Kako bismo se izborili s vrućinom i danju i noću, koristimo razne tehnike hlađenja tijela. Naše glavne metode obično uključuju korištenje ventilatora ili klima uređaja. Međutim, ključno je pridržavati se posebnih smjernica kako biste izbjegli potencijalnu štetu. Visoke temperature rezultiraju znatnim povećanjem sobne temperature u našim životnim prostorima. Nadalje, ova situacija se ne rješava preko noći. Kako spavaća soba postaje toplija, zaspati postaje sve veći izazov. Stoga donosimo odluku hoćemo li uključiti ili ventilator ili klima uređaj.

Možemo li ovo rješenje smatrati sigurnim?

Prema mišljenju stručnjaka, vješto i primjereno korištenje klima uređaja općenito se smatra korisnim i potrebnim danju, noću ili tijekom putovanja u vozilu.

Kako tijelo ne bi doživjelo toplinski šok, preporuča se održavati temperaturnu razliku od oko 6 stupnjeva Celzijusa između vanjske klime i podešene unutarnje temperature. Ključno je osigurati da je klima uređaj pravilno postavljen, jer će to eliminirati sve moguće zdravstvene rizike, čak i tijekom noćne uporabe.

Nadalje, postoje alternativni uređaji za snižavanje sobne temperature koji nam ne štete. Ključno je izbjegavati njihovo pozicioniranje izravno prema sebi punim intenzitetom. Umjesto toga, ventilator treba koristiti za hlađenje cijele prostorije, smanjujući vjerojatnost negativnih posljedica.

Ovlaživanje je važan faktor kada su u pitanju klima uređaji i ventilatori. Ovi sustavi hlađenja umjetno smanjuju vlažnost i povećavaju suhoću zraka, što može imati štetan učinak na sluznicu. Kako biste to spriječili, preporučljivo je koristiti ovlaživač zraka zajedno s klima uređajem dok spavate. Osim toga, ključno je ostati hidriran pijenjem vode. Održavanjem vlažnosti sluznice štitimo se od mogućih infekcija.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.