalje sugerira da ako se netko ne probudi odmoran, potrebno je procijeniti količinu sna koju dobiva i razmotriti sve potrebne promjene.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.